Adıma TikTok hesabı açılmış nasıl kapatılır

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

İçeriklerimizin bir kısmında sosyal medya hesaplarında oluşan sorunlara yanıt vermeye çalışıyoruz. Bu içeriğimizde ise adıma TikTok hesabı açılmış nasıl kapatılır sorusuna yanıt vereceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Popüler ağların çoğunda izinsiz başkalarının adlarını ve fotoğraflarını kullanarak hesaplar açılıyor. Bunu yapanların bir kısmı dolandırmak amaçlı yaparken, bir kısmının da tanıdığı ve tartıştığı kişileri hedefleyerek böyle bir şeyi yaparlar. Eskiden hesapların çalınarak dolandırmaya yönelik araç olarak kullanıldığını görürdük. Şimdilerde ise bununla uğraşmak yerine sahte hesaplar açılarak dolandırmak için bilinen yöntemler uygulanıyor.

İnternette adıma TikTok hesabı açılmış ne yapmalıyım sorularına verilen yanıtlara bakıyoruz da, bir çok haberde yapılan kopyala yapıştır dediğimiz durum bunda da söz konusu. Bizim önereceklerimiz bir çok ağda yaşananların sonucu olarak uygulanan yöntemlerdir.

Adıma TikTok hesabı açılmış sorunu

Öncelikle açılış sebebine bakmak lazım. Bunun için hesapta ne türlü paylaşımlar var ve kimleri takip ediyor bunlar önemli. Arkadaşlarınızı takip ediyorlar mı, içerikte neler kullanılmış ve farklı bir adla hesap açıp takip edip ne yapacağına bakmak lazım.

Hangi sebeplerden taklit hesaplar açılır sorusuna yanıt verecek sebepleri aşağıya ekledik:

 • Dolandırıcılık için seçilen yöntemlerden biri.
 • Size kıza birinin bunu yapması.
 • Şaka niyetli yapılan sayfalar.
 • İtibarsızlaştırma girişimleri için kullanılan araçlardan biri.
 • İfşa amaçlı kullanımlar.
 • Paravan hesap olarak tercih edilme.

Gibi uzayan sebepler var.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

İzinsiz açılan TikTok hesabını şikayet etme

Öncelikle kendi hesabınızdan sahte hesabın profiline girip oradan gerekli şikayeti yapınız. Harici web sitesindeki yardım alanından da iletişime geçmenizi de öneririz. Diğer öneri uygulamanın ayarlarındaki sorun bildir seçeneğini kullanmanız. Uygun bir başlıkla talebi göndermeniz daha sağlık sonuç almanızı sağlayacak.

Birde bu konuyu bakmanızı öneriyoruz. https://www.andronova.net/nasil-yapilir/tik-tok-sikayetle-hesap-kapatma-h3218.html birde tiktok.com/feedback/report?loc=70&lang=tr-TR&id=7078299674720868870 bağlantısını kullanın.

Adima TikTok hesabi acmislar 2
Adıma TikTok hesabı açılmış nasıl kapatılır

Yasal yolların takip edilmesi

Burada yasal durumların hangileri olduğunu iyi anlamamız gerekiyor. Bakıyorsunuz bir kullanıcının hesabını sosyal ağ sağlayıcısı kapatmış ve o kullanıcının soluğu savcılıkta aldığını duyuyorsunuz. Normalde savcılık gerekli açıklamayı yapar ama kişi yine de şikayet etmek isterse bile sonrasında büyük ihtimal takipsizlik kararı verilecek.

Yukarıdaki anlattığımız yaşananlardan biri. Sanki bu ağlar bir Türk şirketine aitmiş gibi yaptırım uygulanması isteniliyor. Şikayette bulunduğu ağın Türkiye’ de hizmet vermemesi gerektiğini bildiren şikayetler dahi var.

Yasal başvuru için haklı sebeplerle başvurmak

Hangi sebeplerle yasal başvuru yapmanız daha sağlıklı olur derseniz, birincisi kişisel ve ailenizin haklarınıza, milli değerlere ve mağdur edilen durumlarda gerekli başvuruların sonucu olumlu olur.

Talep oluşturmaya yönelik ilk kapı savcılık ön bürosu olacak. Mahkeme yoluna gidecekseniz o zamanda yukarıdakiler gibi bir sebeple bunu yapmanız gerekiyor.

Hesaba yönelik dava açıldığı gibi ağın kendisine de dava açmanız mümkün. Tabi su istimal ve aracı olma gibi durumların kanıtlanması gerekiyor.

Sahte hesapların kapatılma süreçleri

İzinsiz açılmış çoğu hesabın er veya geç kapatıldığını söyleyelim. Lakin kanıt bu süreci hızlandıracak. Normalde bu tür işleri yapanların bir hesabı olur. Eğer ulaşamazlarsa başka hesaplara yönelirler.

Sahte hesapların şikayet süreçleri şöyle:

 • Hesabınızdan ilgili hesabın profiline girerek şikayette bulunursunuz,
 • Sonra şikayet formu doldurulur,
 • Arkadaşlarını ve yakınlarınızla iletişime geçip çoklu hesap şikayetini kademeli uygularsınız,
 • Elinizde kanıt varsa bunlarla bir talep gönderirsiniz,
 • Şikayetiniz uzun bir süre sonuçlanmadı ise o zamanda savcılığın yolunu tutasınız.
Adima TikTok hesabi acmislar
Adıma TikTok hesabı açmışlar

Adıma TikTok hesabı açılmış şikayeti için gerekli başvuru formları yazıda yer alıyor. Her bir seçeneği aynı gün kullanmanızda sorun bulunmuyor. Lakin sürekli aynı şeyleri tekrar tekrar yapmayın. En azında belli bir gün geçmesini bekleyin.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir