Akış yenilenemedi son dakika sorunu

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Her dönem karşılaşılan kronik diye adlandırdığımız akış yenilenemedi hatası bu yılda kısa bir süreliğine karşımıza çıktı.

Teknoloji destek

Instagram akış yenilenmedi, uygulama tarafında hikayelerin yenilenmeme problemi olarak bilinir. Büyük ihtimalle sunucular kaynaklı veya port kaynaklı bir sorun çıktığında kendini gösteriyor. Kimilerinde hesaba erişim kısıtlaması gibi görünmekte.

Soruna yönelik araştırmadan bir şeylere kalkışmamanızı öneriyoruz. Bu size özgü bir sorun değil ve çıkan gün için araştırmanızı öneririz. Uygulamanın kendisinde problem olma olasılığı her zaman mümkün olduğunu söyleyerek devam edelim.

Bir şey paylaştığımda bağlantı daha iyi olduğunda tekrar deneyeceğiz hatası karşınıza çıktıysa şu an bu sorun genel olabilir. Ama çok sık olmayan durumlardan biri genelde olmayan ve kullanıcıyla alakalı olabiliyor.

Bu tip hatalarla her yıl karşılaşıyoruz. Bazen olduğu anda bize denk geliyor ve haber sitelerine geç düşebiliyor. Özellikle Twitter’ da kısa sürede paylaşımla bildiriliyor. Zaten bu sorun ortaya çıktığında ya o an şirketin diğer uygulamalarında da sorun çıkıyor.

Akış yenilenemedi sorunu

Uygulamadan hem video paylaşılamıyor hem de fotoğraf paylaşılamıyor. Bir şey paylaşmaya çalıştığınızda üst tarafta “akış yenilenemedi” ve altta “bağlantı daha iyi olduğunda tekrar deneyeceğiz” uyarısı çıkıyor. Sorun olmadan önce yapılan paylaşımlar görünüyor. Kullanıcılardan bazılarının açılmıyor ve giremiyorum şeklinde sorunla karşılaştığını yazıyorlar.

Kasım ayı sonuna doğru yine kullanıcılar bu durumla karşılaştı ve Tweet ile baya bir dalga geçildi. Mezar taşı gifleri, çöktü de iyi oldu mesajı, artık ailemizle vakit geçirelim gibi mesajlarla eleştirilerin odağı dolu.

Akış hatası mesajları her zaman aynı nedenlerle oluşmakta ve sorun bildirimi için iletişim butonunun kullanılması önerilir.

Kişiye özel akış yenilenemedi hatası

Akış hatası genelde uygulamanın kendi sistemlerinde oluşan bir arızdan dolayı karşımıza çıkmakta. Lakin bazı durumlarda kişi bazlı karşılaşılmakta. Böyle durumlarda biz kişiye özel bir şeylerin yolunda gitmediği düşüncesinde oluyoruz.

Uyarıya maruz kalanların yapacağı ilk deneme Google üzerinde instagram.com ile giriş yapması olacak. Sonra genel araştırmaya gitmeniz gerekiyor.

Kişiye özel durumlarda en sık yaşanan olumsuzluklarından biri kişinin şüpheli bir duruma düşmesi. Ya da yapmış olduğu paylaşımların kurallara aykırı olması. Zaman zaman böyle durumlara yönelik çıkan mesajlar anlamsız oluyor. Örnek uyarı metnimiz ‘Instagram akış yenilenemedi‘ hem geneli hem bireyseli etkiliyor.

Dünya ya da ülke geneli Instagram akış hatası

Ülke genelinde yaşanan durumların bir kısmi ağa ulaşmada yaşanan olumsuzluklarla açıklanmakta. Örnek yurt dışına erişimde oluşan problemler bazen popüler ağların bir kısmını etkilediği oluyor. Örnek şirketin ortak uygulamaların geneli etkilenme olasılığı var. Yani Facebook bu sıralamada yerini alıyor. Lakin akış yenilenemedi Facebook için geçerli olmayan bir problemdir.

Ülke içerisindeki oluşan sorunlara yönelik ilk kullanılan yöntem VPN oluyor. İster ülkede bir erişim kısıtlaması uygulansın ister erişime yönelik arızalar olsun. En başarılı yöntemdir.

Akış hatasında dikkat edilecekler

Çözümden önce kesinlikle çoğunun yaşadığını ve bazen kısa bir süreliğinde devam ediyorsa o an için bazı bölgelerde görülebiliyor. Aşağıdakiler denendikten sonra VPN (Bilmediklerinizi araştırmadan kullanmayınız) ve DNS’ de aynı şekilde.

 1. Birden fazla kullanıcı da aynı sorunla karşılaşıp karşılaşmadığının kontrolü. İlk kontrol önem arz etmekte.
 2. Sadece cihazın kapatılması yeterli görülebiliyor.
 3. Belki internet ağında yolunda gitmeyen şeyler vardır. Bağlantınızı değiştirip deneyin.
 4. Telefonda boş alan olmadığında uygulamalar işlevini yapamaz hale gelir.
 5. Açık kalmış tüm oturumların çıkışa atılması gerekir.
 6. Şüpheli durumların yol açtığı görülebiliyor.
 7. Telefona veya uygulamaya güncelleme geldikten sonra çıkabiliyor.
 8. Şikayete maruz kalmış olduğunuzdan anlık bir şeyle karşı karşıya kalırsınız.
 9. Aşırı paylaşımların olumsuz etkileri oluyor. Örnek yorum, beğeni veya peş peşe yapılan içerik paylaşımları.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sunucularda veya port sorunundan dolayı bu hatanın oluştuğunu kesin söyleyebiliriz. Bazıları bu durum için ilk yazdıkları instagram saldırı aldı ve çöktü oluyor.

Genel bir sorun bildirmek için bilemediğiniz bir nedenden dolayı hesabınızı kullanamıyorsanız o zaman ağın uygulaması üzerinden sorunu bildirebilirsiniz. Profil simgesine dokunun, sağ üst tarafta yer alan çarka dokunup aşağıda yer alan “Sorun bildir” yazısına dokununuz.

Telefonda instagram akis yenilenemedi 2
Akış yenilenemedi son dakika sorunu

Akış hatası için çözümde test edilecekler

Genel sorun olmadığından eminseniz aşağıdaki adımları deneyiniz. Alınan aksiyona göre yorum bırakabilirsiniz. Şimdide sizi uyaralım bunları denemeden yardım talebinde bulunmayınız.

 • Başkalarında da aynı sorun var mı diye sorunuz. Bulunduğunuz yerde ve kesinlikle başka şehirlerde olup olmadığını araştırınız.
 • Başka bir telefonda ve bilgisayarda deneyiniz
 • Telefonda web tarayıcısında denemeniz gerekiyor.
 • Telefonun tarihi / saati yanlış mı?
 • Manuel bir kaç DNS adresi deneyin.
 • Başka bir internet ağına bağlanarak deneyin
 • 3G ve 4.5G internet bağlantıları arasında geçiş yapın
 • Cihazın ve uygulamanın önbelleğini siliniz
 • Instagram’ a sorun bildiriminde bulununuz. Profilinize girip Ayarlar / Sorun bildir’ e dokunun

Sorununuz ortadan kalktığını umuyoruz.

Bağlantı tarafındaki problemlerin incelenmesi

DNS olarak tercih edilen genel adresler:

 • 8.8.8.8 ve ikincisi ise sonu .4.4
 • 156.154.70.22 ve .71.22
 • 193.140.100.210 ve .215
 • 4.2.2.2 ve .2.3

Güncel paylaşımların ekrana gelemediğini yani sayfa yenilenemedi demek istiyor. Sanki instagram ile bağlantı kopmuş da internet bağlantınız yokmuş gibi algılanıyor. Bu bazen hizmet aldığınız yerin altyapısından kaynaklı, bazen yurtdışı portları veya uygulamanın kendi sistemlerinde çıkan sorunlar yol açabiliyor

Bağlantı daha iyi olduğunda tekrar deneyeceğiz ne demek sorusuna kısa bir cevaplama ile bu kısmı sonlandırıyoruz.

Karşılaştığınız bu durum ağdan kaynaklı değilse, o zaman genel adımları yukarıya bakarak uygulayınız. Sorunun çıktığı örnek yerlerden İstanbul, İzmir ve Ankara’ dan çok sayıda kullanıcının sosyal ağlarda sorunu paylaştığı görülüyor.

Telefonda instagram akis yenilenemedi
Akış yenilenemedi hatası

Ek kontrollerin yapılması

Bu sorunun kaynağında ağın kendi sistemlerinde çıkan geçici bir hatadan dolayı ara ara görülmekte. Bu güncel bir durum olduğundan yapılması gerekenler her zaman geçerli olacaktır.

Türlü türlü çıkan hatalarda çözüm için ek uygulamalar ve siteler önerilebiliyor. Buralarda kullanılan hesap bilgileri hesabın çalınmasına neden olabiliyor. Hiç bir resmi yer sizden kullanıcı bilgilerinizi talep etmez ve özellikle şifrenizi hiç etmezler. Yasal bir durumda dahi zorla bu bilgileri vermek zorunda değilsiniz.

Başka bölgelerde çıkıp çıkmadığının kontrol edilmesinden sonra yukarıdakilerin uygulanması önerilir. Çok sık defa aynı şeylerin yapılmasından dolayı bir engel alma durumu söz konusu olabiliyor.

Ağ tarafında şüpheli görülen durumlarda en iyi yöntemin beklemek olduğunu söyleyelim. Bu süre zarfında hiç bir şekilde hesaba giriş yapılmaması gerekiyor.

Instagram akış yenilenemedi daha çok uygulamadan girişlerde karşımıza çıkıyor. Tabi tarayıcı kullanımlarında da kendini göstermekte. Lakin ilk çıkış uygulama ile başlıyor.

Ağın bunla alakalı paylaşımı https://help.instagram.com/1986234648360433

Son hali: https://www.andronova.net/instagram-akis-yenilenemedi-beyaz-ekran-hatasi.html

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir