2013 Yılında Android Mobil Pazarın %79’una Hakim Oldu, Apple ise Pazar Kaybı Yaşadı!

media 2501

Geçtiğimiz günlerde şirketlerin akıllı telefon satışları bilgisini kamuoyuyla paylaşan IDC’nin ardından bu defa Strategy analiz şirketi 2013 yılında mobil dünyasında boy gösteren işletim sistemlerinin kullanım oranlarını açıkladı.

teknik destek

IDC’ye göre 1 milyardan fazla akıllı telefonun satıldığı 2013 yılında Samsung 313 milyon akıllı telefon satışıyla liderliği yine kimseye kaptırmazken, Apple özellikle son çeyrekte elde ettiği 51 milyon iPhone satışıyla kendi rekorunu kırdı ve yılı 153 milyon iPhone satışıyla tamamladı. İlk beşte yer alan diğer üreticiler ise Huawei, LG ve Lenovo olmuştu.

Diğer şirketlerin de elde ettikleri satışlar dikkate alındığında Android işletim sistemi uzun süredir lider olduğu mobil dünyasında, geçtiğimiz yıl satılan her 5 telefonun neredeyse 4’ünde yer alarak tartışmasız liderliğini devam ettirdi. Geçtiğimiz yıl satılan akıllı telefonların %78.9’un da yer alan Android’in yükselişini bu yılda da devam ettirip, %80 sınırını aşması bekleniyor. Android 2012 yılını ise %68.8’lik pazar payı ile tamamlamıştı.

Apple iOS tarafında ise son çeyrekte elde edilen rekor satış ve kâr değerleri her ne kadar yüzleri güldürse de, işletim sisteminin kullanım oranı 2012 yılı sonuyla kıyaslandığında bir düşüş söz konusu. 2012 yılını %19.4 pazar payı ile tamamlayan iOS işletim sistemi, 2013 yılı sonunda ise %15.5’e geriledi.

gsmarena_101

Microsoft Windows Phone tarafında ise yükseliş devam ediyor. Halihazırda Nokia’nın egemenliğinde olan Windows Phone 2012 yılında %2.7’lik pazar payına sahipken, bu oran geçtiğimiz yıl sonunda %3.6 seviyesine yükseldi. BlackBerry’nin ilk 3’te yer almadığı listede diğer işletim sistemleri ise pazarın sadece %2’lik dilimini oluşturuyor.

Alt bölümde yer alan tabloda ise işletim sistemlerinin cihaz satış adetlerine göz atabilirsiniz.

gsmarena_100

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın