Adup casus yazılımı 700 milyon Android telefonda tespit edildi!

Andronova
Yazar Andronova 1 Minimum Okuma

Adup casus yazılımı 700 milyon Android telefonda tespit edildi! Android telefonda casus yazılım yüklendi. Verileri çalan virüs programı nasıl tespit edilir? Virüs temizleme!

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Antivirüs güvenlik firmalarının yaptığı araştırmaya göre, 700 milyondan fazla Android telefonlarda casus yazılım bulunuyor. Bu zararlı yazılım üretici tarafından yüklendiği tespit edildi.

Haberin detaylarına göre ucuz cep telefonlara üreticiler tarafından yüklendiği anlaşıldı. Güvenlik uzmanları Çin mobil cihaz üreticileri, casus yazılımları hemen hemen çoğu cihaza yüklediklerini açıkladı.

Casus yazılımın ismi Adup. Cihazlara yüklü virüs, kullanıcıların bilgilerini Çin’ de bulunan sunuculara gönderdiği tespit edildi. Sıkandalın büyüğü ise 700 milyondan fazla cihaza yüklenmiş olması.

Adup casus yazılımı 700 milyon Android telefonda

Adup casus yazılımı 700 milyon Android telefonda tespit edildi!

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Peki bunun nedeni nedir? Çin’ in dünya genelini dinlemek ve izlemek istemesi mi? Yazılımı tespit eden bazı markalar, cihazları piyasadan toplatıp bir güvenlik yaması yayınladı. Bu tarz cihazlar için güncel bir virüs uygulaması ile tarama yapmanızı öneririz. Tabi yazılım sisteme yüklü olduğundan sadece tespit edebilirsiniz.

Virüsü temizlemek için güvenlik yaması veya yeni bir ROM atılması gerekebilir. Sizde ucuz ya da bilinmedik markası olan telefonlardan aldınız mı!  Adup casus yazılımı Android telefonda! 

ETİKET:
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak