Panasonic 4K Ultra HD Tabletler Satışa Sunuluyor

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Yıllardır süren “en hızlı mobil işlemci” savaşında her firma farklı bir gelişim süreci sergiledi. Son olarak 8 çekirdekli yapıların ortaya çıkmasıyla işlemci çekirdeği savaşında da sona gelindiğini söyleyebiliriz. Bu cephe şimdilik kapanmış olsa da  asıl savaş ekran çözünürlüğünde başladı. 720p Ekranların bence ideal çözünürlük sunuyorlar fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda bu yılın başlarında Full HD çözünürlüğe geçmiştik.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

2012 yılının Aralık ayında HTC tarafından dünyanın ilk Full HD ekranlı telefonu olan “Butterfly” tanıtılmıştı. Japonya ve Amerika pazarına sunulan telefon global bir satış başarısı yakalayamamış ve arkasından Sony Xperia Z ile global anlamda satılan ilk Ful HD ekranlı telefonu piyasaya da görmüştük. O günden sonra da ekran çözünürlüğü savaşı başlamış ve telefon/tablet kullanıcılarında müthiş bir daha fazla çözünürlük yarışı başlatmıştı. Çözünürlükle birlikte artan PPI değerleri ile ekran savaşları geçtiğimiz gün yaptığımız Vivo firmasının en son ürünü XPlay 3S haberi ile zirveye çıkmıştı. Dünyanın ilk 5,7 inç 2K telefonu yapan firma 2014 yılı içinde ürünün satışına başlayacağını açıkladı.

Tabletlerde ise durum biraz daha ileride, yeni nesil iPad’ler Retina Display ile geliyorlar Glaaxy Note 10.1 2014 modelinde de 2560×1600 çözünürlük sunuluyor. Tabletlerde 2K çözünürlüğe hazırlanan ve hatta alışan kullanıcılar; Panasonic firması dün yaptığı tanıtımda lanse ettiği ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan ToughPad tablet serisinin yeni üyesiyle tanıştılar.

TougPad 4K UT-MB5 adıyla anılan ve 3840×2560 piksel gibi devasa bir çözünürlüğe sahip 20 inç boyutundaki tabletin donanım özellikleri tabiki ARMv7 mimarisinden oluşmuyor çünkü bu çözünürlüğü şu anda hiç bir mobil platform destekleyemez.

 • İntel Core i5 vPro 1,96 Ghz işlemci
 • Nvdia GeForce 745 Ekran Kartı
 • 4K (3840×2560) Ultra Piksel Çözünürlük, 230 ppi ve 15:10 en boy oranı
 • 10 parmağa kadar tanıyabilen 20 inç boyutunda IPSα çoklu dokunmatik ekran
 • Süper doğal el yazısı için Panasonic Pixel Perfect Pen (sunumda bu kalem teknolojisinin S-Pen teknolojisinden çok daha ileride olduğu söylendi)
 • Kullanıcının isteğine göre 4 yada 8 GB Ram
 • 256 GB SD Depolama Alanı
 • 12,5 mm incelik ve 2,35 kilogram ağırlık
 • USB 3.0 ve SDXC Kart Yuvası
 • 1xLan, 1xHDMI, ve 3xUSB 3.0 bulunan opsiyonel yuva
 • HD Ön kamera

Panasonic ToughPad 4K UT-MB5 Ocak ayından itibaren 6000 € fiyat etiketi ile satılmaya başlanacak. Almak isteyenler sıraya girsin…

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kaynak: Panasonic

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak