Andorid APK Dosyası Nasıl Yüklenir? Riski Var Mıdır?

Andronova
Andronova
1 Minimum Okuma

Yeni başlayan veya henüz teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcılar için başlattığımız yeni yazı dizimize, APK dosyası nasıl yüklenir konusuyla devam ediyoruz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Android işletim sistemiyle hayatımıza giren terimlerden olan, Android uygulamalarını yüklemek isteyen kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı kavramlardan, APK dosyası nedir ve APK dosyası nasıl yüklenir gibi konuları ele alacağız.

APK Nedir?

Windows işletim sistemindeki *.exe uzantılı dosyalar nasıl ise, Android işletim sisteminde de, tüm uygulamalar *.apk uzantılı dosya formatına sahip olurlar. Android Application Package teriminin kısaltılması olan APK dosyası, programcılar tarafından yazılmış kod parçacıklarının ve dosyaların aynı sıkıştırılmış (zip) dosya gibi paket haline getirilmesidir.

Android uygulama marketi Google Play Store’da yer alan uygulama ve oyunlar da, APK dosyası halinde markete yüklenir. Bazı durumlarda Google Play içerisinde, bazı ülkeler için geliştiriciler tarafından kısıtlanan uygulamaları indirmek istediğimizde, “bu öğe hiçbir cihazınızla uyumlu değil” şeklinde bir uyarı alırsınız ve o uygulaması Google Play üzerinden indiremezsiniz.

Peki bu gibi durumlarda, aslında telefonunuzda çalışabilecekken, geliştirici tarafından erişimi engellenen uygulamaları nasıl yükleriz? Aşağıda bunu anlatıyoruz. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

APK Dosyası Nasıl Yüklenir?

Adım 1: Öncelikle apk dosyasını yüklemenize izin verecek olan ayarı telefonunuzun Ayarlar > Gizlilik veya Cihaz Yöneticisi veya Uygulamalar bölümünde yer alan “Bilinmeyen Kaynaklar” özelliğini aktif edin.

Adım 2: Sonra kurulumu yapmak istediğiniz apk formatındaki dosyayı telefonunuzun dahili hafızası veya SD kartınıza yükleyin.

Adım 3: Telefonunuzdaki herhangi bir dosya yöneticisi ile apk dosyasının olduğu klasörü açın ve tıklayarak apk dosyasını kurun.

Bu kadar basit. Artık APK dosyası nasıl yüklenir sorusunun cevabını biliyorsunuz.

Andorid APK Dosyası Nasıl Yüklenir? Riski Var Mıdır?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

APK Dosyası Nasıl Yüklenir?

APK Nasıl Yüklenir?


Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 19:00

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak