3. Çeyrek akıllı telefon satışları açıklandı Samsung lider

Üçüncü çeyrek telefon satışları raporu açıklandı: Samsung yine lider, Huawei yükselişte, Apple ise düşüşe geçti. Hadi tüm satış grafiklerini beraber inceleyelim.

Andronova

Dünyanın önde gelen analiz firmalarından IDC, 2013 yılı 3. çeyreğinde mobil cihazlara yönelik ayrıntılı bir rapor yayınladı. Raporda genel telefon satışlarının yanında akıllı telefon satışlarına ilişkin detaylar da aktarılıyor.

Geride bıraktığımız çeyrekte toplam 467.9 milyon telefon satış işlemi gerçekleşirken, yıllık büyüme %5.7 seviyesinde oldu. Söz konusu rakamın 258.4 milyonunu ise akıllı telefonlar oluşturuyor. Samsung, 2013 yılı 3. çeyrek raporunda da liderliğini sürdürürken, genel satışlarda Nokia, akıllı telefon satışlarına ise Apple ikinci sırada yer aldı.

Samsung çeyrek bazında 81.2 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrek ile kıyaslandığında %40.5’lik bir büyüme sağlandığı görülüyor. Pazar payı ise %31.den %31.4 seviyesine yükseldi.

Listenin ikinci sırasında yer alan Apple ise satışları 27 milyondan 33.8 milyon seviyesine yükseltmesine rağmen pazar payında düşüş yaşadı. Amerika merkezli üreticinin akıllı telefon platformundaki pazar oranı %13.1 seviyesine geriledi.

2. çeyrekte üçüncülüğü Lenovo’ya kaptıran Huawei ise Samsung ve Apple’ın arkasına tekrar yerleşti. Çinli üretici geçtiğimiz yıla oranla %76.5’lik bir büyüme sağlarken, geçtiğimiz çeyrekte 12.5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

Huawei’in pazar payı ise %4.8 olarak kaydedildi. Bir diğer Çinli üretici Lenovo 12.3 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Yine geçtiğimiz yıla oranla rekor bir büyüme sağlanırken, üreticinin pazar payı ise %4.7 seviyesinde.

G2 modeli ile çıkış yakalamayı amaçlayan LG 12 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıla oranla %71.4’lük bir büyüme sağlanırken, Güney Koreli üretici pazar payını %4.6 dolaylarına çekmeyi başardı.

3. Çeyrek akıllı telefon satışları açıklandı Samsung lider

2013 yılı genel telefon satışlarında Samsung’un liderliği hala devam ediyor. 115.4 milyon telefon satışı gerçekleştiren Samsung, pazarın ise %24.7’lik dilimine hükmediyor. Akıllı telefon satışlarında hala ilk 5 içerisinde yer almayan Nokia, 64.6 milyon ile genel telefon satışlarından listenin ikinci sırasında yer aldı. Apple’ın 3. olduğu listenin devamını ve ayrıntılarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

telefon satışları açıklandı Samsung lider

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.