2015 3’üncü Çeyrek Gelir Raporları: Samsung, Apple, LG, Sony, Huawei ve HTC

media 12522

Her dönem finansal raporların açıklandığı dev teknoloji firmalarından, özellikle akıllı telefon üreticileri arasındaki Samsung, Apple, LG, Sony, Huawei ve HTC‘nin, 2015 yılı 3’üncü çeyrek gelir raporları yayınlandı.

teknik destek

Samsung, 30 Eylül 2015 tarihi itibariyle 3’üncü çeyrekte 45.6 milyar dolar güncel net gelir ve 6.42 milyar dolar net kar elde etti.

Samsung‘un geçen yıl aynı dönem karı 3.6 milyar dolar ve 3 çeyrekteki gelir toplamı 41.7 milyar dolardı. Samsung’un gelirlerdeki iyi yönlü ivmenin, özellikle OLED ekran satışlarından kaynaklandığı dikkatleri çekerken, bu raporlarda Samsung’un Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 Edge+ gibi popüler amiral gemilerinin satış gelirleri de yer almıyor.

akilli-telefon-ureticileri

Apple, Temmuz-Eylül dönemine ait 2015’in üçüncü çeyreğinde 48 milyon adet iPhone, 9.88 milyon iPad ve 5.7 milyon Mac satışı gerçekleştirmiş ve bu satışlardan yaptığı 51.5 milyar dolarlık gelirden de toplam 11.1 milyar net kar elde etmiş. Bu, %28‘lik gelir artışıyla yıllık 234 milyar dolar gelir seviyesine yaklaştığı, Apple‘ın geçirdiği en iyi yıllarından biri.

2015 yılın 3’üncü çeyrek raporuna göre LG, son 3 ayda mobil biriminde 68 milyon dolar zarar etti. Geçtiğimiz yıl ilk iki çeyrekte sadece 172 bin dolar net kar elde eden LG‘de, mobil cihaz satışlarında yıl oranına vurulduğunda ortalama %21‘lik bir düşüş söz konusu. Mobil biriminde durumlar böyleyken, firmanın genel elektronik ürün bölümünden karı ise 109 milyon dolar olarak raporlara işlenmiş.

Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda olan Huawei, 2015 yılının 3’üncü çeyreğinde 27.4 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirmiş. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 16.8 milyon satış gerçekleştiren Huawei, bu yıldan yıla %63‘lük büyümeyle gösteren Çin’li teknoloji devi, Samsung ve Apple’ı önümüzdeki yıllarda oldukça zorlayacağa benziyor.

Japon teknoloji devi Sony, mobil birimi Sony Mobile ile 2015’in 3’üncü çeyreğinde rapora göre 2.33 milyar dolarlık gelir elde etmesine rağmen, bu rakam bir önceki yılın aynı dönemine göre %15.2 daha az. Buna karşılık Sony, üçüncü çeyrekte kamera lensi üretimiyle 2.2 milyar dolar gelir ve bu gelirden de 215 milyon dolar net kar elde etmiş.

Taiwan’lı teknoloji devi HTC ise bu yıl kaybedenler arasında yer alıyor. Firma 2015’in 3’üncü çeyreğinde 138 miyon dolar operasyonel zarar etmiş. Genel son çeyrek raporuna göre ise 659 milyon dolar gelir elde eden HTC, akıllı telefon pazarında tutunmaya çalışan firmalar arasında yer alıyor.

Devasa rakamların oynadığı bu sektörde, devlerin finansal raporlarında elde ettikleri sonuçlar, ileriye yönelik biz kullanıcıların bu markalardan alacakları ürün kalitesiyle de doğru orantılı diyebiliriz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın