23andMe Araştırmacılara Genetik Veri Paylaşımında Bulunuyor(Onayınızla)

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

23andMe’ye gen haritalarını teslim edenler sadece kökenlerini ve potansiyel rahatsızlıklarını saptamakla kalmıyor…

23andMe, Pfizer Şirketiyle yaptığı anlaşma neticesinde gen haritalarını Pfizer’in bilim adamlarına gönderiyor bunun neticesinde gen – belirli koşullar –  karakter bağlantılarıyla ilgili önemli araştırmalar yapılıyor.

İki firma ayrıca Genom düzeyinde inceleme için de özel bir anlaşma yapmış ve 5000 gönüllüden  deri verimiyle ilgili (lupus) yapılacak araştırma için yardım bekleniyor.

Peki kişisel verilerle ilgili olarak firmanın açıklaması ne?

23andMe bu konuya da not düşüyor ve sadece gen verisinin paylaşımı için onay verenlerin gen haritalarının Pfizer’le paylaşıldığını, paylaşım yapılırken de gen verilerinin anonim hale getirildiğini iletiyor. Bu da demek oluyor ki Pfizer gen haritalarını paylaşanlara gen haritalarından edindikleri bilgiler doğrultusunda ilaç reklamları gönderemeyecek… Yine de pek çok kullanıcı anlaşmanın kâr amacı gütmeyen tıp fakülteleriyle yapılmayıp ticari bir şirket olan Pfizer’le yapılmasından rahatsız görünüyor. 23andMe şirketine göre öyle önemli sonuçlara ulaşılacak ki insanlar kişisel verilerinin işlenmesi şüphesi ve rahatsızlığını görmezden gelebilecek… Bu son açıklamanın nasıl yorumlanması gerektiğini siz değerli okuyuculara bırakıyorum.

Daha önce gen haritalarının Google’da depolanacağına dair yaptığımız haber için buraya tıklayınız.

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!