Android 11 çift dokunma hareketi nasıl kullanılır

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Google' un denemelerini sürdürdüğü Android 11, çift dokunma hareketi ile gündemde önemli yer buldu. Çok sayıda komut işlemini görecek olan bu özellik nasıl kullanılır?

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Android 11 güncellemesi için yeni detaylar gelmeye devam ediyor. Developer Preview sürümü yayınlandığı zaman çok sayıda geliştirici bu sürümü test etti. Daha gelişimi için çok yol alması gereken 11 için tanıtım tarihi olarak belki Eylül olabilir.

Çok önemli olarak görülen yeniliklerden biri olan ‘Çift dokunma harekeri’ Android 11 sürümünün en etkin özelliklerinden biri olmaya aday. Google’ un yaptığı testlerde bu özellik denenen cihazlarda sorunsuz çalıştığı belirtiliyor.

Yeni özellik çift dokunma hareketi!

Google’ un testler için kullandığı cihaz markası Pixel’ in yeni modelleri de zaman zaman eklendiği görüldü. Yeni özellik bu modellerde test edilirken aşağıdaki işlevsellik ön plana çıktı.

Gelen aramalar, ertelenme, zamanlama, alarm kapatma, kamerayı çalıştırma ve dahasıyla karşımıza çıkacak. Columbus diye adlandırılan özellik için çok fazla işlevsellik katılacağı bekleniyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Nasıl çalışır diyenlere telefonun arkasına 2 kez dokunulması gerekiyor. Google’ un yaptığı bir özellik için ek bir özel donanım gerekmiyor. Nasıl çalışıyor diyenlere ivme ölçer ve jiroskop kullanıldığını söyleyebiliriz.

Çift dokunma kurulumu ve detayı

Kurulum sırasında size bilgilendirme yapılacak. Hatta ufak bir eğitim dahi verilecek. Ayarlar yapıldıktan sonra aşağıdakilerin yönetimi de kolayca yapılabilecek.

  • Hareket özelleştirme
  • Google Asistan bir nevi tetiklenecek
  • Zamanlama kapatılabilecek
  • Google’ un Asitanı açılabilecek
  • Video izleme, duraklatma ve durdurma
  • Müzik dinmele ve çok sayıda işlevi kullanılabilecek
  • Durum çubuğu daraltılması
  • Gelen arama sessize alınma
  • Bildirimler üzerinde özelleştirme
  • Kişiselleştirilmiş işlemleri gerçekleştirme.

Google’ un bu özelliği belki piyasaya süreceği yeni Pixel modelerin özel hareketi olarak duyurabilir. Ama Samsung’ un başını çektiği ve Xiaomi veya Huawei gibi dev markaların bu işlevsellik için önemli atılımları olabilir.

Android 11 çift dokunma hareketi nasıl kullanılır

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir