939 Milyon Android Cihazı Tehlike Altında, Ama Google Bunun İçin Bir Şey Yapmak İstemiyor!

media 13977

Güvenlik analisti Tod Beardsly’nin söylediğine göre, Android 4.4 KitKat versiyonundan eski tüm Android versiyonları, hackerların saldırılarına olanak sağlayan çok ciddi bir güvenlik açığını barındırıyorlar.

Andronova

Görünüşe göre bu güvenlik açığının kaynağı, Android 4.3 ve altı versiyonlarının ayrılmaz bir parçası olan, cihazda online içeriğin görüntülenmesini sağlayan Android WebView. Bu aynı zamanda bir çok servisle de çalışıyor ve arkasında bıraktığı güvenlik açığı o kadar büyük ki, aynı Türkiye haritasındaki van gölü gibi.

Bu güvenlik açığı sebebiyle, 939 milyon android cihazının saldırılara açık vaziyette. Genel olarak Google‘ın rutin çalışma yürütüp bu problemi çözmek için uğraştığını söylemek iyi olurdu, ancak ne yazık ki durum böyle değil.

Görünen o ki, WebView probleminin haricinde daha başka problemler de var. Google, bu problemi gidermeyi kabul etmeyerek, problemi OEM üreticilerin gidermesini söylüyor ve bu sorunla kendilerinin uğraşmalarını istiyor. Buradan, Google’ın üreticileri cihazlarına yeni versiyonları güncellememeleri sebebiyle cezalandırdığı varsayımı söylenebilir. Ancak ya kullanıcılar?

Şuanda Android 4.4.x KitKat ve Android 5.0 Lollipop kullanıcıları haricindeki tüm Android kullanıcıları bu ciddi üvenlik açığına sahipler. Umarız birileri bu konuda en kısa sürede bir şeyler yapar!

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın