Akıl Sağlığınızın Başarınızı Etkileyip Etkilemediğini Saptayan Bir Uygulama Geliştirildi!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Dartmouth Koleji‘ndeki araştırmacılar Android platformu için geliştirdikleri uygulamayla öğrencilerin davranışlarını belli etmeden takip ederek ruh sağlıklarının notlarına olan etkisini saptıyorlar.

teknik destek

Geliştirilen uygulama öğrencilerin ne kadar süre uyudupunu, ne kadar süreyle telefonlarını kullandığını bu kullanımın dağılımını, ne kadar zamanlarını sınıfta, sosyal aktivitelerde, spor salonunda ya da kütüphanede geçirdiklerini, yemek yeme alışkanlıklarını ve stres düzeylerini ölçümleyerek kaydediyor ve yazılımı sayesinde öğrenciler için profil oluşturarak istatistiksel sonuçlar alıp sağlık anketleriyle karşılaştırarak öğrencilerin depresyonda olup olmadığını, stresli ya da mutlu olup olmadığını ilişkilendirerek akıl sağlıkları ve akademik başarıları arasında bağ kuruyor.

Araştırmacılara göre sosyal aktivitesi daha yoğun olan öğrencilerin notları diğerlerine göre daha yüksek oluyor ama bu kişiler aynı zamanda daha az fiziksel aktivitede bulunuyor. Daha çok sosyal aktivite ve fiziksel aktivitede bulunan öğrencilerin depresyona girme eğilimleri ise azalıyor. Biraz daha geliştirilmiş bir uygulama belki de öğrencilerin ruhsal sağlıklarının bozulmaya başladığını verilere bakarak önceden tespit edip uyarıyla beraber öğrencilere tahmini bir dönem notu ortalaması sunabilecek.

Araştırmada kullanılan uygulama şimdilik öğrencilerin verilerini anonimleştirerek saklıyor ve öğrencilere kendi durumlarıyla ilgili herhangi bir bilgi de vermiyor, henüz test aşamasında olan uygulamanın genel dağılıma çıkıp çıkmayacağı muğlak. Tabi eğer tüm kullanıcılar uygulamayı edinebilirse kullanıcıların verilerinin nasıl saklanacağı ya da anonimleştirilip anonimleştirilmeyeceği sorusu ciddi bir önem arz ediyor.

Ayrıca İnternet’in yapısı gereği kanun dışı erişimin önünü geçmek neredeyse imkansızken ve verilerin nasıl korunduğuyla ilgili denetim mekanizması belirsizken kişiler kendileriyle ilgili son derece hassas bu bilgilerin İnternette yer almasını ister mi bu büyük bir soru işareti!

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!