Akıllı telefonunuzun izlenip izlenmediği nasıl öğrenilir? Telefonlarda güvenlik önlemleri!

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

Android, iPhone veya başka akıllı telefon fark etmez, bu yazımızda telefonunuzun başkaları tarafından izleniyor mu, dinleniyor mu nasıl öğrenebileceğinizi anlatıyoruz. Telefonum dinleniyor mu öğrenme!

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Hayatımızın en önemli araçları haline gelen akıllı telefonlarımızdaki bilgilerin de önemini arttırdığı şu dönemde, güvenlik en önemli dikkat edilmesi gereken hususlardan olmaya başladı. Big data (büyük veri) kavramının en başından beri varolmasına rağmen, şimdilerde kullanılması da, bu resmi gangster ağının nasıl yasallaştığını gözler önüne koyuyor.

Akıllı telefonunuz varsa, izleniyorsunuz! Bu çok açık ve net. Hatta “akıllı” adı altında kullandığınız tüm cihazlarınız, “birilerine” verilerinizi veriyor ve o veriler sayesinde “birileri” multi milyarder oluyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu, ya o cihazları kullanmamak, ya da bir nebze de olsun faydalı olabilecek güvenlik önemleri almak. Hele hele telefonunuzla yaptığınız konuşmaların dinlenmesi, smslerin birileri tarafından gizlice görülmesi gibi durumlar herkesin başına gelebilir. Ayrıca bir çok akıllı telefonun en korkulu belası olan PlaceRaider gibi casus yazılımlar ile sadece akıllı telefonunuzun değil, o akıllı telefonun bulunduğu yerdeki yerleşik kameralardan dahi görüntü alınabilindiğini biliyor musunuz? İşte bu yazımızda bu durumun sizin de başınıza gelip gelmediğini öğrenebileceksiniz.

Akıllı telefonum dinleniyor mu? Nasıl öğrenebilirim?

Cevap, yine cep telefonu üreticilerinin sunduğu kısa kodlardan geçiyor. 

*#21#

Bu kod, cihazınızda arama, sms ve diğer bilgilerin yönlendirmesi açık mı öğrenmenize yaramaktadır. Bu ve diğer tüm kodları çalıştırabilmek için, telefonun aram ekranında aynı numara yazıyormuş gibi bu kodu yazıp arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

arama yönlendirme kontrolü

*#62#

Bu kod, arama, sms ve diğer bilgilerin nereye yönlendirildiğini öğrenmenizi sağlar. Büyük ihtimalle aramalarınız operatörünüzün sesli mesaj servisine yönlendirilmiştir.

arama yönlendirme bilgisi

##002#

Bu kod, tüm arama, sms ve diğer bilgi yönlendirmelerini iptal eden eşsiz bir koddur. Bu kodu, sadece yönelendirme iptallerinin haricinde kullanmanın yanı sıra, mesela yurtdışına gitmeden önce sesli mesajlardan kaynaklanan yüksek roaming faturasından kurtulmak için de kullanabilirsiniz.

Kod James Bond (telefonun konumunu öğrenme)

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Ayrıca bulunduğunuz yerin öğrenilebilmesini ve birileri tarafından izlenip izlenilmediğinizi öğrenmenizi sağlayan özel kodlar bulunmaktadır. 

Bunun için telefonunuzda netmonitor veya GSM Signal Monitor servisinin olması gerekmektedir. Korkmayın, bu her iki cep telefonundan birinde ve tüm Android ve iPhone modellerinde zaten mevcuttur.

iPhone için *3001#12345#*
Android için *#*#4636#*#* veya *#*#197328640#*#*

Diğer telefon modelleri için Google’da şeklinde arama yapabilirsiniz.

Biz örneğimizde iPhone 4s modelini göstereceğiz. 

1. *3001#12345#* kodunu kullanarak netmonitor servisini açıyoruz. Sonrasında sırasıyla UMTS Cell Environment > UMTS RR info bölümüne girerek Cell ID kısmındaki bilgiyi bir yere yazıyoruz. Bu numara, yakınlarda bulunan baz istasyonuna ait.

2. Netmonitor’de ana menüye dönerek MM info bölümüne giriyoruz ve sonrasında Serving PLMN bölümüne girerek Local Area Code (LAC) bilgisini bir yere yazıyoruz.

İşte indirdiğiniz “veya indirmediğiniz” casus bir uygulama bu iki bilgiyi aldığı takdirde, telefonunuzun tam konumunu öğrenebilir.


Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2017, 15:01

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak