Akıllı Araba Geliyor: Artık Alkollüyseniz Arabanızı Çalıştıramayacaksınız!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

ABD’de Ulusal Trafik Güvenliği İdaresi’nin 2008’den bu yana geliştirmeye çalıştığı ve Driver Detection System for Safety(DADSS) “Sürücü Güvenlik Tespit Sistemi” adını alan sistem tanıtıldı.

teknik destek

DADSS direksiyona – sürücü koltuğunun yanına yerleştirilen bir koku sensörü ya da parmak taraması üzerinden kandaki alkol oranını(BAC) saptayabilen aparatın yerleştirilmesi ile çalışıyor. Her iki sistemde ABD’de yasal olan 0.08 promil oranının üzerinde ya da altında alkollü olduğunuzu saptayarak eğer limitin üzerindeyse aracı çalıştırmanıza engel olabiliyor ve alkollü araba kullanmak imkansız hale geliyor..

İçki endüstrisinde çalışanlar ve restoran işletmecileri ise teknolojiden rahatsız görünmüyor. Sarah Longwell’in The Detreit News’a verdiği röportajda sosyal içiçi olarak tanımlanabilecek, keyif için akşam yemeğinde bir kadeh kırmızı şarap tüketen kişilerin dahi arabalarını bu sistemin yerleşmesinden sonra kullanmaktan imtina edeceklerini dile getirdi. Alkolün kana karışmasıyla birlikte BAC’ın yavaş yavaş artığını düşünürsek, alkol alır almaz arabanın çalıştırılmasının sistemi baypas edip edemeyeceği bilgisi henüz elimizde yok…

driver-education

İdare bu sistemi araba imalatçılarına zorunlu hale getirmeyecek, hatta pek çok imalatçının kendi alkol güvenlik sistemini geliştirdiği de alınan duyumlar arasında. Mark Rosekind sistemin test edilip birkaç sene pilot olarak uygulandıktan sonra tüm insanlar tarafından yararlı ve gerekli bulunacağını umuyor. Ancak sistemi heyecanla bekleyenlere bir duyurumuz daha var İdare’nin açıklamasına göre sistemin kullanılabilir hale gelmesi için öngörülen süre 5-8 sene arası.

Siz böyle bir güvenlik sistemini arabanıza kurdurur muydunuz? Ya da böyle bir sistem yasallaşsa nasıl problemlerle karşılaşılacağını düşünüyorsunuz?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!