Android cep telefonda Custom ROM nasıl yüklenir

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Android cep telefona, tablete Custom ROM nasıl yüklenir ve ROM kurulumu yaparken nelere dikkat edilmeli işte manuel yazılım güncelleme adımlarını sizlere hazırladık.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Android cihazına Custom Rom nasıl kurulur? Günümüzde pek çok kişi andorid cihaza sahiptir. Sahip olmasa dahi android hakkında bilgilere sahiptir. Siz de bir android cihaza sahip iseniz ve cihazınızın performansından memnun değilseniz. Ek olarak ara yüzler veya farklı deneyimler elde etmek istiyor, cihazınızı geliştirerek kullanmak istiyorsanız makalemizi dikkatli okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Rom Nedir ?

Rom bellek sadece okunabilir bellek olarak tanımlanmaktadır. Rom bellek demek belleğe gönderilmiş olan programın sadece bir kez atılabilmesi ve kullanıcının değiştiremeyeceği bir bellek türü demektir. Belleğin sakladığı kodlar bilgisayarın açılışını ve çalışmasını etkileyecek kodlardır. Rom bellek bizim seçebileceğimiz bir şey değildir. BİOS adıyla bilinir ve ana kartla birleşiktir. 

Peki Bu İşlemin Gerektirecek Durumlar Nelerdir ? 

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Böyle bir oluşuma pek çoğumuz dikkat etmeyiz sadece kullanıp geçeriz o nedenle gerektiğini düşünmeyiz bile. Fakat custom rom kurarak cihazımıza farklı özellikler katabiliriz. Mesela alınan güncellemelerdeki eksiklik aslına bakılırsa bu durumun sorumlusu siz veyahut telefon donanımı değildir. Bu üreticilerden kaynaklanan bir durum bunu bir politika haline getiren üreticiler oluşturulmuş ve adına amiral gemi denilen bir modelleme sonucu  böylesine esnek davranıyorlar. Cihazlarımız güncellemelerden mahrum kalıyor v eklenti yapılamıyor. Bazı firmalar android cihazlar için rom geliştirmekteler. Bu geliştirilen romları deneyip kendiniz için hangisinin  uygun olduğuna kadar verme şansını yakalayabilirsiniz. Bu uyarıyı yapmakta fayda görüyorum ve sizin de dikkatlice dinlemenizi rica ediyorum . Yapılacak işlem telefonunuzun garantisini devre dışı bırakacak olmakla birlikte olası dosya kayıplarından dolayı da telefonunuzda önem arz eden dosyalarınızı yedekleyiniz.  

Custom Rom Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Cihazdan cihaza değişmekte olan bu durumda cihazınıza Root yetkisini kazandırmanız gerekmektedir. Mesela android kullanımı yapılan Nexuslar da farklı Samsunglar da farklı işlemektedir bu durum Samsunglar için odin programı vasıta ile Nexuslar da ise Toolkit vasıtası ile yapılmaktadır. Sizin de yapmanız gereken işlem cihazınıza root yetkisi kazandırmak ve sonrasında CWM kurmak olmalıdır. Her android cihazda bulunmaktadır bu , daha sonra üzerine yeni bir işletim sistemi kurabileceğimiz şekil kurmamız gerekmektedir. Bunları yapmamız sonrasında aldığımız rom dosyasını telefonumuzun veyahut tabletimizin hafızana atıp  bu rom dosyasını zip’ten çıkarmalıyız. Almış olunan zip’li dosyayı hafıza kartınıza atın , eğer ki CWM modunu kurabildiyseniz rom kurmaya başlayabilirsiniz.

Android cep telefonda Custom ROM nasıl yüklenir

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Custom ROM nasıl yüklenir

Sizlere Custom Rom kurulumunu maddeler halinde anlattık ;

  • Öncelik olarak ilk durumda hafıza kartına indirilen zip dosyasını atıp cihazımızı kapatıyoruz .
  • İkinci adımda cihazın kapalı olması durumunda CWM moduna girmek gereklidir. Bunu yapabilmek için basmanız gereken tuşlar “Ses açma , home tuşu ve power tuşu” na aynı anda basmanız gerekmektedir. Sonrasında ekran gelinceye kadar bekleyiniz. 
  • Üçüncü olarak ses tuşlarını kullanarak ”factory reset” seçeneğine girmeliyiz. Bu girdiğimiz seçenek telefonumuzu sıfırlamamız anlamına gelecektir. Bunu yapmamız gerekli çünkü yoksa rom kuramayız. Muhtemel olarak cihazı açmanız durumunda hatalı çalışacak fakat romlarda wipe yapma gereğimiz bulunmamaktadır. 
  • Son adım olarak işlemi bitirmeniz durumunda rom dosyanızı kurabilir karşınıza çıkacak “install zip from sdcard” seçeneğini seçip hafıza kartındaki rom dosyasını bularak son seçimimizi de yapmalıyız. Bu şekilde rom kendi kendine kurulacaktır. Kurulması dahilinde “complete” yazısıyla karşılaşırsanız kuruluşun tamamlandığını anlayabilirsiniz. Buraya kadar her şeyi tamamladıysanız telefonunuzu yeniden başlatınız ve yeni cihaz özelliklerini kullanmaya başlayınız.


Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2019, 14:26

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir