Android 4.4 KitKat Resmiyet Kazandı!

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

İsim hakkı için Nestle ile anlaşmaya giden Google, Android’in yeni sürümünde geleneksel olarak belirlediği bir tatlı ismi yerine çikolata markası KitKat’i tercih etti.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

İlk olarak Nexus 5’te yer alan en güncel Android sürümünün dağıtımına önümüzdeki haftadan itibaren Nexus 4, Nexus 7, 2013 model Nexus 7 ve Nexus 10 modellerine; gelecek aydan itibaren ise Galaxy S4 ve HTC One Google Edition modelleri için dağıtım gerçekleşecek. Android ekosisteminde 2 yılını tamamlayan Galaxy Nexus içinse resmi güncelleme desteği son buldu. Telefon, Android 4.4 güncellemesini almayacak.

Google’ın Android 4.4’te sunduğu en önemli yenilik ise altyapıda karşımıza çıkıyor. 1 milyar insana ulaşma hedefiyle yeni işletim sisteminde verimliliği ön plana çıkaran Google, sağlamış olduğu RAM optimizasyonları ile en güncel işletim sistemini düşük donanımlı cihazlarda verimli şekilde çalıştırabilecek. Android dünyasındaki parçalanmışlığın önüne geçmek için büyük önem arz eden yenilikte Google’ın yerleşik uygulamaları en düşük seviyede RAM tüketimi sağlayacak ve sistem belleği telefonun donanımına bağlı otomatik olarak ölçeklenecek.

Kullanıcı arayüzünde bazı ikonlarda değişime giden Google, Andorid 4.0 Ice Cream Sandwich ile hayatımıza giren sanal butonları Android 4.4’te şeffaf bir yapıya getirdi. Sadece ana ekranda şeffaf olan sanal butonlar uygulama menüsünde gezinirken belirmeye devam edecek. Uygulama ve oyun deneyiminde ise sanal butonlar yok olacak. Böylece kullanıcılar uygulama deneyiminde ekranın tümünden faydalanabilecek. Oyun esnasında sanal butonların erişimine ise üst bölümden sağlanacak kaydırma hareketi yeterli olacaktır.

android-4.4-kitkat-official-7

Android 4.4’ün beraberinde getirdiği diğer yeniliklere kısaca değinecek olursak; Google Now artık sürekli aktif, Ok Google ile uygulama otomatik olarak aktif duruma geçiyor. Benzer bir uygulama ilk olarak Moto X’te yer almıştı.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Android 4.4 ile işletim sistemi kablosuz yazdırma desteğine kavuşuyor. Alt bölümdeki görselden de anlaşıldığı üzere kullanıcılar cep telefonlarını ya da tabletlerini kullanarak belgelerini özelleştirerek doğrudan yazdırabilecek.

android-4.4-kitkat-official-4

Sürüm kızılötesi kontrol, adım sayar ve NFC ödeme mimarisi, ekran üzerinde yapılan işlemlerin video olarak kaydedilmesi, güvenlik gelişmeleri, daha fazla Bluetooth profili desteği, performansı artırılan çoklu görev yöneticisi ve kızılötesi alıcı desteği (tablet ya da telefon uzaktan kumanda olarak kullanılabilecek) Android 4.4’te karşımıza çıkan diğer yenilikler oldu.

Alt bölümden resmi tanıtım videosuna göz atabilirsiniz.

youtube.com/sONcojECWXs

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak