Android 4.4 KitKat Güncellemesini Almak İçin İmza Kampanyası Başlattılar!

Andronova

Google, Android’i parçalanmış yapısından kurtarmak için Android 4.4’te önemli optimizasyonlar gerçekleştirdi ve sistem 512MB RAM’e sahip cihazlarda dahi verimli ve akıcı şekilde çalışacak şekilde tasarlandı. Bu değişim geriye dönük birçok Android cihaz için güncelleme umudu taşıyor olsa da, durum hiç de öyle değil.

1GB RAM’e sahip Galaxy Nexus’un resmi güncelleme programından çıkarılması aslında durumu daha net şekilde ortaya koymaktadır. Sadece bundan sonraki süreçte giriş seviyesi akıllı telefonların Android 4.4 ile çalışmasının önünün açıldığını ifade etmek sanırım daha doğru olacaktır. Zira Android cihazınız 2GB RAM’e sahip olsa bile 18 aylık resmi güncelleme desteğini tamamlaması ya da donanım sürücülerinin artık güncellenmiyor olması, Galaxy Nexus kullanıcılarında olduğu gibi sizde de hayal kırıklığı yaratabilir.

Google, Android 4.4’ü duyurduktan kısa bir süre sonra  Galaxy Nexus’un Android 4.4 güncellemesini almayacağını bildirdi. Android ekosisteminde 18 aylık resmi güncelleme desteğini geride bıraktığı ifade edilen bir dönemin popüler telefonun yazılım tarafı bundan sonraki süreçte geliştiricilerin sunacağı desteğe göre şekillenecek. Halihazırda geliştiriciler topluluğunda Galaxy Nexus için alfa seviyesinde özel ROM’lar oluşturuldu, ancak birçok kullanıcının özel ROM yükleme bilgisinden yoksun olması, sadece sınırlı sayıda kullanıcıyı etkileyecek.

Güncelleme desteğinin kesilmesinde Galaxy Nexus’un işlemci birimini oluşturan Texas Instruments’ın OMAP platformunun donanım sürücülerini artık güncellememesi de gösteriliyor. Benzer bir süreç HTC One S modelinde de ortaya çıkmıştı. Ve One S kullanıcıları kapsamlı bir kampanya çalışması yürüterek güncelleme için dilekçe vermiş bir başka ifadeyle imza kampanyası başlamıştı.

Şimdi de Galaxy Nexus kullanıcıları Android ve Chrome OS takım lideri Sundar Pichai’ye Galaxy Nexus’a Android 4.4 güncellemesinin sunulması için dilekçe göndermeye başladı. Dilekçe sayısı şimdiden 14 bini aştı. Ancak söz konusu imza kampanyasının Google’ın fikrini değiştireceğine pek ihtimal verilmiyor.

kaynak: change.org

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir