Android 11 güncellemesi geliyor işte özellikleri

Andronova
By Andronova
2 Minimum Okuma

Haber içeriğinde betası yayınlanan Android 11 özellikleri ve devam eden değişimlerle ne gibi artılar sağlayacak bunlara değinmeye çalıştık.

Sponsorlu reklam

Corona, hemen hemen tüm sektörü etkisi altına aldı ve akıllı cihazların tanıtımları ve güncellemelerle ilgili gelişmeleri aksattı. Özellikle erken çıkması beklenen Android 11 için diyebiliriz. Son gelişmelere baktığımızda beta olarak yüklemeye açıldı ama stabil son kullanıcı sürümü için yıl sonı işaret ediliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Cihaz üreticilerinin yeni sürüm için çalışmalar yaptığı söyleniyor ve uyumlu hale getirildiğinde yaval yavaş indirmeye açacaklar. Tamamen oturmasının 2021′ i bulacağı söylenmekte.

Sponsorlu reklam

Android 11 ile gelecek bazı özellikler şöyle;

Akıllı ev sistemleri için önemli çalışmalar yapıldı. Evde yer alan hemen hemen çoğu akıllı cihazın yönetimi, birbirine bağlama ve senkronize halde çalışmaları sağlanacak. Son sürüme sahip olan cihaza bağlanmış medya cihazların girişleri ve çıkışları kontrol etme imkanı. Kablosuz ve Bluetooth üzerinden çalışan ses sistemleri ve Smart TV ile kolayca etkileşimde bulunabilecek.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Silinen dosya artık direk silinmeyecek ve çöp kutusu yani geri dönüş kutusuna aktarılacak. Tabi burada gizlilik durumundan dolayı daha fazla özelleştirmeler yapılabilir.

Android 11 aynı zamanda kullandığımız uygulamaları daha akıllı hale dönüştürecek. Örnek hem sistememde hem sonradan eklediğiniz uygulamalar internet durumunuzu anlık kontrol ederek aşırı tüketimlerin önünü alabilecek.

Bildirim çubuğu bölümü geliştirildi. Sık kullanılan uygulamalara üst sırada yerini alıyor. Diğerlerinin de alt sırada bulunacağını belirtelim. Bildirimlerde görüşme balonu, uygulama kısayolu ve çıkmadan farklı işlemlere imkan sağlama gibi testi devam eden özellikler yer almakta.

Akıllı karanlık modu ile karşılaşacaksınız. Ne zaman açık olacağını ve ne kadar zaman bu modda kalabileceğini düzenleyebilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Gelelim en önemli özelliklerden birine. Uygulamalara verilen izinler çoğu kullanıcıyı endişelendiriyor. Yenilenen bu bölümde artık tek sefer izin verilen kamera, veri erişimi, mikrofon ve dahasının erişimini kısıtlayabileceksiniz. Eğer uygulamalar erişim izinlerine ihtiyacı varsa tekrar erişim izni isteyecek.

Otomatik doldurda, ses kontrollerinde ve butonlarda yeni geliştirmeler oluyor. 

Uçak modu için değişim başlıyor. Bu mod açıldığında tüm sinyal yayıcı özellikler pasif hale geliyor. Bunlardan biri bluetooth ve bazı durumlarda rahatsız edebiliyor. Yeni güncellemeyle artık bluetooth kapanmayacak. Daha fazlasına https://developer.android.com/android11 bağlantısından ulaşacaksınız.

Android 11 güncellemesi geliyor işte özellikleri


Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2020, 03:28

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak