5G Nedir? 5G İnternet Bize Lazım Mı? 5G Teknolojisi Hakkında Her Şey Bu Yazıda!

5G Nedir? 5G İnternet Bize Lazım Mı? 5G Teknolojisi Hakkında Her Şey Bu Yazıda!
müşteri hizmetleri

Son günlerin en çok konuşulan konularından 5G teknolojisi hakkında son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "4G yerine 5G'ye geçelim" sözü sonrasında ortalık iyice karıştı. Malum, operatörler henüz 4G'ye geçmemişken ve bu konuda tüm kanallarda artık "4G'ye geçiyoruz" nidalarıyla kutlama yaparken, 5G internet için yine beklemek gerekecek. Peki bu kadar polemiği yapılan 4G ve 5G teknolojisinin arasındaki fark nedir? 5G internet bize gerçekten de lazım mı? Tüm sorularınıza cevap yazımızda.

4G için Ne Gerekli?

Ülkemizde halen kullanımda olan 3G'den sonra, yeni gelmesi planlanan 4G için öncelikle 4G destekli bir telefona sahip olunması gerekiyor. Maalesef şuanda sadece yeni akıllı telefon modelleri 4G'yi destekliyorlar.

5G Nedir?

5G, kelime anlamı olarak 5. nesil kablosuz iletişim teknolojisi olarak açıklanmaktadır. 5G teknolojisi, doğrudan uydu çıkışına sahip veri transferiyle 4G'ye nazaran çok daha kolay bağlantı imkanı sunmaktadır. 3g-4g-5g

3G, 4G ve 5G Ne Kadar Hız Sunuyor?

Bu sorunun cevabını en güze yukarıdaki resim ifade ediyor, ancak her üç teknolojinin hızına baktığımızda, 3G ile saniyede 28 megabit, 4G ile 100 megabit hızlarına ulaşılabilinirken, 5G'nin hızı 1000 megabit üzerine çıkabilmektedir. 5G teknolojisinin bir diğer avantajı ise enerji konusunda sağladığı ciddi tasarruf imkanı olmasıdır. Netice olarak 4G yerine doğrudan 5G'ye geçilmesi esasen en mantıklı olanıdır, ancak buradaki en önemli hususun, eğer 5G'ye geçersek, 5G destekli telefon talebinin büyük patlama yapacağının unutulmaması gerektiğidir. Sizce 4G bize yeter mi veya 5G'ye mi geçmeliyiz?
müşteri hizmetleri
YORUMLAR
KASIM
KASIM - 6 yıl Önce

Biz Türkiye olarak birinci dünya harbine girmeden önce teknolojiye ayak uyduramadık.bundan dolayıdır ki savaşlarda toprak kaybettik Ama insanımız her şeyi öğrendi baya bir teknolojik eğitimimiz öğrenilerek kullandık şimdide akıllı telefonları öğreniyoruz akıllı telefon demek hızlı interneti olan telefondur bundam dolayı dır ki 5 g artık olması lazımçünkü herşey cebimizdeki telefona bağlıdır. Bundan dolayı biz teknoloji keşfedemedim ama öğrendik en azından öğremimiz devam etsin.Çünkü dünya bunu bize bir hayat yaşamı olarak sundu bundan dolayı yaşamak için kullan TÜRKİYE

Hüseyin
Hüseyin - 6 yıl Önce

3g 4g 5g diye tartışmasını yaptığımız iletişim telefon ile verici arasındaki iletişimdir. Oysa yaşadığımız sıkıntı bu bölümde değildir. Sıkıntı operatörlerin yatırım yapması gereken omurgalarına aittir. misal evimde 25 mbps lik fiber optik internet kullanıyorum. birgün olsun içimden şunu 1000 mbps yapsam diye geçmedi. tabi ki 5g olsa kapsama alanı artsa vs iyi olurdu ancak asıl problem kaç g olduğumuz değil. MAsraftan kaçan operatörler.

murat
murat - 6 yıl Önce

Sayın Cumhurbaşkanımız haklı ancak şunları unutmamak gerekir ki dünya genelinde en pahalı telekomünikasyon firmaları yine bizde.4G yada 5G hangisine geçersek geçelim en kıytırık miktarları içeren paketleri firmalarımız bize fahiş fiyattan sunacak.Öncelikle bunlara el atılması lazım.Ayrıca bu yeniliği kullanmak için sahip olmamız gereken cihazların fiyatı konusuna ne demeli. Misal olarak bundan 4-5 sene evvel vodafone tarifeye ek paketlerle telefon satmaya başladığı zaman insanlara en fazla 2-3 sene içinde iphone gibi cihazları 400-500 tl gibi komik rakamlara alabileceklerini söylüyordu.Bugün baktığımızda iphone 6 16 gb için en uygun fiyat tarifeyle beraber 1306 dolar yani 3540 tl.Hedefe bakın gelinen noktaya bakın.Ben sadece 5G ye geçilmesinden yana değil halkın artık hizmet almaya başlamasından yanayım.Telekomcular artık yolmaya devam etmesin adam akıllı yatırım yapsınlar fiyatlar biraz güzelleşsin isterim.

mustafa
mustafa - 6 yıl Önce

Bence 30 yil beklemeli o zaman ki teknoloji daha ileri olacaktir boşa yatirim yapmayalim.Allah tan japonlar böyle düşünmüyor

Ergun Demirel
Ergun Demirel - 6 yıl Önce

5g yi kullanan ülkeler kimler

Ufuk Usta
Ufuk Usta - 6 yıl Önce

Çok iyi laf bekleyelim diyenlere soruyorum. Bizim 5G'yi kendi başımıza üretecek kapasitemiz var mı? YOK! Biz teknolojiyi dışarıdan satın alır kullanırız. Önce Amerika, Japonya kullanacak test edecek ki satış yapılabilir kıvama geldiğinde bize satacak.

Ayriyeten 4G altyapısı 5G için ön hazırlık oluşturuyor. 4G ye geçmek için bile Telekom milyon dolarlarca fiber altyapı ağı kurmak zorunda kaldı öyle ha deyince olmuyor o hızları karşılayacak altyapı şart. Yani işin kısa versiyonu istesek bile 5G ye dünya ile aynı anda GEÇEMEYİZ.

mehmet
mehmet - 6 yıl Önce

En son teknoloji iyidir cumhurbaşkanımız haklı ben istemem gerek yok lafları boş bu siyasetin diğer kollarında da geçerli 3.köprüyü istemeyenler araçlarını isteyenlerden önce geçirirler köprüden etrafın şantiyeye döndüğünü söyleyenler trafik rahatlayınca kaçacak delik arıyorlar.keşke önceki hükümetlerde daha önce böyle projeler üretselerdi bu kadar geri kalınmışlık olmazdı her sıkıntının sonu mutluluğa çıkar sabreden derviş muradına ermiş 5g telefonlar için de bir bekleyiş vardır alt yapı telefon aynı zamanda buluşur biz o zamana kadar 3g ile devam geçiş çokta masraflı değildir küçük bir değişiklikle düzelir şu an da bile alt yapısı olmayan gsm ler var örneğin vodafone türktelekomun alt yapısını kullanıyor .fedakarlık olmayınca yenilikler biraz zordur

sahin
sahin - 6 yıl Önce

Ya depremde veya herhangi dogal olayda işleyişi durdurmayacak bir sistem yapsınlar isleri güçleri ne kadar hızlı internete gireriz derdi.ya 3g ye girerken bile zorlanan bir ülke de yaşıyoruz.100 mbit internet diyo TTNET 8 mbiti asmiyor bile neyin kafası bu zaten 100 mbiti kullansak ne 4g ye ihtiyaç olur nede 5 g ye..

recep
recep - 6 yıl Önce

Bence telefonlarla paralel gidelim 6G'ye geçelim.

Aklı Selim
Aklı Selim - 6 yıl Önce

bu işin ustaları en erken 2020 de 5g ye geçebiliriz derken bizim gibi ülkelerin bu teknolojiye geçmesi en erken 2025 i bulur.. perşembenin gelişi çarşambadan bellidir demiş atalarımız avrupa ülkerinde 4g kullanılıyorken biz 3g kullanıyorsan onlar 6g veya başka bir standart kullanmaya başladıkları zaman biz 5g ye belki geçeriz. öteki türlü de bakarsak olaya gelişmiş ülkeler 4g teknolojisini kullanırken biz hala 3g hızlarında kullanmaya devam ederiz interneti.. aradaki makas hiçbir zaman kapanmaz. mantıklı olan 4g ye hemen geçmek ve 5g altyapısı için çalışmalara aynı anda başlamak. 4g ile şirketler zaten yeterli parayı kazanırlar.

Burak Taşkın
Burak Taşkın - 6 yıl Önce

Daha biz 3g yi beceremiyoruz. 5g neyimize :)

mustafa
mustafa - 6 yıl Önce

Cumhurbaskanimizin bu açıklamasını Zir cahillik olarak görüyorum 4g yatırımları çoktan başladı. Bukadar masraf boşuna mı gitsin?ayrıca 1000 mbs hızın olsa maksimum 4gb kota ile ne yapmayı düşünüyorsun? Spor araban var depo boş pehhh

yesil
yesil - 6 yıl Önce

Muhtesem yuzyil senaryosu, siyaset programlarında ne konusulmasi gerektigi, twitter da ne yazilip yazilmayacagi gibi sacma sapan konulardan sonra bir cumhur baskaninin internet hizina karismasi bizleri ellebette ki sasirtmadi.. buradan sayin cumhur baskanimiza sesleniyorum simdi sen Türk halkinin buyuk cogunlugunu bilal olarak dusun. onun eline 3G yi versen ne olur 5G yi versen ne olur yine anlamayacak babasi. Umarim anlatabilmisimdir.

Mevlut
Mevlut - 6 yıl Önce

Konu sadece 4G 5G birde bunun hizmet verme tarafi var 4G ye gecilecek zaten Bir dunya malzeme siparisleri oldu suan sahalarda 4G ye hazirlik basladi bile anten vs ve 1-2 ay icinde montajlar baslayacak ihaleden sonra

Sinan
Sinan - 6 yıl Önce

iyide 4g kullananlar ne yapsın. Aklımda ki soru şu; 5g ye geçilirse 4g kullanılablcek mi? Yani 5g kullanların hattı 5g yi çekmedi diyeli direk 3g ye mi düşcek? tamm hadi olduya 4g ye düştü.. 4g'nin alt yapsısı doldurulmadan 5g ne kadar iyi olcak.. yahu tmm o da tmm 4g neyimize yetmiyor. 300 megabite ulaşan hız ile uzaya mı uçucaz.. bu geri kalınmıştık değildir. Ben şahsen beklemek istemiyorum arkdaş. 5 sene ne ya.. bi durun diğer ülkeler kullansın etsin eylesin ondan sonra kullanalım.. durup duruken anlıyomuş gibi çıktı erteleyek de geri kalmayak.. yahuu sanki derdimiz bu hea. teknolojinin hangi alanında geri kaldıkk.. Başka geri kalmışlık ya da sorunlarda çüzüm getir. Biraz daha bekleyerek sorun çözülmez gülüm.. Anlayarak gel başkaraında duyup efendim böyle böyle yaparsak daha iyi olur diyerek "halkına sormadan" sözde 2 sene bekleyin daha iyisini yapalım demek saçmalığın dibi.. Madem 5g ye millet geçiyo 4g ye geçiş zman diliminde 5g ye geçelim.. ne diye halkını bekletme çabası içerisindesin.. Hayır 2 sne diyon daha 2 seneye biter dediğin istanbul içi tren raylarını bitiremedin o 5 sene.. Türk Milleti sabır taşı değil. Git siyaset yap boş konuşma evlat.


Teknoloji haberleri