Akıllı Telefonlar ile İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Mümkün?

Andronova

Ülkemizin kanayan yarası, yeni bir dil öğrenmek. Peki böyle devam etmek zorunda mı?

Artık gencinden yaşlısına birçoğumuzun elinde akıllı telefonlar bulunuyor. İnternet hiç olmadığı kadar etrafımızı sarmalamış durumda. Peki bu imkan ile dil öğrenme arasında nasıl bir bağlantı kurulabilirdi.

Tam bu noktada Google Play Store ve AppStore‘da sayıları günden güne artan Dil Öğrenmeye Yardımcı Programlara bir göz atmak mümkün. Her iki platformda da çokça uygulama mevcut. Peki hangisi daha iyi. Bu sorunun cevabını büyük oranda sizin durumunuz belirlemekte. Şöyle ki; bahse konu dil sizin ilk defa adım atacağınız bir dil mi? Kurallarına aşina olduğunuz ama konuşma becerinizin eksik olduğu bir dil mi? Ya da kelime eksiğimizin olduğu, dinlediğinizi anlamakta zorlandığınız bir dil. Bu sorulara vereceğiniz cevaplara göre işinizi gerçek anlamda kolaylaştıracak uygulamalar bulmak mümkün. Fakat tüm bunlardan önemli olanı becerilerinizi geliştirmek adına gayret sarf ederken bunun uzun vadeli olması. Bu da uygulama yazıcının işi eğlenceli kılmasından geçmekte. Aksi halde bir kaç günden sonra büyük umutlar ile indirdiğiniz uygulama telefonunuzun uzun süredir açılmamış uygulamaları arasında yerini alacaktır.

Peki hangi başarılı örnekler mevcut? Aşağıda İngilizce öğrenmek için sizlere yardımcı olacak uygulamalardan bazılarını seçtik.

1. Duolingo

duo

Eğer bir dili ilk defa öğrenmeye çalışıyorsanız veya temel seviyede kelime öğrenmek istiyorsanız tamamen ücretsiz Duolingo işinizi görecektir. Bunun yanı sıra telaffuz çalışabilir ve kelimeleri resim ile aklınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Kafanızı karıştıran kısmı hemen sorabilme imkanınız da mevcut. Şu an için Türkçe’den  yalnızca İngilizce öğrenilebiliyor olsa da uzun vadede Almanca ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtmek mümkün. Uygulama Android ve iOS için ulaşılabilir.

2. LinguaLeo

leo

Eğer halihazırda biraz bilginiz varsa LinguaLeo sizin göre olabilir.Ne kadarını bilip bilmediğinizi başından belirleyip çalışmalarınızı bu çerçevede ilerletebilirsiniz. İster “Orman” kısmına gidip seviyenize uygun başlıklarda kelime çalışması, dinleme çalışması yapar, isterseniz “Grammar” sekmesinden eksik olduğunuz kısımları tamamlarsınız. Arada kendinizi test etmeyi de ihmal etmeyerek LinguaLeo ile mesafe kat etmemek içten değil. Sunduğu Widget ile de kelimelerinizi canlı tutmanızı sağlamakta. Tamamen ücretsiz olmasa da ücretsiz kısmı ile düzenli çalışmak yeterli olacaktır. Uygulama Android ve iOS için ulaşılabilir.

3.British Council Learning Great Videos

1_Homescreen_iPodTouch5_ENG-tile

Evet İngilizce kelime bilginiz yeterli sayılabilecek düzeyde. Ama hızlı veya farklı aksanlarda konuşulan konuşmaları anlama becerinizi bir kaç seviye arttırma düşünceniz mi var? Tüm bunları yaparken İngiltere adına da gerçekten ilgi çekecek şeyler öğrenmek fena olmazdı herhalde. Mimari, müzik, spor, doğa v.b. konularından seçeceğiniz bölümleri indirerek script ile izleyebilir, bilmediğiniz kelimelerin açıklamasını görebilir ve sonunda sizi bekleyen True- False kısmı ile kendinizi ölçebilirsiniz. Uygulama sadece Android için ulaşılabilir.

Eminiz sizin de beğendiğiniz işinize yarayan fakat bizim gözümüzden kaçan uygulamalar vardır. Fakat burada önemli olan nokta çalışmanın sürekli olması ve sıkıcı olmaması. Bu başarılabildiği takdirde mobil cihazlarımız ile dil adına kayda değer mesafeler almak mümkün görünmekte.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir