Android Bluetooth Kendi Kendine Açılıyor

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Yazımızda, Bluetooth kendi kendine açılıyor hatası için olası nedenlerden ve uygulayacağınız adımlarda bahsedeceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Yazımızdaki genel adımlara geçmeden önce, cihazınızı kapatın ve açıp bir kaç saat kadar deneyin. Uzun süreli kapanmayan cihazlar sorun çıkarır. Bunun dışında sonradan kurduğunuz uygulamaları kontrol edin ve gereksiz olanları kaldırın.

Bluetooth Otomatik Açılıyor Sorunu

Bluetooth’un Android cihazlarda otomatik olarak açılması zaman zaman can sıkıcı bir hale dönüşüyor. Bu durumun en belirgin nedeni yazılım sorunları, virüs ve uygulama çakışmaları.

Bluetooth Kendi Kendine Açılıyor Nedenleri

 1. 3. Taraf Uygulamalar:
  • Bazı üçüncü taraf uygulamalar, Bluetooth bağlantısına ihtiyaç duyduğundan dolayı hizmet otomatik olarak açılabiliyor. Özellikle kulaklık kullanımlarında ve sağlık uygulamalarında nadirde olsa karşımıza çıkıyor.
 2. Hızlı Cihaz Bağlantı Özelliği:
  • Bazı cihazlar, hızlı bağlantı özelliğinden dolayı daha önce eşleştirilen cihazlara kolayca bağlanabilir. Bu özellik, Bluetooth kendi kendine açılmıyor sorununu ortaya çıkarır.
 3. Zararlı Yazılımlar:
  • Virüs bulaşmış cihazlarda bu durum oluşabiliyor. Bu tür zararlı kodlar, Bluetooth gibi hizmetlerin kendi kendilerine açılmasını amaçlayarak gizlice veri transferi yapmayı sağlar.
 4. Otomatik Bluetooth Taraması:
  • Konum doğrulaması sağlamak amacıyla bazı cihazlar, Bluetooth’ u otomatik olarak açar. Bu, özellikle konum hizmetlerinin daha hassas çalışmasını sağlar.
 5. Android Yazılımındaki Hata:
  • Cihazınızın işletim sistemindeki bir hata, Bluetooth’un istikrarlı çalışmasına engel olur. Bu tür sorunlar cihaza yüklenen uygulamalar, güncellemeler ve ROM atmalardan sonra görülebilmekte.
Bluetooth kendi kendine aciliyor 2
Bluetooth kendi kendine açılıyor

Android Bluetooth Kendi Kendine Açılıyor Sorunu Çözmek İçin

 1. Uygulama İzinlerini Kontrol Edin:
  • Ayarlar menüsüne giderek hangi uygulamaların Bluetooth erişimine izin verdiğini kontrol etmenizi öneriyoruz. Gereksiz izinleri kaldırın ve ara ara cihazı deneyin.
   • Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama İzinleri > Bluetooth
 2. Hızlı Cihaz Bağlantısını Devre Dışı Bırakın:
  • Hızlı cihaz bağlantı özelliğini devre dışı bırakarak Bluetooth’un otomatik olarak açılmasını önleyebilirsiniz.
   • Ayarlar > Bağlantılar > Bluetooth > Gelişmiş Ayarlar > Hızlı Cihaz Bağlantısı
 3. Cihazı Zararlı Yazılımlara Karşı Tarayın:
  • Güvenilir bir antivirüs yazılımı kullanarak cihazınızı tarayın ve varsa virüs bulaşan dosyaları ve uygulamaları temizleyin.
 4. Otomatik Bluetooth Taramasını Devre Dışı Bırakın:
  • Bluetooth taraması, uygulamaların ve hizmetlerin Bluetooth kapalı olsa bile yakındaki cihazları taramasına olanak tanıyan bir hizmettir. Bu, konum bazlı özellikleri geliştirmek için tasarlanmıştır.
  • Gelişmiş doğruluk için otomatik Bluetooth taraması özelliğini kapatabilirsiniz.
  • Android akıllı telefonunuzun ana ekranında veya uygulama çekmecesinde bulunan Ayarlar simgesine dokunun.
  • Ayarlar uygulaması açıldığında, aşağı doğru kaydırın ve “Konum” seçeneğine dokunun.
  • Konum ayarları içinde, “WiFi ve Bluetooth Taraması” seçeneğine dokunun. Bu seçenek, cihazınızın konum doğruluğunu artırmak için tasarlanmıştır.
  • Açılan ekranda, “Bluetooth Taraması” seçeneğini bulun ve yanındaki geçiş anahtarını kapalı konuma getirin. Bu, Bluetooth taramasını devre dışı bırakacak ve Bluetooth’un otomatik olarak açılmasını engellemeye yardımcı olacaktır.
 5. Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edin:
  • Android hatalarına karşın resmi yayınlanan güncellemeleri takip edin ve cihazınızı güncelleyin. Bu işlem, mevcut yazılım hatalarını düzeltip Bluetooth kendi kendine açılıyor sorununu çözecektir.
 6. Cihazı Fabrika Ayarlarına Döndürün veya Hard Reset Atın:
  • Tüm çözümler başarısız olursa, cihazınızı fabrika ayarları ile deneyin ve duruma göre hard reset işlemini uygulayın. Bu, tüm ayarların ve verilerin sıfırlanması ile sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.
   • Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla
   • Cihaz kapı bir durumda Ses Açma ve Güç tuşuna basılı tutarak reset işlemine başlayın.
 7. ROM Atın:
  • Cihazın resmi uygun olan ROM’ unu bulun ve cihazınızı sıfırdan kurun. Bu genelde donanım arızaları dışında tüm sorunları çözer. Ancak doğru yazılımı kullandığınızdan emin olun. ROM denemelerinde güncel olan sürümü denersiniz ve uyum sağlamazsa bir önceki sürümü indirip birde onu yükleyip denersiniz.
Bluetooth kendi kendine aciliyor 1
Bluetooth kendi kendine açılıyor problemi

Bluetooth’un Android cihazlarda otomatik olarak açılması, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Yukarıdaki yöntemleri takip ederek bu sorunu çözebilir ve cihazınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bluetooth kendi kendine açılıyor hatasına yönelik işlemler bu kadar.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir