Adil kullanım kotası kalkacak mı? İnternet kotasında hız arttırma

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

BTK, yeni internet düzenlemesini yaptı. Adil kullanım kotası kalkacak mı? İnternet kotasında hız arttırma yapılacak mı? İnternet kotam bitti hızım düştü.

Sponsorlu reklam

BTK, yaptığı yeni düzenleme ile 2018 yılında AKN uygulamasına son verecek. Artık Türk Telekom / TTnet, Superonline, TürkNet, Doping, Biri ADSL, Turkcell ve Vodafone internet hız düşürme yapamayacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Şuan için yapılacak yeni düzenleme ile artık AKK nedeniyel düşen internet hızında %50 artış olacak. Yani daha hızlı internet kullanımı yapılacak.

Sponsorlu reklam

Son yıllarda teknoloji’ de görülen gelişme ile teknoloji cihazlarında internet kullanım oranında büyük artış oldu. Cep telefonu, tablet, Smart TV HD 4K TV ve başka cihazlarda çeşitlilik internet veri mikterını artış sonucu hız gibi sorunlara neden oldu.

4.5G teknolojisi Nisan ayı itibarı ile Türkiye’ de yerini aldı. Ama genel hız sorunu ve çekim seviyesi sorunu ya da 4.5G çekmeme sorunu şikayetleri hala devam etmekte. Bu soruna birde paket aşımı ve Adil Kullanım sorunu eklendi. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

4.5G LTE paket aşımı sorunu: 4.5G’ nin hayatımıza girmesiyle hem kolaylık, hemde zorluk yaşamamıza neden oldu. Aşırı internet hızı dolaylı olarak erken biten internet paketini ortaya çıkardı.

AKK (Adil Kullanım Kotası): Türkiye teknoloji alanında büyük ilerlemeler kaydetti. Artık küçükten büyüğe herkes internet’ le tanıştı.

Malum internet olmadan mobil teknolojinin anlamı da olmuyor. Ama birde bu AKK diye dayatma olmasa. Yani teknoloji’ ye prangalar vurdular.

Türk Telekom / TTnet, Superonline, Vodafone, Türk Net Doping ve Biri ADSL internet tarifelerinin verdiği AKK hakkının dolması sonucu, kullanıcılarının internet hızında düşüş bulunmakta.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

AKK’ da internet sağlayıcıları 3 Mbps’ e düşürüyor ve mobil genişbant erişiminde ise (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom / Avea) paketlerine göre hız düşümü yapılmakta. 

BTK, AKK ve paket aşımı ile ilgili bir kaç aydır çalışma yapıyordu. Bu çalışmaların sonucu 9 Eylül’ de duyuruldu.

1- BTK, internet servis sağlayıcıların AKN adı verilen uygulama ile aşıma %80 ve %100 olduğunda bilgilendirme mesajı göndermeleri.

2- Sınırsız internet adı altında yapılan kampanyalarda aldatıcı ve yanıltıcı bilgileri için net bilgilerin verilmesi

3- AKK uygulamasında şuan verilen hızın %50 daha fazla olmasına aynı zamanda mobil internet kullanımda ise indirme hızı en az 128 Kbps olmasına karar verdi. 

BTK, aynı zamanda 31.12.2018 tarihi itibarıyla AKN uygulamasına son verilmesi içinde çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Yani teknoloji ilerlerken bu “Adil Kullanım Kotası” ne demek!

Adil kullanım kotası kalkacak mı? İnternet kotasında hız arttırma kararı.

Adil kullanım kotası kalkacak mı? İnternet kotasında hız arttırma


Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 15:48

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak