5,7 inç 2K AMOLED Ekranlar Nihayet Duyuruldu!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2014 yılı Samsung için kabus gibi başladı. Wall Street Journal’ın analizine göre Samsung, Güney Kore borsasında %4,6 hisse senedi kaybı ile 2014’e girmişti. 2 Ocak itibariyle hisse senedi değeri 1 milyon 309 bin won yani 1240 dolar ile kapatan Samsun’un böylece piyasa değeri 8,8 milyar dolar gerilemiş ve 2013 yılına bu oranı endekslediğimizde toplamda Samsung’un değeri %9,9 düşüş göstermişti. Bu tarihten sonrada Samsung’un kendini Galaxy S5’e endekslediğini görmüştük. Tüm birimler Galaxy S5’ten çok umutluydu. Bu günden itibaren ülkemizde de satışa sunulan Galaxy S5 bakalım Samsung’ta işleri yoluna koymayı sağlayabilecek mi?

teknik destek

Samsung’un AMOLED ekranların babası olduğu sektörde kabul edilen bir tabirdir. Yüksek kontrast oranları ve keskin renkler ile (beyaz hariç, henüz beyaz renk verebilen bir AMOLED ekran görülmedi) kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen bu ekranların HD (720p) çözünürlükten Full HD (1080p) çözünürlüğe geçmesi Samsung tarafından oldukça zor gerçekleştirlmişti. İlk dönemlerde panel üretkenliği açısından büyük sorunlar yaşayan Samsung zaman içinde bu sorunların üstesinden gelebilmişti.

Galaxy S5’te ise 2K çözünürlüğünde ekran teknolojisi bekleniyordu. Hatta basın lansmanı öncesinde Galaxy S5’e ait olduğu iddia edilen kutuda da bu bilgi yer alıyordu. Ya kutu sahteydi; yada Samsung 2K ekran kullanmaktan vazgeçmişti.

11214Galaxy-S-5-retail-box

Samsung’ta AMOLED ekran konusunda bir sorun vardı ve bu sorun giderilemiyordu. Note 4 için bile Samsung 2K ekranlardan bahsedemezken Tayvanlı AUO firması 2K çözünürlüğünde (2560x1440p) AMOLED ekranı ürettiğini duyurdu. Televizyon panelleri konusunda uzman olan firma bu ekranın 2K çözünürlüğündeki Vivo Xplay 3 telefonunda kullanılan panelden daha fazla ppi değeri verdiğini belirtti. Oppo Find 7’de kullanılan 2K çözünürülüğündeki ekrandan ise ppi değerinin daha düşük olduğunun da altını biz çizelim.

Vivo Xplay 3S (490 ppi)

Oppo Find 7 (538 ppi)

AUO AMOLED ekran (519 ppi)

Samsung bu konuda geride kalmaya devam ederken kendi AR-GE biriminin bütçesinden küçük firmalar bile 2K AMOLED ekran üretebiliyorlar. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın