Alışveriş uygulaması nasıl yapılır?

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

İçeriklerimizde zaman zaman teknik işlere yönelik adımlara yer vermekteyiz. Alışveriş uygulaması nasıl yapılır adlı bu haberimizde ise sadece genel bilgilendirmelere yer verdik.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Günümüzde pandemi sürecinin de etkisiyle internetten alışveriş yapmak popüler bir hale gelmektedir. İnsanlar mağazaya gitmek yerine alışveriş uygulamaları sayesinde ihtiyaçlarını internetten online olarak giderebilmektedirler.

Bir ürünü veya hizmeti para karşılığından alma – satma işlemine alışveriş denilir. Geçmişte daha çok takas yoluyla yapılmış olan alışveriş ilerleyen zamanlarda insanlar ihtiyaçlarını para birimlerini kullanarak karşılamışlardır. Gelişen teknoloji ve ilerleyen zamanla beraber elden ele olan alışveriş günümüzde daha çok kargo şirketleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Alışveriş uygulaması ne demektir?

Alışveriş internet sitesi üzerinden yapılan, mobil uygulamalar üzerinden daha kullanışlı ve rahat bir şekilde yapılma imkanını kullanıcılara sunmaktadır. Bu uygulamalara örnek olarak Trendyol, Hepsi Burada, Letgo, Sahibinden, N11 vb. uygulamalar verilebilir.

Uygulama yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Alışveriş uygulaması yapılırken uygulamanın daha çok rağbet görmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır;

Yapılan alışveriş uygulamasının kolay bir ara yüze sahip olması kullanıcıların uygulamayı daha rahat bir şekilde kullanmasını sağlayacaktır. Alışveriş uygulamasını yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yapılacak olan alışveriş uygulamasına benzer uygulamalardan daha fazla tercih ettirecek detaylar eklenilmelidir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Farklı markaların uygulama bünyesinde sunulması ve çeşitliliğin artması uygulamanın kullanımını artırmaktadır. Tüm bankalarla anlaşma yapılarak kullanıcıların alışverişleri sırasında mağduriyet yaşamaması sağlanmalıdır. Sadece uygulamaya özel indirimler eklenmeli ve kullanıcılar uygulamaya teşvik edilmelidir. Kaliteli ürün anlayışı benimsenmesi uygulamadan alışveriş yapanların birer reklam aracı olmasını sağlamaktadır.

Alisveris uygulamasi nasil yapili 1
Alışveriş uygulaması nasıl yapılır?

Alışveriş uygulaması yapım aşamaları nelerdir?

İyi bir alışveriş uygulaması yapmak sanıldığı kadar basit değildir. Bu süreçte düzenli ve eksiksiz şekilde izlenmesi gereken adımlar vardır. Ancak emek harcanmış bu sürecin sonunda ortaya başarılı bir alışveriş uygulaması çıkmaktadır.

Yazılımcılar tarafından yapılan sunucu işlemleri

Yapılacak olan uygulamanın verileri işleyebilmesi için internet üzerindeki bir sunucuyla bağlantılı olacağından dolayı öncelikle sunucuyla ilgili işlemler yapılmalıdır.

Yazılım geliştirenler tarafından oluşturulan API(Application Programming Interface)’lar mobil uygulamanın sunucuyla iletişim kurmasını sağlamaktadır.

Sunucuyla ilgili yapılması gereken işlemlerde sona gelindiğinde API’lardan hangilerinin kullanılabileceği bu konuda uzman yazılımcılar tarafından tespit edilir. Güvenliği sağlandıktan sonra kullanılacak dokümanların araştırılması aşamasına geçilir.

Kullanılacak dokümanlar da belirlendikten sonra test işlemleri uygulanır ve testlerin başarılı geçmesi sonucu alışveriş uygulamasının tasarımlarına başlanır.

Grafik tasarımcıları tarafından yapılan ekran tasarımı

Alışveriş uygulamasının ekran tasarımları detaylı fakat kullanımı kolay olmalıdır. Grafik tasarımcıların beceri ve yetenekleri uygulamanın özgün tasarımıyla bütünleşerek ortaya güzel bir görünüm çıkarmaktadır.

Tasarımların alışveriş uygulamasına aktarımı

Yapılan grafik ve ekran tasarımlarının alışveriş uygulamasına aktarılabilmesi için yazılımcılara gerekli kod ve bilgilerin verilmesi işlemi gerçekleştirilir.

Alışveriş uygulamasının yazılım geliştirilme aşaması

Bu aşama alışveriş uygulaması yapımının en zor aşamalarındandır. Uzman yazılımcılar tarafından büyük bir titizlikle alışveriş uygulaması en uygun şekilde programlanmaktadır.

Uygulamanın test aşaması

Alışveriş uygulamasının kod ve programlama işlemleri sona erdikten sonra uygulamanın eksiklerinin giderilmesi için test aşaması devreye girmektedir. Bu aşamada uygulama farklı cihaz ve kullanıcılar tarafından test edilir. Bu sayede eksikler giderilir ve yeni güncellemeler getirilir.

Alışveriş uygulaması nasıl yapılır adlı içeriğimiz teknik bir makale değil haber niteliğindedir. Uygulama yaptırmak isteyenlerin herhangi bir reklam ve paylaşıma aldanarak para ödememelerini öneriyoruz. Bir çok platformu ücretsiz kullanarak kararınızı verin.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir