Android Teknik Bilgi

Dahili Telefon Depolama Birimini Arttırma Rehberi

teknoloji hattı
Müşteri Hizmetleri Yazıyı Beğendiniz mi?

Bazı Android telefonlardaki dahili depolama biriminin kapasitesinin düşük olması, çok uygulama yükleyen kullanıcıların bir süre sonra canını sıkmaya başlar. Bu düşük kapasiteli depolama alanı kısa sürede dolar ve yeni uygulama yüklemek için eski bazı uygulamaları silmek gerekir. Bugünkü rehberimizde size dahili depolama biriminin kapasitesini nasıl arttırabileceğimizden bahsedeceğiz.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, telefonunuzun root’lu olması gerekir. Eğer telefonunuz root’lu değilse öncelikle telefonunuzu root etmeniz ya da ettirmeniz gerekiyor.

Telefonunuzun root’lu olduğunu varsayarak ikinci aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada öncelikle SD kartınızın yedeğini bilgisayarınıza almanızı tavsiye ederiz. Yani bilgisayarınızda bir klasör oluşturup SD kartınızdaki tüm dosyaları bu klasöre kopyalayın. Bundan sonra SD kartınızda ikinci bir bölüm (secondary partition) oluşturacağız. Bunun için gerekli araçlar google’da arama yapılarak bulunabilir. Bizim size önereceğimiz araç MiniTool Partition Wizard. Bu aracı buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz

Seçtiğiniz araçla SD kartınızda ikinci bölümü oluşturduktan sonra son aşamaya geçiyoruz. Google Play’den telefonunuza Link2SD uygulamasını yüklemek. Link2SD uygulamasını açıyoruz ve dosya sistemi olarak FAT32 seçiyoruz. SuperUser isteği geldiğinde izin ver diyoruz. Telefonumuzu kapatıp baştan başlatıyoruz.

Link2SD uygulamasından artık istediğimiz uygulamaları seçip SD karta linklemesini yani telefonun dahili hafızasından yeni uygulamanın dosyalarını, SD kartın ikinci bölümüne taşımasını sağlayabiliriz. Hatta uygulamanın ayarlarından bu işlemi Link2SD’nin otomatik yapmasını sağlayabiliriz. Siz yeni bir uygulama yüklersiniz ve Link2SD otomatik olarak bu yeni uygulamayı SD karta linkler, böylece dahili hafızanızda her zaman yeterince boş alan kalır.

teknoloji hattı
17 Yorum

17 Comments

 1. Ferhat

  26 Haziran 2012 at 14:09

  Güzel anlatım fakat Root yapmak istemiyorum, telefonum henüz yeni. Xperia Arc S önyüklü gelen ve kullanmayacağım çok program var. Buna da bir türlü çare bulamadım. Garanti dışı kalmasa yaptıracağım bende Root işlemini.

  • metin

   26 Haziran 2012 at 17:01

   Root yetkisi ile istenmeyen reklamsı uygulamaları,operatör logo ve yazılımlarını kaldırabiliyorsunuz.Doğal olarak üreticiler, reklam veren operatör ve uygulama satan firmalar bunların tüketiciye mutlaka ulaşması gerektiğini düşünüyor ve üreticilere para bedel vb iskonto ödüyorlar.Ayrıca acemi kullanıcılar sistem dosyalarını silerek,rom yükleyerek vb acemiliklerle telefonun yazılımını bozuyor ve garanti için servis yükünü maksimuma çıkarıyorlar.Doğal olarak bu dedikodu ortaya çıktı.Arızalan cihazlarda root olup olmadığıyla hiç bir servis ilgilenemez.2011 den beri ekran jelatininden önce rootlarım telefonu ayrıca root lu olarak satın alabilirsiniz.garantisi de bitmezAyrıca unroot da kolayca yapılıyor…root suz telefon kullanmadım hiç…s3 üm gelince de root lanacak

 2. Aykut

  26 Haziran 2012 at 16:10

  Galaxy ace kullanirken cok isime yariyordu ancak s2 de gerek duymuyorum 🙂
  Anlatim icin tesekkurler 🙂

 3. mustafa

  26 Haziran 2012 at 16:45

  Xperia Arc S kullanırken yaşadığım en büyük sıkıntıydı. Aynen root yapmak istemiyordum.Ancak Google Play Store’de yer alan App 2 SD uygulaması ile sorundan kurtulmuştum.

 4. harun

  26 Haziran 2012 at 17:04

  htc hd2 için güzel bir yöntem. telefonun dahili hafızası yok denecek kadar az. bu yöntemle istediğimiz kadar uygulama yükleriz. ama bir de hafıza kartının bir kısım belleğini ram olarak kullanabilirsek ne güzel olurdu. ozaman tüm telefonlar hız makinası olur….

 5. mehmet

  26 Haziran 2012 at 18:41

  ikinci bölümü fat32 olarakmı yoksa ext3-4 olarakmı ayırıyoruz birde htc desire orjinal 2.3.3 rom kullanıyorum telefonum root ve s-off olarak kullanıyorum costum romlar yeterince stabil olmadığından orjinal roma geri döndüm. romun stabilliğine bir etkisi varmı eğer bozuyorsa boşuna uğraşmayalım teşekkürler.

 6. doktorkun

  26 Haziran 2012 at 19:22

  Apps2Sd indirebilirsin o da aynı işlevi görür ve bildiğim kadarıyla root gerektirmiyor

  • Ferhat

   27 Haziran 2012 at 01:01

   O programı da denedim fakat bütün uygulamaları SD karta taşımıyor. Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum ?

 7. Cengiz

  27 Haziran 2012 at 00:15

  Telefonana ne gibi yararları Oluyor

  • Ferhat

   27 Haziran 2012 at 14:38

   @Cengiz bu anlatılanların telefona faydası çok tabgii bana göre. Öncelikle telefonun hafızası genişliyor istemediğin ön yüklü gelen uygulamaları kaldırabiliyorsun vb. birçok işlemi yapabiliyorsun.

 8. ADEM

  27 Haziran 2012 at 11:06

  denilenlerin hepsini yaptım ama telefon artık sd kartı hiç görmüyor. sizce yanlış olan nedir?

 9. engin

  6 Temmuz 2012 at 12:14

  telefonum galaxy y s5360 rootlu. anlatılan işlemi yaptım. 8 gb lık kartımın 1 gb kısmını ayırdım. telefonda 7 gb kısım görünüyor ama telefon hafızasında herhangi bir artma olmamasına ragmen 1 gb lık kısım arrtık görünmüyor.. birde MiniTool Partition Wizard ın kullanımını anlatırsanız daha yararlı olabilir. yaptım ama olmadı sanırım. 1 gb yok..

 10. Serkan

  11 Temmuz 2012 at 12:48

  Root yapmadan başka bir çaresi var mı? Root yapınca telefonun garantisi bitiyormuş.

 11. Hüseyin

  12 Temmuz 2012 at 15:10

  Arkadaşlar ben samsung galaxy gt ı 5510 kullanıyorum, garantinin iptal olmaması için root işlemi yapmıyorum bana başka bir yol önerebilrimisiniz? bu arada android sürümüm 2.2 ayarlar/uygulamalar/uygulamaları yönetten her uygulamayı sd karta taşıyamıyorum.

 12. engin

  12 Temmuz 2012 at 23:28

  link2SD arat google play den kur. Ama taşıma işlemi için root izni istiyor…

 13. eonder87

  13 Temmuz 2012 at 13:40

  üstad bende xperia neo var ve root yapmak istiyorum artık ama korkularım var nedeni ise 1.bootloader kilidini kırdıgımız zaman geri kapatamamammız 2.si root yetkisini aldıktan sonra unroot yapamamak 3.su ise garanti durumu son dönemdeki telefonlarda oldukça yazılım ve donanım arızası ile karşılaşılıyor bu tarz sorunları garanti hallediyor fakat benim cihazım rootlu diye kendi ayıplarını kapatmayacaklarsa root yapmak istemem… telefonumunda kesinlikle roota ihtiyacı var cünkü 320mb ana dizin var odizinde 180 mb gibi bir boş alan var ve hiç bir şey kuramıyorum ne zaman birşeyler kursam telefon acayip agırlaşıyor…

  root olayını nasıl yapabilirim birde root yaptıgım taktirde gereken yazılımlar neler olacak… bu konularda bilgili bir arkadaş bana msn üzerinden yardımcı olursa çok ama çok sevinirimi…

  • Ogan Cihan Öcal

   16 Temmuz 2012 at 05:44

   Ben de Sony Ericsson Live with Walkman kullanıyorum (hemen hemen aynı telefonlarımız) ve yaşadığın tereddütlerin hepsini yaşadım ancak root ve bootloader kilidini açmak tamamen geri dönüşü olabilen işlemler. Henüz rootlayacak cesareti bulamadım ancak bu konuları hep yakından takip ediyorum gün gelir de ben de bu işlere bulaşırsam diye.. Donanım Haber’de bu konularla ilgili çok yardımcı anlatımlar var teker teker adım adım anlatılmış hepsi.. Root-Unroot-Bootloader kilidi açma-kapama vs vs konuların hepsi var. Burayı da yeni keşfettim ve takip ediyorum..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Yukarı

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Lütfen, bizi desteklemek için yazıyı paylaşın.