Genel Haberler

Nokia – Android ve Bir Devin Yıkılışı!

teknoloji hattı

Finlandiyalı cep telefon üreticisi Nokia ‘nın kötü gidişi ile ilgili haberler son günlerde arttı. Akıllı telefon pazarında bir türlü istediği sonuçları elde edemeyen Nokia diğer rakipleri Samsung, Apple ve HTC karşısında kan kaybetmeye devam ediyor.

Peki bir zamanların en büyük üretici, yıllarca rekor kar oranları açıklayan, tüm dünyada sağlam bir marka oluşturmayı başaran, her geçen gün fabrika sayılarını arttıran, ürettiği telefonları sırf Nokia markası diye satmayı başaran bu dev şirket nasıl oldu da bu hallere geldi? Bu sorunun cevabını aslında bizlere en iyi Samsung veriyor.

Samsung bildiğiniz gibi ülkemizdeki pazara Nokia’dan sonra girdi ve yıllarca istediği başarıyı bir türlü yakalayamadı. Standart işletim sistemli telefonlarda bile sürekli Nokia’nın gerisinde kaldı. Yıllarca Çin malı telefon muamelesi yapılan (kuşkusuz bunda Güney Kore menşeli olmasından kaynaklandığını biliyoruz.)  Samsung bir işletim sisteminin yükselişiyle kendi yıldızını da parlattı. Şuan için ürettiği mobil telefonlarda ekran panelinden tutunda kendi çipsetine kadar her şeyini üretebilecek konumda.

Dünyanın en değerli markalarında olan Google mobil telefon pazarına cihaz üreterek değil de işletim sistemi geliştirerek merhaba dedi. Ürettiği bu işletim sistemine ‘Android’ adını veren Google, şuan akıllı telefon pazarında en çok kullanılan işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın en değerli markaları olan Samsung, Sony(eskiden Sony Ericsson), HTC, LG ve şimdide Huawei, Android’i kullanarak yıldızlarını parlatmaya devam ediyor. Kuşkusuz bunların içinde Samsung pazarın büyük bölümünü (özellikle Galaxy serisiyle) ele geçirmiş durumda.

Akıllı telefonlarında Symbian işletim sistemini kullanan Nokia başlarda istediği başarıyı yakalamış görünüyordu. Fakat Android ve iOS’un inanılmaz gelişimi Nokia’yı bu pazarda hızlı bir şekilde eritmeye başladı. Peki bu kadar marka Android’e geçerken Nokia’dan neden böyle bir hamle gelmedi? Android’in, Nokia ile çalışmak istediğini bizzat resmi ağızlardan duyduk, fakat olumlu sonuç alamadılar. Sağlam ve dayanıklı ürettiği telefonların yanına neden böyle gelişmeye açık ve sürekli kendini yenileyen Android’i koymadı?   Kuşkusuz bunda Nokia tepe yöneticilerinin izlemiş olduğu politikanın yanlışlığı büyük rol oynuyor.

Nokia hisselerinin yaklaşık yarısını elinde bulundurduğu Symbian’dan bir türlü vazgeçmedi. Kendi telefonlarında bunu kullanırken aynı zamanda Symbian’nında pazar payını genişletmek istedi. Böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş olacaktı. Ancak işler hiç de istedikleri gibi gitmedi. Symbian, Android’in yükselişi karşısında ayakta durumadı ve Symbian’nın diğer hissedarı olan Sony de tercihini Android’den yana kullandı. Nokia patronları da bu başarısızlığın altında yöneticilerini suçladı ve tepe yönetimini tamamen değiştirdi.

Tepe yönetiminde şuan bulunan CEO’su Stephen Elop, eski bir Microsoft yöneticisi. Hal böyle olunca Nokia ile Windows Phone arasında sıcak ilişkiler kuruldu. Bu ilişkiler daha ileriye gitti ve Nokia, Microsoft ile ortak çalışacağını duyurdu. Uzmanlar başta bu ortaklığa bir anlam veremese de (çoğu analist Android hamlesi bekliyordu) Windows Phone işletim sistemleri telefonlar pazardaki yerini almaya başladı. Ancak görüyoruz ki Nokia’nın bu hamlesi de kötü gidişi durduramıyor.

Şimdilerde Nokia sahip olduğu lüks telefon üreticisi Vertu’yu satacağı dedikoduları kulaktan kulağa dolaşmaya başladı hatta anlaşmanın sağlandığı bile belirtiliyor. Kötü gidişe dur diyemeyen Nokia son dönemlerde sürekli zarar açıklamakta. Binlerce çalışanın işten çıkarmakta. Hatta Avrupa’daki fabrikalarını kapatıp, iş gücünün daha ucuz olduğu Asya ülkelerinde fabrikalar açtığını biliyoruz ve yavaş yavaş bir dünya devinin yok oluşuna şahit oluyoruz.

teknoloji hattı
Yorumlar
Yöresel Lezzetler - Can Lezzetler

Popüler Yazılar

Yukarı

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Lütfen, bizi desteklemek için yazıyı paylaşın.