Anlatım: Root nedir? Root Erişimi ve Yararları

android-root

Teknoloji ile ilgili Sorunlarınız için 0888 233 7373 Destek Hattını Arayarak Yardım Alabilirsiniz

Android, açık kaynak kodlu olmasının verdiği rahatlıkla, kullanıcıların ve geliştiricilerin özgürce istedikleri gibi değiştirmesine, kurcalamasına olanak veren, hatta buna teşvik eden bir işletim sistemi. Ama maalesef bu çoğu zaman telefonunuzu alır almaz, işletim sisteminin tüm detaylarına, gizli kalmış köşelerine erişim hakkınızın olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü neredeyse hiçbir telefon üreticisi android tabanlı telefonlarında kullanıcılara “root” (bu tanımın detaylarına aşağıda geleceğim) hakları sunmuyor, google bile.

Sponsorlu Bağlantılar

Root Erişimi Nedir?

“Root” sözcüğü aslında android’in de temel alındığı linux dünyasından gelmektedir, ve linux sistemlerindeki en yetkili kullanıcıyı ifade eder. Windows sistemlerinde bu kullanıcıyı “Administrator” olarak biliyoruz. Telefonunuza root erişimi sağlamak da (“getting root”, “rooting”) işletim sistemini modifiye edilerek size bu “root” kullanıcısının haklarını vermek, böylece sistem üzerinde tam kontrol hakkı tanımaktır. Bunu da sisteme su (superuser) programını yükleyerek isteyen programlara bu yetkiyi tanıyarak gerçekleştirir.
Bu sayede telefonunuz üzerinde gelen gereksiz programlardan kurtulmaya tutun da, hosts dosyasını değiştirmek, hatta telefonunuza başka bir ROM yüklemeye kadar root olmadan yapamayacağınız bir çok işlemi yapmanızı sağlamakta.

Yeri gelmişken açıklayalım, root işlemi ve sisteminize başka bir ROM yüklemek tamamen farklı işlemlerdir. Rooting -çoğu zaman- çok basit bir işlem ile yapılarak telefonuzun garantisine ve içinde hazır gelen işletim sisteminin bütünlüğüne dokunmazken, yeni bir ROM yüklemek, recovery, system, boot (hatta bazen radio) partisyonlarını flashlamayı gerektirir ve sonuçta bambaşka bir android versiyonu kullanırsınız.

Uyarı! Root işleminin, genelde sorunsuz ve basit bir işlem olsa da, her standart dışı modifikasyonda olduğu gibi, deneyimsiz ve dikkatsiz iseniz telefonunuza kalıcı olarak zarar verme ihtimali vardır. Bu yüzden lütfen bu konulardaki dökümanları, tartışmaları, kılavuzları iyi ve dikkatli bir şekilde okuyun.

Root İşleminin Yararları, Neden Telefonumu Root Etmeliyim?

Buraya kadar iyi hoş da, pratikte ne iş yarar bu root, ne diye telefonumu bu kadar kurcalayayım diyenler için, root işleminin size sağladığı yararlara biraz göz atalım:

Sistem Üzerinde Tam Kontrol

Root işleminin en temel yararı, size sistemin daha önce erişmediğiniz köşelerine, detaylarına erişim hakkı (sadece okuma hakkı değil, yazma / değiştirme hakkı da) sunmasıdır. Bu sayede tüm sistem dosyalarını silebilir, değiştirebilir, yeni temalar yükleyebilir, gereksiz sistem programlarını sistemden kaldırabilirsiniz.

Örneğin Türkiye’de bizim hiç kullanamadığımız Google Voice ve Amazon mp3 gibi programlar, ayrıca birçok daha iyi alternatifi olmasına rağmen sistemle otomatik yüklenen twitter uygulaması gibi programlar sistem partisyonunda boş yere yer harcıyor, bunları silip telefon hafızasında çok değerli alanlar kazanabilirsiniz.

Yeni Bir Recovery Imajı Yükleme ve Sistem Yedeği Alma

Eğer telefonunuzda root erişimine sahipseniz android’le gelen hazır recovery partisyonu yerine (recovery: sistem kurtarmak ve diğer bazı sistem açılışından önce yapılması gereken işlemleri yapmak için kullanılan bölüm) ClockworkMod ya da AmonRa gibi çok daha yetenekli recovery imajları yükleyebilirsiniz.

Bu recovery imajlarının tüm detaylarına burada girmeyeceğim, ancak sistem yedeği alma (nandroid backup) işleminden biraz bahsedeyim.

Biliyorsunuz google, contact’larınızı, application ayarlarınızı vs. kendi serverlarına sürekli olarak senkronize ediyor. Yani işletim sistemini upgrade ettiğinizde, ya da yeni bir android telefona geçtiğinizde contaclarınız, ayarlarınız vs. bu serverlardan geri yükleniyor. Ama sürekli telefonu ile uğraşanlar, özel ROM’lar yükleyenler, sistemin detaylarını kurcalayan programlar yükleyenler ve işleri sağlama almak isteyenler için, bu kadarından fazlası gerekecektir.

İşte bu recovery imajları içinde bulabileceğiniz nandroid yöntemi ile sistem yedeği almak tam da bu noktada işimize yarıyor. Nandroid ile aldığınız backup, sistemin o andaki birebir imajını (tüm işletim sistemi, cache, data dosyaları, application’lar vs.) SD kartınıza saklıyor, ve telefonuzda birşeylerin ters gitmesi durumda eski haline döndürmeniz için orada tutuyor.

Nandroid yedek alma ve geri yükleme ile ilgili  detaylı bir kılavuz da yakında burada yayınlayacağım.

Değişik ROM’lar yükleme

Android işletim sistemi bildiğiniz gibi açık kaynak kodlu. Bu yüzden birçok uygulama geliştirci, bu kaynak kodundan yararlanarak kendi android versiyonlarını (Mod) çıkarıyorlar; CyanogenMod, DamageControl, Kang-o-rama gibi. Bu ROM’ları yüklemek, sistemi, boot dosyalarını tamamen değiştirmek anlamına geldiğinden daha önceden root erişimine açık bir sisteme sahip olmanızı gerektiriyor.

Değişik Kernel (Çekirdekler)’ler yükleme

Android’in linux tabanlı bir sistem olduğunu biliyoruz. Bu işletim sisteminin çekirdeği (kernel) de linux çekirdeği. Tıpkı değişik rom’lar gibi bu kernellerin de bağımsız geliştiriciler tarafından değiştirilerek derlenmiş versiyonları mevcut.

Kernel, linux sistemlerinde en alt seviye işlemleri gerçekleştiren birimdir (işlemci ve hafıza yönetimi, donanım sürücüleri vs.). Bu kerneli özelleştirerek elde edilebilecek avantajları sıralarsak:

 • İşlemcinin voltajını düşürerek daha az pil harcamasını sağlamak
 • İşlemciyi overclock ederek daha hızlı çalışmasını sağlamak
 • Çipin üzerinde olmasına rağmen kernel’de driver’ı olmadığı için kullanamadığınız 720p HD video kaydı, FM Radio gibi özellikleri kullanabilmek
 • Ses seviyelerini çekirdek seviyesinde arttırmak

Bu çekirdekleri yüklemek de sistemin en alt seviyelerine erişim gerektirdiği ve recovery’den yapılması gerektiği için root’lu olmanız burada da ön koşul.

Root Erişimi gerektiren Uygulamaları Çalıştırma

Bu yukarıda saydığım avantajar dışında, android market’te ya da çeşitli kaynaklarda bazı yararlı application’lar var ki, root erişimi olmadan işlevlerini yerine getiremiyorlar. Bu programlar root erişimi gerektiği zaman sistemden bu izni izniyorlar ve bu izni onaylayıp onayalamadığınızı sormak için karşınıza bir “superuser request (superuser isteği)” penceresi çıkıyor, eğer onaylarsanız o uygulama artık superuser olarak yani root haklarıyla gereken işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Superuser

Benim de çok kullandığım bazı root erişimi gerektiren uygulamalardan kısaca bahsedeyim (İsimlere tıklayarak programların appbrain sayfalarına, olmadığı durumlarda ilgili uygulamanın web sayfalarına ulaşabilirsiniz):

Uygulama QR Kodu
AdFree Android: Bu programın yaptığı, sistemdeki “hosts” dosyasını değiştirerek, reklam sitelerine olan bağlantıları engellemek. Bu sayede programlarda ve browser’da çıkan reklamlardan kurtuluyoruz.
AutoKiller: Marketteki diğer task killer uygulamaları ile karştırılmaması gereken bir uygulama olan AutoKiller’ın yaptığı, android sistemine gömülü olarak bulunan uygulama yöneticisinin ince ayarlarını değiştirerek, sistemin daha stabil ve hızlı çalışmasını sağlamak.
MarketAccess: MarketAccess Türkiye gibi android market’teki paralı uygulamalara erişimi olmayan kullanıcıları hedef alan bir uygulama. Bu program SIM kartınızın üzerindeki enumerator’ü sisteme sanki başka bir operatörmüş gibi (T-Mobile, O2 vs.) gösteriyor, bu sayede de market örneğin amerika’da bir servis sağlayıcıdan bağlandığınızı düşünerek bu uygulamaları da sizin için gösteriyor. Google checkout hesabınızın olduğunu ve kredi kartı numaranızı girdiğinizi varsayarsak normalde ulaşamadığınız paralı uygulamaları da satın alarak indirebiliyorsunuz.
MetaMorph: MetaMorph temel olarak görünüm-tema değiştirme programı. Çok detaylı olarak girmeyeceğim, ama bu uygulama sayesinde sistem fontlarını, durum çubuğunun rengini / değiştirmekten tutun da butonların ve uygulamaların şekillerini değiştirmeye kadar bir çok işi yapabiliyorsunuz.
ROM Manager: En çok kullandığım uygulamalardan bir olan ROM Manager, recovery flashlama, yeni ROM indirme, nandroid yedeği alma gibi birçok zahmetli işlemi, tek bir grafik arayüzden kolayca yapmanızı sağlıyor.
Root Explorer: Bu program aslında temelde bir dosya yöneticisi, ancak diğer dosya yöneticilerinden farklı olarak root yetkisi sayesinde system ve data folderlarına da tam erişim hakkı sağlıyor. Bu programın ücretsiz bir versiyonu malesef yok, alternatif olarak ES File Explorer var, içinde deneysel bir root access modülü mevcut, ancak Root Explorer kadar başarılı bulmadığımı söyleyebilirim.
SetCPU for Root Users: SetCPU da aslında markette paralı bir uygulama olsa da, XDA Forumları kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuluyor. SetCPU sayesinde işlemcinizi normalden yavaş çalıştırarak pil tasarrufu yapabilir, ya da kernel’inizin desteklediği ölçüde overclock yaparak yüksek performans sağlayabilirsiniz.
Screenshot: Çok basit bir program, ama yapması gerektiği işi gayet güzel yapıyor, telefonunuzdan ekran görüntüsü almak için kullanılıyor.
Superuser: Bu uygulama diğer uygulamalara superuser (root) yetkisi vermek ve geri almak için kullanılıyor, root işlemi yaptığınızda normalde otomatik olarak yüklenmiş olmalı
Terminal Emulator: Kendi başına root gerektiren bir uygulama olmasa da, bu konsol emülatörü, telefonunuzdan linux terminal komutları çalıştırmanızı, ve birçok alt seviye işlemi bilgisayara bağlanmaya gerek kalmadan gerçekleştirmenizi sağlıyor.
Titanium Backup: Titanium Backup temelde sisteminizde yüklü olan uygulamaların yedeğini almak üzere geliştirilmiş bir uygulama. Ama diğer backup programlarının aksine tüm sistem uygulamalarının da yedeiğini alabiliyor, geri yükleyebiliyor; ayrıca gereksiz sistem uygulamaları dahil tüm uygulamaları herşeyiyle sistemden kaldırabilmenizi sağlıyor.

Peki Ama Nasıl Olacak Bu Root?

Root erişimi yapmak genelde kolay bir işlem ama tüm telefon modellerinde yapılan işlemler farklılık gösterebiliyor. Bazılarında küçük bir program yükleyip bir tuşa basmaktan ibaretken, bazılarında da recovery’ye girmek, bootloader’ı unlock etmek, bilgisayardan bağlanarak adb ve fastboot komutlarıyla bazı dosyalar yüklemek gibi karmaşık işlemleri içerebiliyor.

Nexus One için root erişiminin nasıl yapılacağını daha once anlatmıştık. Diğer Telefon modelleri için de “<TelefonModeliniz> root” şeklinde bir google aramasıyla birçok detaylı anlatıma ulaşabilirsiniz.

Tekrar uyaralım: Root işlemi deneyimli kullanıcılar için tavsiye edilir. Bu işlem sonrasında telefonunuzda oluşabilecek bütün problemler sizin sorumluluğunuzdadır.

Bir sonraki yazımda ROM Manager ve Nandroid hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Sevgilerle kalın.


Andronova YouTube Kanalına Abone Olun
Sponsorlu Bağlantılar

BENZER YAZILAR

 • http://dynamixnewmedia.com Ali Kasimoglu

  Bu guzel anlat?m icin tesekkur eder ve Android Turkiye ekibi aras?nda olmandan mutluluk duydugumu belirtmek isterim. Basar?lar?n?n devam?n? dilerim.

  • Ak?n

   Bu sekilde yal?n ve anlas?l?r bir dille ac?klad?g?n?z icin tesekkur ederim.Anlat?mlar?n?z?n veya yurt d?s? sitelerden yap?lan cevirilerin sitenizde s?f?rdan hic bilmeyen birilerini de hedef alarak, detay vererek devam etmesi ve artmas? dilegiyle.Sitenizi tesaduf Samsung Galaxy S 3 tusu sorununu arast?r?rken buldum bundan sonra buraday?m.Basar?lar sevgiler…

 • ahmet selim

  emegiize saglik cok guzel anlatmissiniz. makalelerinizin devamini bekleriz

 • Bilal Akgunduz

  Sitemizde olmas? gereken bir konuydu. Tessekurler

 • eturhan

  yerinde bir konuya deginmissiniz, guzel yaz? tesekkurler

 • http://www.ahmetalpbalkan.com ahmet alp balkan

  Guzel bir yaz?, elinize sagl?k.

 • cemil54

  HTC HD2 ye android yuklenebiliyor mu? Acaba Desire mi alsam HD2 mi? Karars?z kald?m. HD2 nin dusunduren taraf? orta tus olmamas?.

  • http://www.andronova.net Ethem Babiloglu

   Yukleniyor ama tabii tam rand?man beklememek gerek, fazla alternatifli ve surekli guncelleniyor olmayacag? da asikar.

 • ufuk

  1.Ben Samsung Galaxy S i9000 almay? dusunuyorum telefonu ald?g?mda Android Markete girebilicekmiyim?
  (Bu soruyu kafam kar?st?g? icin soruyorum cunku root yapmadan android markette girilmiyor diye baz? yaz?lar okudum.
  2.root garantiyi iptal ediyormu?
  3. Android Markette kac adet uygulama ve oyun var?

  • http://www.andronova.net Ethem Babiloglu

   Turkiyede distributor ya da operator arac?l?g? ile sat?lan cihazlarda Android Markete giremezsiniz. Bunun icin root yapman?z gerekir ve o da cihaz?n?z?n garanti kapsam? d?s?na c?kmas?na sebep olur. Ancak bizler gibi paralel ithalat ile bu telefonu Turkiye’ye getiren firmalarda cihaz uzerinde Market bulunma olas?l?g? %99 dur hatta baz? cihazlar kendinden rootlu bir sekilde getirilir.

   • levent

    hocam froyo 2.2 yuklu turkce d?l yok sadece d?l yuklemek mumkunmudur sagol nas?l?

    • http://www.andronova.net Ethem Babiloglu

     Marketten More Locale 2 adl? uygulamay? indirin ve dil secenekleri olarak TR girin.

   • bora

    slm hocam galaxy s2 ald?m telpa gaantili icinde android 2.3.3 surumu var bu surum nas?l yukseltilebilir. ya da son surumun ne oldugunu nas?l ogrene bilirim kiesten guncelleme yukleyemiyorum acil yard?m lutfen….

 • ufuk

  peki http://www.andronova.net ekibinin acacag? android marketi de ikisini birden kullanabilecezmi?

  birde onl?ne sat?s magazas? bayramdan sonram? ac?lcak

  • http://dynamixnewmedia.com Ali Kasimoglu

   Her iki sorunuzun cevab? evet.

 • onderavci

  arkadaslar wildfire icinde nas?l root olunur, uygun rom nas?l yuklenir. ilgilenirseniz cok makbule gecer :)
  selamlar

 • ykadahk

  Merhaba, Nexus One’d?mda root ayarlar? yapmay? planl?yorum. Islemi yapmadan once haliyle telefonumdaki her seyi yedeklemek istiyorum. Bunu nas?l yapabilirim acaba?

  • http://dynamixnewmedia.com Ali Kasimoglu

   ROM Manager, Sistem Yedegi Alma ve Geri Yukleme ile alakal? yaz?m?zda bu konu ile alakal? detayl? bilgilere ulasabilirsiniz.

   • ykadahk

    Evet bu yaz?y? da inceledim ama yaz?n?n bas?nda telefonun root erisimine sahip olmas? gerektigini soyluyor. Bana root erisimi olmadan yedekleme gerekiyor =)

    • ykadahk

     Tamam san?r?m gerek kalmad? Universal Androot app’ini kullanarak hallettim root isini san?r?m.

    • http://dynamixnewmedia.com Ali Kasimoglu

     1. Telefonunuzu kapat?n ve trackball bas?l? iken acma kapama tusuna basarak ac?n.

     2. Ac?lan menude 2-3 saniye bekledikten sonra ses acma/k?sma tuslar? ile BOOTLOADER secenegine gelip acma / kapama(power) dugmesi ile secin. Ard?ndan ac?lan menude yine biraz bekledikten sonra RECOVERY secenegini secin ve power tusuna bas?n.

     3. Telefon kapan?p ac?ld?ktan sonra kars?m?za RA’s Recovery menusu gelecek.

     4. Bu menudeki secimler fastboot menusu gibi power tusu ile degil, burada trackball ile secim yap?p, ses k?sma tusu ile bir onceki menuye donuyorsunuz.

     5. Once Backup/Restore secenegini secin ve Nand Backup secenegi ile telefonunuzun yedegini al?n.

 • ayhan

  anlat?m cok guzel yaln?z birde goruntulu anlat?mda olsa super olacak..sayg?lar emwginize

 • Valerus

  Hocam eline saglik yorum yapmadan gecemiyecem tam olarak aradigim seyleri yazmissin bukdar derli toplu sade anlasilir ve aciklayici bilgileri bulamadim baska yerde aynen devam allah zeval vermesin sana :)

 • yakuter

  Uzerinde dusunulerek ve fazlas?yla arast?rma yap?larak yaz?lm?s bir makale oldugu ortada. Ellerinize sagl?k.

 • Kamer

  Xperia X10 telefonunun icinde yuklu olan moxier uygulamalar?n? kald?rsak ne olur ? google talk, trackID, Wisepilot, birde android market uygulamar?n? kullanacag?m? dusunmuyorum ama kald?rmak nas?l bulam?yorum? zaten cogu nete baglan?yor …

 • emekli_ahmet

  emegine sagl?k.cok tesekkurler .ac?k ve anlas?l?r bir dilde

 • aotholland

  Hocam eline saglik guzel makale olmus ama ben halen htc desire ma nasil root atacagim bu makaleden bisey ogrenemedim daha dogrusu deginmemeissin desire hakkinda. bunu nasil cozecegiz??

  • http://dynamixnewmedia.com Ali Kasimoglu

   HTC Desire icin Root yap?m?n? anlatan yaz?m?z?, biraz aram?s olsan?z zaten kolayca bulabilirdiniz. Yaz?ya ulasmak icin buraya t?klay?n.

 • talha

  oncelikle cal?smalar?n?zdan dolay? tum ekibinizi tebrik ediyorum.az once bir forumda okudugum yaz?dan dolay? kafam kar?st?.konu android en son c?kan surumu olan 2.2 froyo dan sonra c?kacak olan yeni mesela android 3.0 gibi herhangi bir isletim sistemini htc desireyi yukleye bilir miyiz.bu mumkun mu.tesekurler

 • kerem

  Selamlar,
  Acaba telefona guncelleme yuklerken,
  Android son versiyon yerine CyanogenMOD versiyonunu yuklemek ne gibi farkl?l?k yarat?r.

  • http://dynamixnewmedia.com Ali Kasimoglu

   CyanogenMOD orjinal stock ROM’lar?n modifiye edilmis halidir. Fark? budur.

 • kerem

  Tam anl?yamad?m yani ben o yuklemeyi Turkce diye tercih etmeyi dusunuyorum.Android Turkce degilmis CyanogenMOD Turkceymis.

  Modifiye derken daha iyi bi halinimi yapm?slar.

  Yani CyanogenMOD yuklemek daha iyi mi , bilmiyorum ? ? ?

  • http://dynamixnewmedia.com Ali Kasimoglu

   Tum stock Android versiyonlar? Turkce desteklememektedir. Ancak destekleyenleri de vard?r, mesela Samsung Galaxy S gibi.

   • kerem urumur

    Tesekkurler…

 • ceyhunxx

  bi yaz?n?zda trde sat?sa sunulan telefonda market olmaz demissinniz. simdi ben almanyadan get?rt?yorum markete g?reb?lcekm?y?m ve bu marketten rahatl?kla turkce menuye geceb?lcekm?y?m? 2. sorumda 3 tus sorunu ne demekt?r ne ?c?n gerekl? bu 3 tus? ve bu root falan h?c b?rsey anlamad?m yapmasam b? sorun olurmu?

 • oguzhan

  root yapdigim halde market enabler deki fake hat gosterme yapdigim halde

  superuser kullandigim halde parali uygulumalr acilmyior..

 • burak

  Hocam root yapt?m fakat root isteyen bi program yuklucek olsam yer yok diyor beni katil edecek ya lutfen yard?m… halbuki 14mb telefonda ve 16gb kartta yer var.hani bu rootun faydas?n? goremedim yani cozemedm? hani uygulamar? direk karta kurmam?z? sagl?yordu nas?l yap?caz?

  • http://dynamixnewmedia.com Ali Kasimoglu

   Root yap?m? ile uygulamalar?n SD karta tas?nmas? aras?nda zaten hic bir baglant? yoktur. Android Marketten Move2SD Enabler uygulamas?n? indirin ve ayarlar?n? yaparak cal?st?r?n. Bu sayede yuklu olan ve yuklenecek olan tum uygulamalar? SD kart?n?za tas?yabilirsiniz.

 • burak

  san?r?m root da olmam?s root olmas? icin superuser diye bisey gormek gerekmis ? ama market vard? bende zaten simdi marketin goruntusu yesilli bisey oldu degisti.inanamazs?n telefonda 13mb alan var ve yeterli alan yok uyar?s? veriyor lutfen acil yard?m :( o ? dedigin uygulamay? dahi indiremiyorum..

  • http://dynamixnewmedia.com Ali Kasimoglu

   Bos alan 20MB asag?s?na indiginde bu uyar? verir sistem. Bu normaldir. Bu arada bu uyar? c?kt?g? muddetce telefonunuz senkronize olmaz ve email alamazs?n?z.

 • burak

  uyar? vermesini gectim kb l?k dosyalar? dahi indirmiyor?? peki nap?cam cozum laz?m ?

 • Levent

  Cok yaral? oldu tesekkur ederim.

 • kaganulas

  Hocam bu islemlerin garantiyi bozacag? yaz?yor burada, android telefonlari.com adresinde sat?lan telefonlarda bu islemleri ek ucretle talep edebiliyorsunuz ve alt tarafta “garanti kapsam?na zarar vermez” diyor. biraz kafam kar?st?.
  2 olarak bu root isi faydal? hatta laz?m birsey gibi, ancak ben cok profesyonel bir kullan?c? degilim, bir yerleri kurcalarken telefonu mantara baglat?r m?y?m? bu root isi benim gibi kullan?c? icin cok mu riskli? faydas? m? riski mi fazla?

  Son olarak, Galaxy s almay? dusunuyorum, androditelefonlari.com’da asag?daki secenekler sunuluyor, hangilerini almayal?m, root yapt?r?p sonradan kendim becerebileceklerim var m??

  – En son android versiyonunu yukle
  – Android 2.3 Gingerbread arayuzu yukle+root yap
  – Root yap
  – Islemci H?zland?rma (Overclock) Istegi
  – Pil Omrunu Artt?rma Istegi
  – Populer Haz?r Uygulama Paketini Yukleme Istegi

 • mehmet sahin parlak

  cal?sman?z icin tesekkur ederim arkadaslar. yaln?z benim bir sorum var. ben iphone 3gs kullan?c?s?y?m. telefonu jailbreakli kullanmaktay?m ve ucretli uygulamalar? bedava yukleyebiliyorum. hct desire hd aalmay? planl?yorum. htc al?rsam iphonedaki gibi ucretli uygulamalar? bedava yukleyebilecek miyim?

  • ersan

   Android icin yaz?lan uygulamalar?n cogu ucretsiz zaten ancak ucretli uygulama da epey mevcut. iPhone’a yap?lan jailbreak gibi bir isleme gerek olmadan Android ucretli uygulamalar?n? telefonunuza ucretsiz olarak yukleyebilirsiniz(tabi etik ac?dan dogru degil). Desire hd seciminiz de gayet isabetli olmus. Ben de galaxy s’i verip desire hd alacag?m bu gunlerde.

 • ydaloglu

  Merhaba Degerli Arkadaslar,
  Oncelikle burada bulunan herkese selam ve sayg?lar?m? sunuyorum. Son uc y?ld?r, hatta gecmistir san?r?m iPhone 3G kullan?yorum. Ancak Apple+iTunes k?s?tlamalar?ndan s?k?ld?m ve telefonum da eskidi. Yeni bir telefon alacag?m ve bu buyuk bir olas?l?kla HTC Desire HD olacak. Simdi soruyorum: 1- HTC Desire HD, AndroidTurkiye.net Online Sat?s Magazas?’na ne zaman gelecek? 2- Gelecek bu cihazlar herhangi bir islem yap?lmaks?z?n butun sim kartlarla cal?sacak m?? 3- Pasaport kayd? filan gerekiyor mu? 4- Uzerinde hangi Androit surumu yuklu olacak? Cihaz?n en stabil cal?smas? konusunda magaza, sat?s oncesi bir islem gerceklestirecek mi?
  Telefonla oynamak, kurcalamak, degisik denemeler yapmak gencler icin faydal?d?r, ogrenme ancak boyle gerceklesir. Ama benim gibi orta yas? biraz gecmis belki son donemeci kosan birisi yasam?n her alan? icin sorunsuz stabilite arar. Emekliligini hakketmis bir universite hocas?n?n bu sorular?n? yan?tlaman?z? diler en icten sayg?lar?m? sunar?m.

 • ISMAIL

  Selam arkadaslar ben programlar?m? sd karta tas?d?m program simgeleri kayboldu bulam?yorum uygulamalarda var gozukuyor ama nerede simgeler?

  • http://www.andronova.net Ali Kasimoglu

   Widget’leri tas?may?n.

 • ISMAIL

  UYGULAMALARI YONET TEN TASIDIM SD KARTA WIDGET TASIMADIM KI.TEKRAR YUKLUYORUM GERI GELIYOR ANCAK SD KARTTA KAYITLI OLANLAR TEKRARDAN SIMGELERI YOK OLUYOR BENDE PROGRAMLARI TELEFONA TASIMAK ZORUNDA KALDIM.BU SEFERDE HAFIZA KUCULUYOR.SD KARTTA KAYITLI OLAN PROGRAM SIMGELERI NEDEN YOK OLUYOR VEYA NEREDEN ERISEBILIRIM?

 • selou

  ben root islemini yapt?m ve sonras?nda MarketAccess’? yukledim ve cal?st?rd?m.
  fakat ana menude hala market ikonunu goremiyorum. ayn? zamanda appbrain app market ve appaware app market lere giremiyorum. hata veriyor.
  yard?mc? olursan?z cok seviirim.
  tesekkurler

  • http://www.andronova.net Ali Kasimoglu

   Sizin yapt?g?n?z islemler Market yukleme islemi icin degildir. Market yukleyebilmek icin cihaz?n ROM’unun komple orjinal ile degistirilmesi gerekmektedir.

 • yusuf

  MErhabalar..

  ben samsung captivate kullan?c?sy?m .. Telefonumun ayarlar k?sm?nda k? telefon hakk?nda bolumunde sunlar yaz?yor..

  model : GT-I9000
  urun bilgisi surumu : 2.2.1
  ana bant surumu : I9000UGJK4
  kernel surumu : 2.6.32.9
  yap?m nuamras? : Twingerbread 1.3

  bu kernel nedir twingerbread nedir bi basitce anlatab?lecek varm? acaba ? su an san?r?m yeni yeni yaz?l?mlar var ve onlardan birini yuklemek ?st?yorum yaz?l?m yukled?kten sonra ornegin gingerbred 2.3.2 yi yukledikten sonra telefonu turkce kullanab?lecekm?y?m ? ayr?ca bu market ?konu telefonumda var suan ? yen? yaz?l?m yukley?nce y?ne olacak m? ? son olarak telefonumun root lu olup olmad?g?n? nerden anlayab?l?r?m ?

  simdiden tesekkurler.

 • Haydar

  Selamlar,
  Ben yeni c?kan HTC Incredible S sat?n ald?m. Bu telefon yeni oldugu icin program destegi yok henuz. K?sacas? bu urun icin ROOT islemi yap?yor musunuz?
  Kolay gelsin.

 • Alper UZUN

  Cok Tesekkurler tam pes etmisken beni yeniden heveslendirdiniz…
  Sayenizde binbir hevesle ald?g?m telefonumdan son anda sogumaktan vaz gectim art?k salak oldugumu dusunmeye baslam?st?m umar?m bende becerebilirim…
  Ki beceremezsem adres zaten belli…..

 • ogulcan

  arkadaslar bende samsung galaxy mini var 600 mhz islemcisi var bunu art?rmak mumkunmu ?

 • mehmet

  mrb ben sony ericson arc almay? dusunuyorum root yap?lmas?na gerek varm? acaba?simdiden tskurler

 • murat

  archos 5 cihaz?m var memnunum.fakat versiyonu 1.6 2.2 ye yukseltmek ?st?yorum .paras? ?le dahi olsa yapmak ?st?yorum bu c?haz? 2.2 yapab?l?rm?y?z.

 • Pingback: Google, Android Market’in Yeni Film Kiralama Servisini Root’lu Cihazlara Kapatt?! | Android Turkiye()

 • asdlunna

  Selamlar.Samsung galaxy mini s5570’te root olay?n? yanl?sl?kla yapt?m.Garanti kapsam?ndan c?kar m? ? Ve ya root olay?n? geri alabiliyor muyuz ???

 • menokta

  selamlar lg optimus p350 nin tr deki telefonlar?nda radyo ozellgi iptal edilmis ve bu sekilde pazara surulmus… bu sorunu root yaparak cozebilirmiyiz. veya bu sorunu nas?l cozeriz yard?mlar?n?z icin tesekkurler. iyi cal?smalar….

 • memo31

  Samsung Galaxy Ace s5830

  Android 2.3 guncellemesi ve Root Yapt?racag?m,Telefonun Garantisi Bozulurmu bu 1.sorum,2.sorum ?se Android 2.3 turkcemi,3.sorum android 2.2 turkcemi

 • abdullah

  sitenizdeki htc desire hd ye visionary ile root islemini htc desire(hd degil) uygulad?m ve s?k?nt??sz root oldu ve simdide bunlar? yukluyorum tesekkurler

 • murat

  hocam anlat?m icin emegine sagl?k guzel olmus gercekten faydaland?m birde auto killer in ayarlar?n? verirmisin nas?l kullan?lacag?na dair?

 • ens

  bu root islemi sonras?nda butun bu degisikliklerin hepsinimi yap?yorsunuz yoksa kisinin istegine bagl? olarak degisiyor mu bu mesela ben cok fazla bilgiye sahip olmadg?mdan alacag?m telefonda koklu degisiklikler olmas?n? istememekle birlikte garantiden c?kmas?n? da istemem. Ornegin operator logosu bulunmamas?n? ve operator ek yaz?l?m yuklu olmamas?n? isterim ancak -sizin anlatt?klar?n?zdan anlad?g?m kadar?yla soyluyorum- farkl? rom yuklenmesi ile garantiden c?kmas?n? istemem. Ve wildfire s’in bulundugu sayfada da root islemi telefonu garanti kapsam?ndan c?karmaz diye not edilmis ancak burda garantiyi devre d?s? b?rak?r m? yorumuna onay vermissiniz tam olarak anlayamad?m bu durumun ozunu. Cevab?n?z icin simdiden tesekkur ediyorum.

 • cengiz

  hocam bir sey sorucam ben s2me root yap?p ti backup yukledim ve samsun 7/24 sinema uygulamas?na kald?r dedim.simdi ise uygulama kalkm?s gorunuyo ama simgesi hala duruyor. t?klad?g?mda uygulama telefonunuzda yuklu degil diyor.simgeyi nas?l kald?rabilirim?

 • ahmet

  – En son android versiyonunu yukle
  – Android 2.3 Gingerbread arayuzu yukle+root yap
  – Root yap
  – Islemci H?zland?rma (Overclock) Istegi
  – Pil Omrunu Artt?rma Istegi
  – Populer Haz?r Uygulama Paketini Yukleme Istegi—bu ozellikler diger distributor lerde varm? yokmu yoksa onlarda satarken bu ozellikler yokmu

 • Pingback: Mobil Odin ile Yaz?l?m Yuklemek Art?k Cok Kolay! | Android Turkiye()

 • resul

  3D EVO var bende, root olay? bunda da oluyor mu?