Akıllı Telefonlar İçin AMOLED Panel Üretimi 2015 Yılında 363 Milyon Adede Ulaşacak

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Akıllı telefonların gün geçtikçe daha akıllandığı şu süreçte, söz konusu telefonlar teknik özellikler noktasında da inanılmaz bir rekabet yaşatıyor. Yazılım, işlemci, işletim sistemi, kamera, tasarım ve ekran, rekabetin yoğun yaşandığı argümanların başında geliyor. Bunlar arasında da ekran paneli kullanıcılar açısından büyük öneme sahip.  Samsung’un Bada işletim sistemine yer verdiği ilk akıllı telefon olan Wave, sahip olduğu AMOLED ekran ile büyük yankı uyandırmıştı. Ekran parlaklık, renk doygunluğu ve düşük enerji tüketimi özellikleriyle taraflı tarafsız herkesten tam not almıştı.

Andronova

Üretim sürecinin zorlu aşamaları sebebiyle sadece üst sınıf telefonlarda kullanılan AMOLED ekranlar, süreç içerisinde sağlanan farklı üretim metotları sayesinde üretim kapasiteni gün geçtikçe arttırdı. Samsung geçtiğimiz günlerde yeni bir OLED tesisi oluşturacağını duyururken, Digitimes tarafından yayınlanan raporda ise AMOLED ekranların önümüzdeki yıllarda hangi seviyeye ulaşacağı gözler önüne seriliyor.

Yapılan araştırma gösteriyor ki, 2015 yılında AMOLED panel üretimi 363 milyon seviyesine ulaşacak. Söz konusu rakam 2011 yılı ile kıyaslandığında %332’lik bir artış anlamına geliyor. Sevk edilmesi beklenen panellerin %88.7’lik kısmı ise akıllı telefonlar için üretilecek. Raporda yer alan bir diğer önemli ayrıntı ise AMOLED ekran teknolojisinin büyük ölçüde Samsung tarafından yönetiliyor olmasıdır. Güney Koreli üretici akıllı telefonlarda daha büyük ve daha yüksek çözünürlüklü AMOLED ekran üretimine devam ediyor.

Ayrıca Televizyonlar için de AMOLED ekranın önemine vurgu yapılırken, 2015 yılında televizyonlar AMOLED ekran sevkiyatındaki oranı %12.4 olarak hesaplanıyor. Bu noktada da Samsung ve LG sektörün en önemli iki üretici olarak karşımıza çıkıyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.