Android Telefonları

İnceleme: Samsung Galaxy Ace S5830

teknoloji hattı

Samsung’un CES 2011’de duyurduğu Galaxy Ace S5830, özellikleriyle üst seviye modellere taş çıkarırken fiyatıyla da orta seviye bir telefon oluveriyor.

Android’in sağladığı avantajlar ve dünyanın en büyük ikinci mobil üreticisi olan Samsung’un tecrübesiyle ortaya konulmuş olan Galaxy Ace, piyasayı etkileyen önemli bir cihaz. Fiyat ve performans açısından incelendiğinde rakipleriyle karşılaştırıamayacak kadar başarılı.

Android 2.2 Froyo işletim sistemi ve 800MHz’lik Qualcomm işlemciden güç alan Galaxy Ace, tasarım olarak benzetildiği iPhone serisinin ilk üç üyesine; teknik özellikler, fiyat ve performans bakımından üstünlük sağlıyor. 3.5 inç ve ideal çözünürlükteki ekranı üst seviye modelleri aratmazken, tasarımı, hafifliği ve inceliğiyle ne kadar esnek olabildiğini gösteriyor ve bu Galaxy Ace’in her türlü alanda kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

Artıları saymakla bitmeyen Galaxy Ace’de bir takım eksikliklerle karşılaşmıyor değiliz. Videolarında QVGA kalitesindekiçekimlerin 15fps gibi çok düşük bir değer verebilmesi ve ışık sensörünün olmayışı bazı durumlarda kullanıcıya eksiklik yaşatabilir.

Bir takım eksiklikleri bulunmasına karşın Samsung Galaxy Ace, orta seviye cihazlar arasında en iddialı modeldir diyebiliriz. Video çekimlerinden memnun kalmayabilir ya da tasarımını iPhone’a benzetebilirsiniz. Ama Galaxy Ace üst seviye cihazları aratmayan donanımı ve HTC Desire Z’de de bulunan 800MHz’lik işlemcisiyle bütçe dostu olmayı başarıyor. İşlemci hızını yeterli bulmayanlar için; aynı işlemciyi taşıyan HTC Desire Z’nin 1.9GHz işlemci hızına Overclock edilebildiğini hatırlatalım.

Dizayn ve Yapısı

Oldukça esnek bir yapıya sahip olduğunu söylediğimiz Galaxy Ace, 3.5 inç boyutlarında HVGA çözünürlüğündeki ekranıyla oyun, sörf ve iş için yeterli.

Samsung Galaxy Ace’in bazı teknik özellikleriyse şöyle;

 • Quad band GSM ve Dual band 3G desteği,
 • 7.2Mbps HSDPA desteği,
 • 3.5 inç 16 Milyon Renkli HVGA ( 480 x 320 piksel ) çözünürlüğündeki TFT LCD Ekran,
 • Qualcomm MSM7227 çipset, 800MHz ARM 11 İşlemci, Adreno 200 GPU,
 • 278MB RAM,
 • Android 2.2 Froyo İşletim Sistemi ve TouchWiz 3.0 Kullanıcı Arayüzü,
 • Swype Sanal Klavye,
 • 5MP Otofokuslu Kamera ile LED Flaş,
 • QVGA Video çekimlerinde @15fps,
 • 2GB microSD hafıza kartı ve 32GB microSD kart desteği,
 • Wi-Fi 802.11 b/g/n ve DLNA,
 • A-GPS ve Dijital Pusula,
 • microUSB port ve Bluetooth 2.1,
 • Standart 3.5mm Audio Jakı,
 • DNSe Ses donanımı,
 • RDS’li FM Radyo,
 • Belge Görüntüleyici,
 • Ön-Yüklemeli Dosya Yöneticisi,
 • Samsung Apps Uygulama Marketi,
 • İvme Ölçer ve Yakınlık Sensörü

Ekran

Samsung Galaxy Ace S5830, seviyesinde en çok kullanılan ekran türü olan TFT LCD türünde bir ekranla donatılmış. Parlaklığı, karşıtlığı ve renkleri gayet yerinde, hatta seleflerinden çok daha iyi. Güneş ışığı karşısında haliyle görüntüde siliklik oluşsa da görüş açısı oldukça geniş.

Dokunmatik ekranın hassaslığı istenileni karşılayacak düzeyde olmasına karşın bazı durumlarda istenmeyen dokunuşları da algılayabiliyor.

Cihazın yanlarını inceleyecek olursak; sol tarafta Ses Yükseltme ve Kısma tuşları, sağ tarafında ise microSD kart girişi ve Güç / Ekran Kilidi tuşu bulunuyor.

Galaxy Ace’in üst kısmında ise kapaklı microUSB çıkışı ve 3.5mm Audio jakı yer alıyor. Alt kısımda sadece mikrofon var.

Galaxy Ace’in ilk prototip resimlerinde gördüğümüz arka kapakta bir takım oynamalara gidilmiş. Arka kapak; Galaxy S II’deki tasarıma benzer hale getirilmiş. Parmak izi tutmayan ve telefonunuzun elinizden kaymasını önleyen kapak üzerinde; LED Flaş ve 5MP’lik Kamera bulunuyor. Kamera ve Flaşın solunda ise Hoparlör boşluğu var.

Kapağın altında 1350mAh değerindeki Standart Li-Ion batarya yer alıyor. Cihazın yeterli miktardaki bataryası; 2G ile 640 saat, 3G ile 420 saat bekleme süresi,  2G ile 11 saat, 3G ile 6 saat 20 dakika konuşma süresine kadar dayanabiliyor.

Froyo’nun gücü, TouchWiz’in Kullanılabilirliği

Galaxy Ace S5830, Samsung’un duyurduğu ilk Froyo yüklü orta seviye cihaz. Samsung’un kendisinin geliştirdiği TouchWiz 3.0 arayüzü ile yüklü gelen cihazın çeşitli kısımlarına dair incelemelerde de göreceğiniz gibi Android’in esnekliğini oldukça iyi kullanan Samsung, TouchWiz arayüzü ile işlemleri en basite indirgemiş.

Samsung Galaxy Ace’de yer alan TouchWiz arayüzüne ait kısa demoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Android kullanıcıları için önemli bir yeri olan Uyarılar bölümü, TouchWiz arayüzüyle oldukça geliştirilmiş. Bu kısımda yapılan işlemler ve uyarıların dışında Custom ROM’larda görmeye alıştığımız; Wi-Fi, Bluetooth, Ekran Döndürme Kilidi, GPS ve Ses ayarlarının kısayollarına yer verilmiş.

Samsung TouchWiz’in Android için çok önemli bir avantajı daha var. Multi-Tasking desteğini sınırsızca yaşayan kullanıcılar cihazlarının yavaşladığından şikayet ederler. Bu durumun sebebi açık kalan ve kullanılmayan uygulamalardır. Normal şartlar altında diğer Android’li telefon sahipleri bu şişmeyi önlemek için telefonlarına “Task Killer” olarak adlandırılan uygulamaları indirip kullanmaları gerekir. TouchWiz arayüzü sayesinde bu tür uygulamaları indirmenize gerek kalmayacak. Bünyesinde barındırdığı “Task Manager” sayesinde bu işlemi daha hızlı yerine getirebileceksiniz. Aynı menü üzerinden RAM miktarınıza ve hafıza durumunuza da bakabilirsiniz.

Yazımızın başından beri performansını övdüğümüz Samsung Galaxy Ace S5830’a ait test sonuçlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

TouchWiz Music Player

Galaxy Ace, galeri ve video oynatıcının aksine TouchWiz müzik oynatıcısını kullanıyor. Android’in orjinal müzik oynatıcısına oranla daha çok özelliğe ve daha basit menülere sahip olan oynatıcıda bir Ekolayzır’a bile yer verilmiş.

Dış ses ve kulaklık sesi konusunda iddialı bir model olmamasına karşın yapılan test sonuçlarına göre hiç de fena sayılmayacak düzeyde ses kalitesine sahip.

Kamera

Başarılı çekimler yapabileceğiniz Galaxy Ace’in 5MP’lik kamerası ve düşük ışıklı yerlerde de kullanabilmenizi sağlayacak olan tek LED Flaşı var. Ayrıca otofokus, yüz ve gülümseme de algılayabiliyor.

Galaxy Ace ile çekilmiş resim ve video örneklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Belge Görüntüleyici

Galaxy Ace, ön-yüklemeli ThinkFree Office paketi ile geliyor. Bu sayede Word, Excel, Power Point, PDF dosyalarınızı düzenleyebilmenizi sağlıyor. Pinch-Zoom desteği sayesinde de işlemlerinizi kolayca halledebileceksiniz.

İnternet Tarayıcısı

Android’in standart tarayıcısını kullan Galaxy Ace’in henüz Flash Player desteğine sahip olmaması önemli bir dezavantaj. Umarız bir an önce Flash desteğine kavuşur. Browser Flash’sız olmasına rağmen kullanımında herhangi bir sorun olmuyor. Ayrıca sahip olduğu; çift dokunmaMulti-Touch ve büyütme butonları sayesinde internette sörf yapmak kolaylaşıyor.

Samsung Galaxy Ace; teknik özellikleri ve yazılımsal üstünlükleriyle bize göre piyasadaki en güçlü orta seviye telefon. Şubat ayı içerisinde yurtdışında satışa çıkan cihazın Türkiye’deki satışları da başladı. HTC Desire HD gibi önemli bir telefonun Türkiye’deki ilk resmi satışını yapan Androidtelefonlari.com Online Alışveriş Sitemiz, Samsung Galaxy Ace S5830 satışlarına da başladı. Uygun fiyat ve ödeme koşullarının yanı sıra Türkiye’de sadece bizim verdiğimiz hizmet olan teknik işlem istekleri ile de satın alabilirsiniz. Root, Custom ROM yükleme ve En son Android versiyonunu yükletebilir, Oyun ve Uygulama paketlerimizi cihazınız ile birlikte isteyebilir ve 2 yıllık garantinizide devam ettirebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ.

teknoloji hattı
Yorumlar
Yöresel Lezzetler - Can Lezzetler

Popüler Yazılar

Yukarı

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Lütfen, bizi desteklemek için yazıyı paylaşın.