Android Alternatif Mağaza Uygulamalarında Virüs Tehdidi

Andronova
Yazar Andronova 1 Minimum Okuma

Son yıllarda özellikle Android cep telefonu ve tabletlerde görülen virüs çeşitleri bilgisayarı aratmadı. Güvenlik konusunda iOS mu daha iyi yoksa Android mi arayışı içinde olanların sayısı git gide artmakta. Dikkat Android uygulama virüsü !

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Android cihazların resmi mağaza uygulaması Google Play platformunda, geçtiğimiz senelerde görülen virüslü uygulama haberlerinden sonra Google gereğini yapıp bu uygulamaları Google Play mağazasından kaldırma kararı almıştı. Şimdi de alternatif Android mağaza uygulamalarından Mobogenie, Aptoide, mobile9 ve 9apps’ de virüslü uygulamalar yer aldı.

Tespit edilen zararlı uygulamalar, yüklü cihazlarda root erişim sağlayarak cihazları ele geçirebiliyorlar. Ulaşılan bilgilerle özellikle şifre kullanımı yapılmışsa bilgilere kolay şekilde ele geçirebiliyorlar. Bazı truva atı virüsleri doğrulama kodlarına dahi olaşabiliyor.

Android uygulama virüsü

android virüslü uygulama,virüslü uygulamalar apk,casus yazılım truva virüsü,telefonda virüs var

Normal yöntemlerle ve kullanımı kolay Root erişimi sağlayan uygulamalarla kısa süre içerisinde Root erişimine ulaşan cihazlarda bu güvenlik tehdidi daha fazla olabiliyor. Yani zorlanmadan cihazı ele geçirebiliyorlar.

Trend Micro güvenlik firması yetkililerinden Jordan Pan, Android platformunda yaklaşık bu tarzda 1163 zararlı yazılım bulunduğu yönünde açıklamada bulundu.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Pan, yaptığı açıklamada 29 Ocak ve 1 Şubat tarihleri arasında 169 ülke kullanıcılarının bu virüslü uygulamaları indirdiği tespit edilmiştir. Ama 4 mağaza henüz bu konu hakkında açıklama yapmamıştır.

android truva virüslü uygulamalar

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir