Aktar veya iPhone sıfırla nasıl yapılır

iOS 15 sıfırla seçeneği

iOS 15 ile bir çok alanda değişimi görebilirsiniz. Dikkatinizi çekecek yeniliklerden biri iPhone sıfırla ve yedeği yeni iPhone aktarma özelliği. Yedeklemek için yeterli olan iCloud saklama alanınız olmasa dahi yeni iPhone’ na verileri aktarma için yükseltme önerisi sunulur.

Andronova

Yenilenen sıfırla alanında ek seçeneklerle karşılaşacaksınız. Tüm ayarların ve ağların sıfırlanması dışında üç yeni seçenek yer alıyor. ‘Klavye sözlüğünü sıfırla’ , ‘Ana ekran yerleşimini sıfırla’ ve ‘Konum ve gizliliği sıfırla’ alanlarını incelemenizi öneriyoruz.

Eklenenlerin bir kaçı işinize yarayacaktır diye düşünüyoruz. Özellikle bazı kullanıcıların dikkat ettiği gizlilik / konum işe yarar gibi duruyor.

Diğer başarılı olarak gördüğümüz bu alandaki yerleşim düzeni. Sıfırlaya girdiğinizde fabrika ayarlarına döndürmemesi. Bunun için bağımsız bir bölüm açılmış.

iOS 15 ile iPhone nasıl sıfırlanır?

  • Genel alanına girdiğinizde en alta doğru ekranı kaydırın,
  • “Aktar veya iPhone’ u sıfırla” alanına geçiniz,
  • “Tüm içerikleri ve ayarları sil” kullanılarak formatlama işlemini başlatmış oluyorunuz.

Diğerleri kullanımla alakalı aksaklıklarda tercih edilebilir. Örnek WiFi çalışmıyor ya da bağlantıyla alakalı problem yaşıyorsanız o zaman ağın sıfırlanmasıyla çözüme ulaşma olasılığınız var.

Buradaki işlemleri yapmadan önce önemli gördüğünüz verilerinizin yedeğini almayı unutmayınız.

Bu bölümün daha çok yazılım kısmında yaşanan aksaklıklarda tercih edildiğini söyleyelim. Olurda işe yaramazsa veya sıfırlama seçeneği çalışmıyorsa, o zamanda iTunes’ i çalıştırıp güncellemeyi başlatınız.

Aktar veya iPhone sıfırla nasıl yapılır
Eski iPhone’ u yeni iPhone aktarma

Bilinenler dışındaki seçeneklerle sonradan değiştirdiğiniz tüm ayarlamaların eski haline döndürmek için kullanıldığını belirtelim.

Sıfırla ayarları

İşlem onayında kullanılan bir parola varsa bu sorulacaktır. Kullanıma açık değil ama onaylarda kullanılıyorsa ve kaldırmak istiyorsanız o zamanda iPhone hesap kurtarma adlı içeriğimize göz atmanızı öneririz.

iOS 15 eski telefondaki verileri yenisine aktarma

Yukarıdaki sıralamayı uyguladığınızda karşınıza çıkacak “Yeni iPhone’ a hazırlık yap” başlığı altında “Başlat” kullanılarak işlemlere ilk adımı atacaksınız.

Buraya girdiğinizde size gerekli açıklama yapılır. Otomatik olarak yedeklemenin yapılacağı yazılı. Yer olmama durumları için saklama alanını yükseltme önerisi sunulur.

Üçüncü alana girdiğinizde “iCloud’ u kullanmayan uygulamaların verilerinin taşınması için ek ücretsiz saklama alanını kullanmanız önerilir.

Eş zamanlı olarak kullanılan tüm uygulamaların verileri iCloud hesabına giriş yapıldığı zaman aygıtlarda görülür.

Buradaki alanın sanırım eş zamanlı olmasının bir artısı var gibi. Normalde harici uygulamalarla işlem yapabiliyorsunuz. Biz daha önce bilgisayara yüklediğimiz iki programla bu işlemi seçerek aktarımı yapmıştık.

Verilerin yedeğini alamıyorum veya aktaramıyorum

İşlemler sırasında uzun süre bekliyor ve zaman aşımına uğradığını belirten bir mesaj ekranınıza geliyorsa önerilerimiz belki işinize yarar. Verilerin aktarımında hata verdiğinde yine aynı sıralamayı deneyebilirsiniz.

  • Kullanılan internet erişiminde sürekli kopmalar yaşanıyorsa,
  • Bağlantınız aşırı yavaşsa,
  • Yeterli boş alanının olmaması ve sistemin uyarı vermemesi,
  • Tarih kısmının yanlış olması,
  • Cihazların birinde aksaklık oluşması,
  • İşlemleri engelleyen bir şeylerin çalışıyor olması,
  • Uzun zamandır kapatılmamış sistemin sorun çıkarması.

Artı sunucularda veya genelde yaşanan bir sorun olma olasılığının da kontrol edilmesi gerekiyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.