Android 9 Pie ile ilgili bilmeniz gereken 5 özellik

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Android 9 Pie özellikleri içerisinde bilinmesi gereken önemli 5 özelliği sizlerle paylaşmak istedik. Tabi bu sistem çıkalı uzun zaman olmasına rağmen çoğu kullanıcı henüz net bilmemekte.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Google, şirketin mobil işletim sisteminin en son güncellemesi olan Android 9 Pie’ yi resmi olarak geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Bu güncelleme ile birlikte, Android işletim sistemlerinde bazı yeni özellikler getirilmiş oldu.

  • Çoklu Bluetooth özelliği
  • Uygulamaların bildirimleri gönderme sıklığını gösteren ekran
  • Reddedilen bildirimlerin otomatik kaybedilmesi
  • Lockdown modu
  • Metin vurgulama büyüteci

Bu özellikler her ne kadar basit gibi görünse bile, çok ciddi bir destek sağlayabiliyor.

Android 9 Pie ile ilgili bilmeniz gereken 5 özellik

1) Çoklu Bluetooth bağlantı olanağı

Bu özellikle birlikte kullanıcının; 5’e kadar Bluetooth cihazını eşleştirmesine ve bu cihazlar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına olanak tanınır. Herhangi bir arama yapıldığında; bunu bluetooth ile kulaklığa çoklu bir şekilde aktarabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

2) Hangi uygulamaların size bildirim gönderdiğini ve kesinti yaptığını kolayca görün

Rastgele bir uygulama; sizi rahatsız edici veya tamamen işe yaramaz bir bildirimle mi rahatsızlık verdi? Şu anda buna maruz kalmamış olsanız bile; Android Pie, hangi uygulamaların son zamanlarda size bildirim attığını gösterir ve tekrar olmasını engeller.

3) Android Pie, sık sık reddettiğiniz bildirimleri kapatmanızı önerir

Android 9.0; bir uygulamanın bildirimlerini sürekli olarak bunlara dokunmadan düzenli olarak kaydırdığınızı fark ederse, tekrar tekrar kaydırmak yerine söz konusu uygulama için bildirimleri kapatmak isteyip istemediğinizi soran bir uyarı gösterecektir.

Android 9 özellikleri

4) Lockdown modu ile birlikte tüm kilit sistemleri devre dışı kalır

Pixel akıllı telefonunuzdaki güç düğmesini basılı tuttuğunuzda ortaya çıkan yeni ekran görüntüsü seçeneğini fark etmiş olabilirsiniz. Ancak; isteğe bağlı olarak ekleyebileceğiniz başka bir güvenlik odaklı seçenek de bulunabiliyor. Buna Lockdown Modu denir. Google, Android Pie’ nin sürümünün yayınlanmasında Lockdown’ dan neredeyse hiç bahsetmedi. Bunu etkinleştirmek için AyarlarGüvenlik ve konumEkran tercihlerini kilitle seçeneğine gidin. “Show lockdown” seçeneğini açık (mavi) konumuna getirin.

5) Metni vurguladığınız sırada bir büyüteç görürsünüz

Kopyalamanız ve yapıştırmanızın hassas olması gerektiğinde, yakalamaya çalıştığınız metnin üzerinde görünen yakınlaştırılmış yeni büyütme camına sahip olmaktan memnuniyet duyabilirsiniz. Böylece hata yapma olasılığınız son derece düşük sevilere inmiş olur. Android 9 pie ile ilgili tüm yorum ve görüşlerinizi heyecanla bekliyoruz.


Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 20:20

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir