Analiz: Nokia, Windows Phone ekosisteminin mutlak hâkimi! Ülkemizde durum nasıl?

blank

Dünyanın önde gelen mobil üreticilerinden Nokia’nın Microsoft’a satılması yukarıdaki başlığın sürpriz olmadığını açıkça ortaya koymaktadır.

teknik destek

Windows Phone 7 ve Windows Phone 8’de Finlandiya merkezli üreticiye büyük yatırımlar yapan Microsoft bunun meyvesi olarak Nokia’nın mobil servisler bölümünü satın aldı. Tabi satın alım işleminde Nokia’nın akıllı telefon platformunda bir türlü istenilen seviyeyi  yakalayamamasının da kuşkusuz büyük etkisi olduğu düşünülüyor.

Mevcut durumda Nokia’nın Windows Phone’daki etkisi dikkate alındığında Windows Phone=Nokia tezi doğru bir sonuçtur. AdDuplex adlı araştırma şirketinin ortaya koyduğu tablolar da bu durumu hem rakamlara döküyor hem de bir kez daha doğruluyor.

Yayımlanan son raporda Nokia’nın Windows Phone 8 ekosisteminin %90’lık dilimini elinde bulundurduğunu gösteriyor. HTC %7.7’lik bir dilime sahipken, Samsung ve Huawei ise henüz kayda değer bir kullanım oranı yakalamış değil. Daha çok Android ağırlıklı telefonlar üreten şirketlerin platformda Nokia ile rekabet edemeyecek seviyede olmaları şaşırtıcı olmasa gerek.

1

Windows Phone 8 platformunda en çok tercih edilen telefon bir kez daha Lumia 520 oldu. Bütçe dostu bir fiyattan satışa sunulan telefon %32.8’lik bir kullanım dilimine sahipken, ikinci sırayı ise Lumia 620 ve Lumia 920 modelleri alıyor. Nokia’nın hakimiyeti dikkate alındığında en çok tercih edilen telefonların Nokia markalı olması şaşırtıcı bir sonuç değil.

2
Windows Phone işletim sistemi içerisinde Windows Phone 8 %70.9’luk bir kullanım dilimine ulaşmış olsa da, öldü denilen Windows Phone 7’nin %29.1’lik dilimle hala büyük bir paya sahip olduğu görülüyor.

3

Windows Phone işletim sistemli tüm telefonlar arasında da Lumia 520’nin hala en çok tercih edilen telefon olarak karşımıza çıkıyor. Lumia 520’yi sırasıyla Lumia 920, Lumia 620, Lumia 710 ve Lumia 800 modelleri izliyor.
Son dönemin popüler Windows Phone işletim sistemli telefonları Lumia 925 ve Lumia 1020 ise listede yer almıyor. Lumia 1020’nin satışa henüz sunulması bir mazeret olarak değerlendirilebilir ancak Lumia 925 aylardır satışta olan bir telefon.

4

Ülkemizde en çok tercih edilen telefon hangisi?

Tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de Windows Phone henüz gelişme aşamasında ve tüketicilerin yeni yeni ilgi duyduğu bir platform. Son olarak yayınlanan GDR3 güncellemesi ile ekosistemin Full HD ekran ve dört çekirdek işlemci desteğine kavuşması Windows Phone’nun ülkemizde yayılmasında etkin rol oynaması bekleniyor.

Alt bölümdeki çizelgeye bakıldığında Windows Phone telefonların kullanım oranları dünya geneli ile benzerlik göstermekte. En çok kullanılan telefon yine Lumia 520 olurken, çizelgede Lumia modellerini zorlayan tek telefon ise %5.2’lik kullanım oranı ile HTC 8S modeli oldu.

Lumia 520’nin ardından en çok tercih edilen telefolnlar ise şu şekilde; Lumia 620, Lumia 820, Lumia 920 ve Lumia 720 modelleri oldu.

gsmarena_011

Görüldüğü üzere Windows Phone ekosisteminin Nokia’nın tartışmasız hakimiyeti söz konusu. Bu durumun Microsoft’u fazlasıyla rahatsız ettiği ve şirketin bu sebeple HTC ile yakın zamanda temasa geçerek,  HTC’nin Android tarafına sunduğu telefonları Windows Phone ekosistemine de sunması noktasında bazı görüşmelerin yapıldığı bildirilmişti. Hatta Microsft’un HTC’yi teşvik etmek adına lisans ücreti bile almayacağı konuşuluyor.

Android’in başını alıp uzak ara lider olduğu mobil platformda, açık kaynak kodlu işletim sisteminin karşısındaki tek rakip iOS görünüyor. Gelecek yılda ise Ubuntu’nun da ortaya çıkması ve Microsoft’un ortaya koyacağı hamlelerin  etkisi merak ediliyor.

kaynak: blog.adduplex

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!