2013’te En Çok Hangi Telefon Modeli Satıldı?

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2013 yılı sona ererken bir çok liste açıklanıyor. Sizlerinde en az benim kadar merak ettiği bir liste olan “en çok satılan telefonlar” listesi de yayınlandı. Bu listeyi ülkemizdeki satış stratejilerinin çok farklı ülkelerden geldiğini de unutmamak gerek. Bu durumu şöyle anlatmak isterim. Amerika’da sim kilitsiz iPhone 5S 650 dolardan satılırken, Kore malı Note 3 999 dolardan satılıyor. Amerika’da iPhone 5S’in Samsung tarafında fiyat muadili telefonu Galaxy S4 oalrak göze çarpıyor. Bu durumda da doğal olarak iPhone daha çok satılıyor.

teknik destek

Çin’de de satılmaya başlanan iPhone 5S ve iPhone 5C sürekli yükselen bir satış grafiği sergiliyor. Tüm Apple severlerin üvey evlat muamelesi yaptıkları iPhone 5C’de şaşırtıcı bir şekilde bu listede yer alıyor. Ülkemizde kontratlı telefon satışları pek yurt dışındaki gibi işlemiyor. Ülkemizde GSM operatörleri ile kontrat yaptığımızda piyasanın altında almamız gereken telefonları çok enteresan bir şekilde piyasa fiyatının %20 ile %30 üstünden almamız gerçekten oldukça ilginç değil mi?

Bu sebeplerden dolayı ülkemizde operatörlerden telefon almak biraz düşündürücü olabiliyor. Avea’da 36 ay taksit seçeneği ise bir nebzede olsun albenisi olan bir kampanya olarak göze çarpıyor. GSM Operatörleri telefonların yanında mobil interneti de sattıkları için fiyatlar tuhaf bir şekilde artıyor. Umarım ülkemizdeki dünya devi operatörler, tüm dünyada uyguladıkları kampanyaları ve tarifeleri ülkemizde de uygularlar.

2013 yılında en çok satılan telefon sizinde tahmin ettiğiniz gibi iphone 5S oldu. Listede dürpriz bir şekilde Nokia’nın ucuz telefon olarak lanse ettiği 2 telefonda yer alıyor. Samsung ve Apple’ın domine ettiği akıllı telefon pazarındaki rekabetin 2014 yılında çok daha çetin geçeceğini düşünüyorum. Gelin 2013 yılı içinde en çok satılan telefonlar listesini birlikte inceleyelim. Peki sizce bu listeye HTC ve LG neden giriş yapamadı? Nerede hata yaptılar? Bu konuda yorum yazarsanız çok sevinirim.

Sıralama Marka Model Kategori
1 Apple iPhone 5S smartphone
2 Apple iPhone 5 smartphone
3 Samsung Galaxy S4 smartphone
4 Apple iPhone 5C smartphone
5 Samsung Note III smartphone
6 Samsung Galaxy S III smartphone
7 Samsung Galaxy S 4 mini smartphone
8 Nokia 105 feature phone
9 Samsung Galaxy S III mini smartphone
10 Nokia Asha 501 feature phone

Kaynak: knowyourmobile

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın