4.5G İnternet veri kullanım hesaplama sorgulaması

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

4.5G kaç dakika internette dolaşabilirim ya da kaç tane video izleyebilirim gibi merak edenler oluyor. Instagram kullandığımda kaç GB gider diyenlerin dikkatine!

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

4.5G ile Facebook Twitter’ da kaç saat dolaşabilirim ve kaç MB internet gider sorularına net cevap verebileceğimiz bir bağlantımız var. İlgili sayfada kaç saat video izlenebilir, kaç tane film izlenir genel bir bilgilendirmemiz olacak.

Facebook kaç GB internet harcar buna benzer sorular ara ara geliyor. Bunların çoğuna verilecek yanıt kullanımızla alakalı olduğudur.

İnternet veri kullanım hesaplama sorgulaması 1 Nisan’ da tüm operatörlerin kullanıcılarının merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Malum ne kadar hızlı olursa o kadar hızlı paket bitimi olacak. Bu teknolojisi yüksek hız yanında yüksek faturalara neden olabilir.

4.5G, 3G teknolojisine göre 10 kat daha hızlı olması internet kullanıcılarını hem olumlu hemde olumsuz etkileyebilir. BTK  yani Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulumu tarafından hazırlanan bir sistem sayesinde internet kullanıcıları yaklaşık internet kullanımlarını hesaplayabilecek. Ya da nasıl kullanmaları gerektiğine ışık tutacak.

BTK’ dan yapılan açıklamada “Veri Kullanım Hesaplayıcı” kullanılarak, internet kullanıcılarının günlük veya aylık internet sayfa görüntülemesi, gönderilen ve alınan e-posta adedi, video seyretme, film izleme ve müzik dinleme süre ve boyutunu, sosyal medya kullanımı, internetten online oyun oynama miktarını ücretsiz hesaplayabilecek.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
  • İnternet tüketim hesaplama adresimiz veri-hesaplayici.btk.gov.tr
  • Cihaz seçimizi yapınız
  • Bilgisayar veya mobil cihazlardan birini
  • Aşağıya doğru inip sayfa görüntüleme sayısını seçiniz
  • E-posta adeti
  • Video izleme dakikası
  • Ek yüksek çözünürlüğe sahip HD videolar
  • Müzik dinleniyorsanız dakika bilgisi
  • Sosyal ağlarda kullanımlar
  • Oyun oynarken geçirilen saat yani kaç saat oyun oynanır gibi…

Seçtiğiniz eğer kategorinin toplam yansıttığı MB veya GB değeri yanında yer alırken, en üstte ise toplam kullanımınıza ulaşacaksınız.

4.5G İnternet veri kullanım hesaplama sorgulaması

4.5G instagram kullanım hesaplama

instagram kaç gb internet tüketir

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir