Android 4.4 Google Experience Launcher (başlatıcı), Nexus 4’teYer Almadı!

Andronova
3 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Google, Android 4.4 ile birlikte işletim sistemi altyapısında önemli gelişmelere imza attı. İşletim sistemi düşük donanımlı cihazlarda verimli çalışacak şekilde tasarlanırken,  düşük sistem belleği kullanımı, kızılötesi verici desteği, dalvik sanal makinesi yerine ART ve müzik dinleme esnasında düşük güç tüketimi gibi önemli yenilikleri işletim sistemine kazandırdı.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Android 4.4 ile birlikte kullanıcıların ilk dikkatini çeken gelişme ise değişen Google Launcher (başlatıcı) uygulaması oldu. Google, kullanıcılara kullanımı daha basit bir arayüz vaat ediyor. Widget menüsü uygulamalar menüsünden kaldırıldı ve ana ekranda arka plana atıldı. Bazı ikonların değişimi, yeni bir arama ekranı, Hangouts‘un SMS uygulamasının yerini alması, bildirim ekranı ve sanal tuşların şeffaf bir yapıya bürünmesi yine dikkat çeken yenilikler arasında yer aldı.

Android 4.4’ün şu an için Nexus cihazlara dağıtımı sağlanıyor. Nexus 7 ve Nexus 10 için güncelleme dağıtımı gerçekleşirken, Nexus 4 cephesinde ise fabrika imaj dosyalarının yayınlanmasına rağmen resmi güncelleme henüz başlatılmış değil.

Android 4.4 güncellemesi başlamadan önce ortaya çıkan bazı haberlerde Google’ın sunmuş olduğu yeni başlatıcının sadece Nexus 5’e özel olacağı iddia edilmişti. Nexus 7 güncellemesinde paylaşılan bazı ekran görüntülerinden aslında durum net bir şekilde anlaşılmıştı. Google her ne kadar ikonları değiştirmiş ve altyapıda sunduğu yenilikleri tablete taşımış olsa da, yeni başlatıcı tablete yer almamıştı.

Nexus 4’ün Android 4.4 fabrika imaj dosyalarının ufak çaplı özelleştirmelerle (mesajlar uygulaması ve standart tarayıcının devamı) Custom Recovery‘den yüklenebilir hale getirilmesiyle beraber, söz konusu dosyayı Nexus 4 cihazıma yükledim. Beklenildiği gibi ikon değişimleri ve yeni bir arama ekranı mevcut ancak, yeni Google launcher tıpkı diğer Nexus cihazlarda olduğu gibi Nexus 4’e de sunulmamıştı. Widgetler sekmesi, uygulama menüsünde duruyor, bildirim ekranı ve sanal tuşlar şeffaf bir yapı sunmuyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Screenshot_2013-11-15-23-22-471

Android işletim sisteminde yeni bir başlatıcıya geçildiğinde, söz konusu başlatıcının sadece bir Nexus cihazına özel olması alışılagelmiş bir durum değil ve ilk defa karşılaşılıyor. Google’ın neden böyle bir yaklaşım sergilediğini anlamak mümkün değil. Nexus 4 kullanıcıları, ilerleyen günlerde Android 4.4 başlatıcı özellikleri getirecek Nova Launcher ya da Nexus 5’ten uyarlanan Google başlatıcıyı cihazlarına kurarak şeffaflıktan faydalanabilir, ancak bu durum açıkçası hiçbir kullanıcıyı tatmin etmeyecektir. Yeni bir başlatıcı için Android 5.0 yeni bir umut olabilir ancak bu defa Nexus 4 kullanıcıları Galaxy Nexus‘ta olduğu gibi 18 ay  sorunu ile karşı karşıya kalacak.

Screenshot_2013-11-15-23-23-051Screenshot_2013-11-15-23-22-371

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir