Android 4.1 Jelly Bean, Gingerbread’i Geride Bıraktı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Her ayın ilk günlerde, bir önceki aya ait Android sürümleri kullanım yüzdelerini kamuoyu ile paylaşan Google, temmuz dönemine ait istatistikleri de geliştiriciler sayfasından duyurdu. Bir önceki ay Android 4.1 ve önemli bir güncelleme parçası olan Android 4.2, toplam kullanım değerlerinde Android 2.3’ü geride bırakarak önemli bir eşiği geride bırakmıştı. Aradan geçen bir aylık süreçte ise Android 4.1 tek başına %34 kullanım miktarı ile ekosistemin en çok kullanılan Android sürümü oldu.

teknik destek

Android 4.2  cephesinde ise yeni çıkan modeller ve üreticilerin şu aşamada sınırlı sayıda cihaza sunduğu güncellemeler sayesinde kayda değer bir yükselme sağlansa da, henüz beklenilen kullanım yüzdesinin gerisinde kalındığı gerçeği de ortada. Android 4.2, %6.5 seviyesine yükselirken, Jelly Bean sürümlerinin toplam kullanım miktarı ise %40.5 seviyesine ulaştı.

Uzun bir dönem Android platformunun en çok tercih edilen versiyonu olan Gingerbread cephesinde ise düşüş devam ediyor. Android 2.3 numaralı versiyonu, yayınlanan son raporda %33 gibi yine ciddi sayılabilecek bir kullanım yüzdesi sunuyor.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich tarafında da tıpkı Android 2.3 sürümünde olduğu gibi düşüş söz konusu. Sürümün haziran ayında %23.3 olan kulanım yüzdesinin temmuz sonu itibariyle minik bir düşüş yaşayarak %22.5 seviyesine gerilediği görülüyor.

Donut, Eclair ve Honeycomb sürümleri ekosistemde artık yok olmak üzereyken Android 2.2 Froyo’nun ise %2.5’lik bir kullanım dilimine sahip olduğu görülüyor.

Google, Android Jelly Bean’nin 4.3 numaralı sürümünü geçtiğimiz günlerde Yeni Nexus 7 ile resmiyete kavuşturmuştu. Sürüm halihazırda sadece Nexus markalı cihazlar kullanılabilir durumda. Üreticilerin ise güncelleme hazırlığı içerisinde olduğu biliniyor. Ekim-kasım döneminde ise Nexus 5 ile Android 5.0’ın lanse edilmesi bekleniyor. Söz konusu döneme kadar Jelly tarafında yükseliş, diğer sürümlerde ise düşüşün devam edeceğini ön görebiliriz.

ilgili>> Phandroid

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın