Apple 2013 Yılında Neler Yaptı?

Apple için 2013 oldukça hareketli geçti. Yeni ürünlerin tanıtılması, büyük anlaşmalar, bir çok şirket satın alınması ile Apple sürekli büyüyen ve özellikle yatırımcısının yüzünü güldüren bir firma haline geldi. Apple her yeni nesil cihazında hem performans hemde yazılım anlamında daha fazlasını sunarak yoluna devam ediyor. Dünyanın en zengin teknoloji firmasının 2013 yılı içinde yaptıklarını dilerseniz şöyle satır başlarıyla sizlere hatırlatalım.

Andronova

  • Apple 2013 yılında irili ufklı onlarca şirket satın aldı. Hatta özellikle Amerika’da genç girişimciler şirketler kurarak bunları Apple’a satma peşinde koşuyorlar. Yarattıkları kullanıcı deneyimlerini Apple’a yada büyük firmalara beğendirmek isteyen bu kişiler, takdir edildikleri anda da kendi çaplarında küçük bir serverte de sahip oluyorlar. Apple’ın 2013 yılı içindeki en önemli satınalma süreci sanırım PrimeSinse oldu. İsrail’li teknoloji ve 3D sensör üreten PrimeSense gerçekten de geleceğin teknolojileri üzerine yatırım yapıyor. Özellikle Samsung TV’lerde bulunan el ile uzaktan kontrolün çok ötesinde özellikler sunacak sensörler üzerinde çalışan firmayı Apple’ın uzun zamandır takip ettiği ve kasım ayında tanıtılacak 4K çözünürlüğünde ki  Apple TV’lere farklı bir kullanıcı deneyimi yaratmak için satın alındığı düşünülüyor. Kasasında milyarlarca dolar nakdi bulunan Apple PrimeSense firmasını 350 milyon dolar gibi rekor bir fiyatla satın aldı. Bu firmanın Microsoft’un oyun konsolu XBox’ta ki Kinect teknolojisini geliştirdiğini de hatırlatalım. Haritalama konusunda uzmanlaşan WiFiSlam, Locationary, Embark, Broadmap gibi firmaları ünyesine kattı. Pasif yarıiletken üreticisi HopStop ve Kişisel Asistan gelişimi konusunda faaliyet gösteren Cue’yi Apple 2013 yılı içinde satın aldı

PrimeSense

  • Apple Safir cam üretimine inanılmaz büyük bir yatırım yapıyor. Amerika’da bu konuda fabrika üretimine GT Advanced ile anlaşarak başlayan Apple’ın yeni nesil iPhone 6 ve tüm mobil cihazlarında safir cam kullanacağını söylemekte yanlış olmayacaktır.
  • MacBook Air konusunda da Apple Haswell tabanlı işlemciler ile öyle büyük bir yenilik sundu ki kişisel bir bilgisayarın şarjının 12 saate yakın çalışma imkanı sunmasını sağladı. Bu bir tabletten bile fazla pil performansı veren sanırım ilk Notebook.

macbook air 2013

  • iPhone 5S ve 5C ile birlite tanıtılan iOS 7 hakkında hem biz hemde dünya çok fazla şey söyledi. Beğenenler kadar beğenmeyenlerinde olduğu iOS , Apple’ın 2013 yılında yaptığı en sansasyonel ürün oldu. Bu sıralar JailBreak ile daha özgür yapıya kavuşan iOS 7 kullanıcılardan şu anda Windows Vista muamelesi de görse yeni güncellemeler ile özellikle iPhone 4 ve iPhone 4S’te kusursuz çalışmaya başladı bile.

iphone 5s 5c

  • FATİH Projesi kapsamında 10,6 milyon tablet satışını tamamlamak için Şubat ayında ülkemize gelmesi kesinleşen Tim Cook’un (görünen amaç Apple Store) Los Angeles bölge okullarına toplamda 30 milyon tablet satış anlaşması gerçekleştirmesi firma adına büyük bir işti. Bu satış 2013 yılına damga vuran başka bir Apple başarısıydı.
  • iPad Mini Retina Display, iPad Air ve iPhone 5S mobil pazarda Apple’ın elini güçlendiren ve tüm akıllı cihaz kullanım oranında kendisini biraz daha yukarılara taşıyan cihazlar oldular. iPhone 5C ise sanırım Apple’ın tüm zamanlar içinde verdiği en kötü kararlardan biri oldu.
  • Uzaydan gelmiş gibi görünen tasarımıyla Mac Pro hem donanım özellikleri hemde Apple mühendisliğinin ne noktalara kadar ulaşabildiğinin bir göstergesi oldu. Bir hayır gecesi için düzenlenen açıkarttırmada kırmızı bir Mac Pro’nun 1 milyon dolara satıldığını da hatırlatmadan geçmek istemiyorum. Mac Pro benim şahsi düşüncemle son yüzyılın en müthiş tasarımlarından biri olarak bu listeye girmiştir.

macpro1 red

  • Apple dünyanın en büyük GSM Operatörü China Mobile ile bir anlaşmaya imza atarak 760 milyona yakın kullanıcısı bulunan bu operatörün telefonlarını satmasını sağladı. 18 Ocak’ta satışa başlayacak olan China Mobile şu anda halen ön sipariş topluyor.
  • Sektörün ilk mobil 64 bit işlemcisi A7’nin tanıtılması da firma adına 2013 yılının en önemli innovasyonu olmuştur. Qualcomm gibi dev firmaların “64 bir gereksiz” açıklamasının üzerinden bir kaç hafta geçmeden yarıiletken üreticilerinin 2014 yılı içinde 64 bitlik işlemcileri duyuracaklarını açıklamaları ise oldukça ironikti. Apple çift çekirdekli A7 işlemcisi ile 8 çekirdekli işlemcilere kafa tutarak performansın sadece çekirdek sayısı ile olmayacağınıda tüm dünyaya ispatlamış oldu.

a7 closeup

Apple bizleri şaşırtmaya ve mobil pazarda beklentileri arttırmaya devam ediyor. 2014 yılında yepyeni tasarımlar ve ürün gamında bulunmayan ürünler ile girecek olan Apple’ın iPhoen 6, iOS 8, iWatch ve iTV ile çıtayı çok ama çok yukarılara taşıyacağından emin olabilirsiniz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.