Android, Akıllı Telefon Pazarında Hakimiyetini Devam Ettiriyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Teknoloji araştırma şirketi Gartner, 2013 yılının ilk çeyreği için akıllı telefon satış raporunu yayımladı. Raporda dikkat çeken detayların başında Samsung’un pazarın %30.8’ine sahip olması ve Android’in tüm akıllı telefonlar içerisinde %74.4 gibi oldukça yüksek bir kullanım değerine ulaşması geliyor. Android ve Samsung kendi pazarlarında liderliklerini bu çeyrekte de devam ettirdi.

Andronova

Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte %56.9’lık bir kullanım oranına sahip olan Android %17.5’lik bir artış sağladı. Android’in en yakın rakibi iOS cephesine göz attığımızda ise iPhone satışları geçen yıla nazaran artış gösterse de, pazar payı %22.5’den %18.2 seviyesine düştü.  BlackBerry cephesinde ise yeni işletim sistemi ve telefonlara rağmen düşüş devam ediyor. Windows Phone ise 4. sırada yer almasına rağmen çıkışını devam ettirirken, işletim sistemin pazardaki hakimiyeti ise %3 seviyelerinde. Samsung ve Nokia tarafından kaderlerine terk edilen Bada ve Symbian ise muhtemelen birkaç çeyrek sonra tarihten silinecek.

media 16914

Üreticiler tarafına göz attığımızda ise ilk beş içerisinde Samsung, Apple, LG, Hauwei ve ZTE yer almakta. Nokia, Sony, HTC ve BlackBerry ise ilk 5 içerisinde yer almadı. Samsung 64.7 milyon satış ile pazarın payını %30.8 seviyesine yükseltirken, Apple ise iOS işletim sistemi verilerinde olduğu gibi pazar payında gerileme yaşıyor. Optimus G Pro ile ciddi satışlar elde eden LG listenin 3. sırasına yükselmeyi başardı. Telefonların büyük bölümünü ülkeleri Çin’de satan Huawei ve ZTE ise listenin 4ve 5. sırasında yer alıyor. Yılın ikinci çeyreğinde Galaxy S4, Lumia 925, ve HTC One gibi üst sınıf telefonların satışa sunulmasıyla toplamda 210 milyona ulaşan akıllı telefon satışı daha da yukarılara tırmanacaktır.

media 16915

kaynak: AndroidAuthority

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın