Analiz: Google Play Gelirleri 2018 Yılında Apple App Store’u Geride Bırakabilir

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Uygulama indirme sayısında Google rakibinin önünde yer alsa da, elde edilen kâr miktarında Apple hala üstün olan taraf. Şöyle ifade etmek daha doğru olacaktır; App Store’daki bir uygulama hem Apple hem de geliştiriciye daha fazla gelir getiriyor.

teknik destek

Radio Free Mobile analisti Richard Windsor’a göre bu durum 2018 yılında değişecek. Google Play her ne kadar gelir noktasında Apple App Store’un gerisinde olsa da her geçen çeyrekte rakibiyle arasındaki farkı azaltıyor.

Araştırmaya göre önümüzdeki dört yılda kullanıcıların satın alma ya da harcama alışkanlıkları çok da değişmeyecek. Android ve iOS tarafında daha önce yapılan araştırmalar bize gösterdi ki Google Play ve App Stora’da  ücretsiz uygulamalar tüketiciler tarafından tercih edilmeye devam edecek. Özellikle Android tarafında bu yıl ücretsiz uygulama indirme trendinin güç kazanması bekleniyor.

Apple müşterileri ücretli uygulama satın alma ya da uygulama içi alımlara öncelik sağlamaya devam edecek. Ancak geçen yılla kıyaslandığında ücretsiz uygulama satın alımın arttığı görülüyor.

Önümüzdeki dört yıl içerisinde Google Play’in gelirlerine katkı sağlayacak önemli bir etken de Android’in pazar payının her geçen gün büyümesi gösteriliyor. Son pazar payı istatistikleri de iOS’tan Android’e doğru bir kaymanın yaşandığını göstermektedir. Android Çin gibi gelişmekte olan bir ekonomide pazarın %80’den fazlasını elinde bulundururken, bütçe dostu Android One akıllı telefon ile bu oran yine gelişmekte olan birçok piyasa da daha da yükselecektir. 

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın