4 Saat İçinde Erişim Engellemesine Yönelik Bir Kanun Teklifi Daha

Ak Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, geçtiğimiz günlerde milli güvenlik ve kamu düzeninin korunmasına yönelik suç işlenmesi durumunda, bakanlıkların talebiyle ilgili içerik kaldırılıncaya kadar İnternet erişiminin engellenmesine yönelik Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Başkanlığı’na sundu.

Andronova

Teklif erişim engellenme nedenlerini artırarak usuli bazı değişiklikler getiriyor. 5651 sayılı kanunda sayılan katalog suçlara ek olarak, ¨yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerinden birine bağlı olarak hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Başbakanlık veya milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması ile ilgili Bakanlıkların talebi üzerine TİB tarafından İnternet ortamında yer alan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararı¨ verilebilecek.

Başbakanlık veya ilgili Bakanlıkların talebi üzerine TİB tarafından verilen erişim engelleme kararı 24 saat içinde Sulh Ceza Hakiminin onayına sunulacak. Sulh Ceza Hakimi kararı 48 saat içerisinde açıklayacak, aksi halde karar kendiliğinden ortadan kalkacak. Teklifteki bu madde kapsamında suça konu İnternet içeriklerini oluşturan ve yayanlarla ilgili olarak TİB tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak, faillere ulaşmak için gerekli bilgiler ise içerik, yer veya erişim sağlayıcılar tarafından hakim kararı üzerine adli mercilere verilecek. Bu bilgileri vermeyi reddedenlere ise 3000 günden 10000 güne kadar adli para cezası uygulanabilecek.

Teklifin yasalaşması durumunda, İnternet üzerinden herhangi bir platformda(Twitter vb.) bir toplantı ya da gösteri yürüyüşü örgütlenmesi söz konusu olduğunda, kamu düzeni ya da suçun önlenmesi hükümlerine dayanılarak platforma doğrudan erişim engelleme kararı verilebilecektir. Sulh Ceza Hakiminin onayına sunulan erişim engellenmesi kararını yersiz bulması durumunda 4 saat gibi kısa bir sürede erişim engelleme yapılan içeriğin yeniden erişime hangi süratle açılacağı ise düzenlemede yer almamaktadır.

Son dönemde ardı ardına çıkan ve İnternette yapılan yayınları, haberleşmeyi ve iletişimi denetleme amacı bulunan pek çok düzenlemenin ardından teklifin yasalaşıp yasalaşmayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.