Android 4.4 KitKat Cephesinden Yeni Görüntüler, Nexus 5 ve MEMS Kamera Teknolojisi

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Yaşanan son gelişmeler Nexus 5 ve Android 4.4 KitKat’in 30 Ekim’de tanıtılacağını gösteriyor. Daha önce ekim ayı ortaları işaret edilirken, görünüşe bakılırsa Google, Nexus 4’te olduğu gibi Nexus 5 için de ekim sonunu tercih edecek.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Son olarak Nexus 4 üzerinde ortaya çıkan görüntüler Android 4.4 KitKat’in sunacağı yeniliklerin bir bölümüne ışık tutuyor. Bunlardan ilki daha önce de karşılaştığımız arama ekranı. Bir süre önce oraya çıkan görüntülerde arama ekranı arka bölümünde beyaz renk hakimiyeti görülürken, 28 Ağustos’ta Nexus 4 için hazırlanmış yeni görüntülerde ise siyah bir arka plan kullanılmakta. Anlaşılan Google hala arama ekranında farklı tercihler deniyor.

Elde edilen görseller KitKat ile birlikte Android’e yerleşik yazıcı desteğinin geleceğini gösteriyor. Yazıcı desteğinde kağıt yönü, renk, boyutu ve kopya sayısı için bir menü de yer alacak.

Bir diğer önemli gelişme ise fotoğrafa düzenleyicinde karşımıza çıkıyor. Yeni formatın Instagram’a benzediğini ifade edebiliriz. Multimedya yetenekler konusunda eleştiriler alan Nexus cihazlar Android 4.4 sayesinde bu noktada önemli bir gelişme sergileyecek. Son olarak Wi-Fi, pil ve saat simgelerinin yenilenen bildirim çubuğunda beyaz renkte olacağı bir kez daha teyit edildi.

gsmarena_009

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Nexus 5 cephesinde yaşananlara değinecek olursak; FCC onayı ve test raporları asında birçok detayı gün yüzüne çıkardı. Bu noktadan sonraki Google’ın karşımıza çıkaracağı sürpriz gelişmelerin neler olacağı merak ediliyor. Miracast güncellemeleri (Wi-Fi üzerinden daha sağlıklı görüntü aktarımı), yeni API seviyesi ve animasyonlar ve yeni bir Widget bildirimi muhtemel diğer yenilikler olacak.

Android 4.4 günlük kayıtlarında rastlanan bazı detaylar Nexus 5’te yer alacak 8MP çözünürlüklü kameranın MEMS teknolojisine sahip olacağını gösteriyor. Söz konusu teknolojisi, standart akıllı telefon kameralarından 7 kat daha hızlı odaklanma sağlıyor. Bu sayede anlık karelerin daha hızlı yakalanması ve çoklu çekimlerin daha hızlı bir hal alacağını gösteriyor. MEMS teknolojisinin getirdikleri sadece bununla sınırlı değil, mobil cihazlarda bir ilki temsil edecek MEMS kamera, pil verimliliğine önemli katkılar sunuyor. Nexus 5’te yer alacak kameranın sensör boyutu 1/3.2, diyafram aralığı ise f/2.4 olacak.

Nexus 5’in diğer donanım özellikleri şu şekilde sıralanıyor; 5-inç Full HD ekran (1920 x 1080 çözünürlük) ve inç başına 443 ppi yoğunluk, 2.3 GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800 işlemci, Adreno 330 GPU, 2GB RAM, 16 GB depolama, 1.2-megapiksel ön kamera, kablosuz şarj desteği ve 2.3000mAh kapasiteli batarya, NFC ve LTE desteği, Bluetooth 4.0 LE, Wi-Fi 802.11 b / g / n / ac.

Android 4.4 KitKat’in sızdırılan yeni ekran görüntülerine aşağıdan göz atabilirsiniz.

gsmarena_006

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

gsmarena_016

gsmarena_005

gsmarena_013

ilgili>> GSMArena, unwiredview

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak