182 Aranmıyor arama başarısız oldu

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

MHRS aradığımda sürekli meşgul çalıyor ve aranmadan kapanıyor. 182 Arama başarısız oldu hatası çıkanların genelinde belli zamanlarda çıktığını söyleyebiliriz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

182 Sağlık Bakanlığı’ nın çağrı merkezini ararken iPhone’ da “arama başarısız oldu” ve Samsung gibi Android telefonlarda “arama sonlandırıldı” hatası alanların çoğunun kullandığı cihazla alakalı olmadığını söyleyebiliriz. 182 Aranmıyor veya aradığınızda sürekli meşgul çalışıyor ise aklımıza gelen en iyi dört nedeni sizlerle paylaşacağız ve diğer olası sebeplerden de bahsedeceğiz. 

Bahsettiğimiz dört neden şunlardır:

 1. MHRS sistemlerinde problem yaşanabilir. 
 2. Operatörle alakalı durumlarda görülebiliyor. Örnek Vodafone’ de böyle bir uyarı alıyorsunuz ama Türk Telekom hatlarında çıkmayabiliyor. Veya tam tersiyle de karşılaşılabiliyor. 
 3. Telefon numarasının kısa kodları aramaya kapalı olabilir. Engellemeyi kaldırmak için mesajla veya müşteri hizmetlerinin aranması yeterli olacak.
 4. Sistemlerin saldırı alması, yaşanan doğal bir afet veya terör eylemlerinin olması gibi olağan bir durumun yol açması.

182 Aranmıyor sorunu

Hastaneye muayene olmak için randevu almak isteyenlerin ilk tercih ettiği telefonla randevu sistemidir. Biraz teknolojiyle alakalı olanlarında internet üzerinden işlem yapar. Bugün hazırladığımız içeriğimizi daha önce bu numarayla alakalı yaşamadığımızdan dolayı genel kısa kodları arayamama nedenleri olarak daha önce bir konu hazırlamıştık. Lakin herhangi bir kısıtlama olmamasına rağmen ilgili numaraya ulaşamadık.

Kullandığımız hat Turkcell’ e ait ve kısa kodlu numaralarda bir kısıtlamanın olmadığını belirtelim. 4-5 Kez denedikten sonra 186 elektrik arızayı aradığımızda bir sorun olmadığını gördük ve aklımıza ilk gelen MHRS tarafında bir problem olabileceği oldu.

Olası diğer nedenlerden aklımıza gelenlerse şunlardır:

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Cihaza yüklü olan bir koruma uygulamasının engelliyor olması.
 • Kısa kodların aranmasına engel bulunması.
 • Bulunduğunuz yerde bir şebeke sıkıntısı görülmesi.
 • Yoğun bir kullanım olan bölgede bulunmanız.
 • Faturasız hatların aramaya yetmeyecek kadar TL olması.
 • İç / dış şebeke sorunları.
 • Anlık olası bağlantı yapılamama durumları.
 • Telefona gelen güncellemeyle veya önemli servislerden birinin çalışmasına mani olacak bir şeylerin olması. (Son yapılanların ve yüklemelerin kontrol edilmesi yarar sağlayabilir)

Bunlara ek olarak belki telefonun uzun süreliğine açık olmasından dolayı belki kapatıp açtığınızda sorun kalmayacak. Bu olasılığın tüm yaşanan sıkıntılarda ilk denenen yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Kullandığımız güncel yazılıma sahip bir iPhone olduğunu söyleyelim ve sık yapılan işlemlerde bir uyarıda takılı kaldığını bir ara gözlemlemiştik. Yani sık denemeden biraz bekleyerek deneyebilirsiniz.

182 Aranmıyor arama başarısız oldu
182 Aranmıyor arama başarısız oldu

182 Aranmıyor telefon sorunu

182 Arama başarısız, iPhone özgü bir uyarı metnidir ve diğer işletim sistemine sahip telefonlarda daha farklı bir mesaj vardır. Sanırız arama sonlandırıldı hatası olarak biliyoruz.

182 Aranmıyor sorunu daha çok anlık yoğunluk, şebekedeki olumsuzluklar, bölgesel durumlar ve telefonla alakalı durumlarda karşımıza çıkar. Daha sık afetlerde yoğun çıkar.

Telefonlar alakalı durumlar şöyle:

 • Telefonun yeniden başlatılması.
 • Tarih ayarının kontrol edilmesi. (Yanlışsa sorun çıkarır)
 • Farklı numaraları arayamıyor olma.
 • Sim kartla ya da cihazın şebekesi ile alakalı sorunda.
 • Koruma uygulamaların yol açtığı engellemeler.
 • Numara engeline denk gelecek işlemler.

Hattın genel aramalara kapalı olup olmadığına bakın. Artı internetin düzgün çalıştığından da emin olun.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Sonraki: Arama başarısız oldu ve arama sonlandırıldı

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak