Android 4.0 ve Üstü Versiyonlar, Artık Diğer Tüm Versiyonlardan Daha Fazla Cihazda Kullanılıyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Uzunca bir süre, mobil cihazlarda çalışan Android versiyonlarından en yaygını, artık oldukça eski ve zamanı geçmiş olan Android 2.3 Gingerbread’di. Bu versiyonun üzerine çıkartılan yeni Android versiyonları bulunmasına karşın, Gingerbread hala Android piyasa payının çoğunluğunu elinde tutuyordu. Sonunda bu durum değişmeye başladı.

Andronova

Elde edilen yeni sayılar, ilk defa Android 4.0 ve üstü versiyonlarının, diğer versiyonlardan daha fazla cihaz üzerinde çalıştığını gösteriyor. Tabii ki bu sayılara bakarken biraz dikkat etmemiz gereken şöyle bir nokta var: Burada bahsi geçen karşılaştırmada Android 4.0, 4.1 ve 4.2 beraber sayılıyorken, Gingerbread tek başına. Sayılara göre, Gingerbread piyasadaki tüm Android cihazlarının %44.2’sinde bulunuyor.

Ayrıca sayıların gösterdiğine göre piyasadaki tüm Android cihazlarının %10.7’si, Gingerbread’den daha da eski bir Android versiyonuna sahip. Android 4.0, 4.1 ve 4.2 versiyonlarını bir arada saydığımızdaysa, piyasadaki tüm cihazların %45.1’inde bulunduklarını görüyoruz. Bazı tahminlere göre, Android 4.0’ın hızla büyümeye devam edeceği ve bir ay kadar kısa bir süre içerisinde Android ekosisteminin yarısından fazlasına sahip olacağı söyleniyor.

Yüzdeleri öğrenmek ve tam olarak hangi versiyonun ne kadar piyasa payına sahip olduğunu öğrenmek istiyorsanız, sayıların tamamını önünüze dökelim: Android 3.1’in payı %0.3, 3.2’nin payı %0.9 ve Android 1.6 Donut’un payı %0.2. Eclair %1.9 ile piyasaya tutunmaya çalışırken, Froyo’nun payı %7.6. Ice Cream Sandwich’in 4.0.3’ten 4.0.4’e versiyonlarına  kadar sahip olduğu pay %28.6 iken; Android 4.1 %14.9’a ve 4.2 de %1.6’ya sahip. Bu arada şunu da belirtelim ki; bu verilerin tamamı 4 Mart’ta sona eren 14 günlük bir süreç içerisinde toplanmış.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın