Android Cihazınıza CyanogenMod Yüklemek için 10 Önemli Neden

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Eğer Android işletim sistemiyle çalışan bir cihaz kullanıyorsanız ve özel ROM’lara karşı ilginiz var ise CyanogenMod ekibini mutlaka duymuşsunuzdur. Platformda yer alan 50’den fazla cihaz için AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) tabanlı ROM’lar oluşturan ekibin halihazırda 5 milyon aktif kullanıcının olduğu ifade ediliyor. CyanogenMod, Android topluluğunun en yetenekli ve saygın geliştiricileri arasındadır. Bir Nexus 4 kullanıcı olarak telefonu aldığım ilk günden bu yana CyanogenMod ya da Paranoid Android tabanlı ROM’lar kullanarak özel ROM’ların nimetlerinden faydalandım.

Android cihazınıza özel ROM’lar yüklemek için bazı ön koşullar gereklidir. Root ve Custom Recovery gibi. Söz konusu yetkiler cihazı garanti kapsamından çıkardığı için kimi kullanıcılar özel ROM yüklemeye yanaşmaz. Garanti bitiminde ya da özel üretici güncelleme desteğini kestikten sonra, birçok kullanıcı başta CyanogenMod olmak üzere özel ROM arayışına girer.

CyanogenMod tarafından hazırlanan ROM’larda üreticinin sunduğu arayüz yerine stok Android yer bulmaktadır. Bu sebeple kullanıcılar yazılımları kurmadan önce bazı uygulamalardan feragat etmek zorunda kalır. Örnek olarak Galaxy Note II’yi ele alabiliriz. CyanogenMod tabanlı bir ROM yükledikten sonra S-Pen ve işlevlerini tam performans kullanmayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yazılımın kullanıcıya sunduğu birçok nimet var. Bu yazımızda ise bazılarını ele almaya çalışacağız. 10 maddede ele aldığımız başlıklara aşağıdan göz atabilirsiniz.

10. Topluluk

CyanogenMod ekibi son derece yardımseverdir ve mükemmel bir topluluk tarafından desteklenmektedir. Zaten geliştirici ekibi diğer gruplardan ayıran en önemli detaylardan biri de grubun oldukça geniş olması ve sağlanan geri dönüşler sayesinde yardımlaşmanın üst düzeyde olmasıdır. Yardımlaşma sadece hata bildirme ile sınırlı kalmamakta. Kullanıcılar aynı zamanda ROM’larda görmek istedikleri yeni özellikleri de geliştirici ekibe anında iletebiliyor.

9. Güvenlik

Android işletim sisteminin yanı sıra kullanıcının stok Android ile harmanladığı özel arayüzlerde kimi zaman güvenlik açıklarıyla karşı karşıya kalırız. Zararlı yazılımlar sayesinde kişisel bilgilere rahatlıkla ulaşılırken, özellikle Android 4.1 Jelly Bean ile güvenlik ve gizlilik noktasında önemli gelişmeler sağlandı. CyanogenMod ekibi ise kararlı sürümlerde sunmaya başladığı Privacy Guard adında gizlilik koruma ya da gizlilik nöbetçisi şeklinde adlandırabileceğimiz yeni bir koruma sistemi geliştiriyor. Neredeyse her uygulaya uyarlanan mod sayesinde rehber, mesaj, takvim, IMEI numarası, tarayıcı geçmişi, konum bilgisi, Facebook ve Twitter gibi birçok özel bilgi zararlı yazılımlara karşı korunuyor.

8. Stok Android deneyimi

Android tarafında işletim sistemini stok ya da farklı bir ifadeyle saf halinde kullanmak isteyen kayda değer bir kullanıcı kesim var. Üreticinin Android kaynak kodları üzerine oluşturduğu özel arayüzler (Sense, TouchWiz, Emotion, LG UI vb.) telefonda yer alan donanıma daha fazla yük bindirerek yavaşlamalara, şişmelere ve takılmalara sebep oluyor. Oysa benzer sorunlar Nexus 4 gibi stok Android ile çalışan cihazlarda neredeyse hiç yaşanmıyor. CyanogenMod ekibi de kullanıcılara Nexus cihazı satın almadan stok Android deneyimi yaşatır. Üstelik söz konusu yazılım üzerinde önemli gelişmeler sağlayarak.

7. Dahili Uygulamalar

CyanogenMod yazılımlarda yazılım ve hatta donanım üzerinde daha fazla özelleştirme seçeneği sunuluyor. Cihazın CPU performansını kontrol etmek için çeşitli uygulamalar kullanabilirsiniz. Yine size özel profiller oluşturabilir ve bu profiller arası geçişi tek bir dokunuşla sağlayabilirsiniz. CyanogenMod yazılımları, uygulamalara özel LED bildirimler ve arayüz özelleştirmeleri (yüzdeli batarya, güç tuşu menüsü, kilit ekran eklemeleri, yazılım tuşlarını değiştirilmesi vb.) sayesinde üçüncü taraf uygulamalara gerek kalmadan ihtiyacı en aza indirir.

6. Telefonun artan ömrü

Samsung’un Galaxy S modelini hepiniz hatırlarsınız. Galaxy S serisinin kullanıcılar nezdinde yer edinmesinde önemli bir rol üstlenen telefon yeterince güçlü bir donanıma sahip olmadığı gerekçesiyle Android 4.0 Ice Cream Sandwich güncellemesinden muaf tutulmuştu. Kağıt üzerinde Galaxy S ile aynı donanıma sahip olan Nexus S ise Ice Cream’in yanı sıra Android 4.1 Jelly Bean güncellemesini de aldı.

Bir nevi Samsung, Galaxy S kullanıcılarını terk ederken, telefon sahipleri CyanogenMod ekibi tarafından hazırlanan yazılımlar sayesinde adeta hayat buldu. Telefon kullanıcıları Android 4.0’a dayanan CM9 ve Android 4.1 temeline dayanan CM10/10.1 güncellemelerine kavuştu. Samsung Galaxy S burada sadece bir örnek. Son yıllarda bu üreticilerin terk ettiği birçok telefonu burada sayabiliriz. Güncellemeden muaf tutulan telefon kullanıcı tarafından eski bir model olarak algılanır ve bu sayede tüketicilerin yeni modellere yönlendirilmesi sağlanır. Eğer donanım tutkunu bir kullanıcı değilseniz ya da aşırı bir tüketici değilseniz bugün Galaxy S2 bile her türlü oyun ya da uygulamayı çalıştırabilecek donanıma sahip. Android 4.2.2 yüksek ihtimalle Galaxy S2 için son resmi güncelleme olacak ve Samsung 2011 yılı amiral gemisi modelinden desteği kesecek. Oysa CyanogenMod ekibi Android 5.0 ve hatta Android 6.0’ı bile Galaxy S2’ye uyarlayacaktır. Bu sayede telefon güncelliğini koruyacak ve ömrü de uzayacaktır.

5. Son sürüm Android kullanmak

Android işletim sisteminde güncelleme önemli bir ayrıntı yalnız bu duruma da fazla takılmamak lazım. Kullanıcılar genelde son sürüme sahip olmak ister ve her zaman için son sürümün telefonun performansını artıracağını düşünür. Ancak bu durum her zaman için geçerli değildi. Galaxy S2 için Android 4.0 ve Andorid 4.1 güncellemeleri de yayınladı. Oysa hiçbiri Android 2.3 Gingerbraed’in sağladığı stabiliteyi yakalayamadı. Tabi burada üreticinin sunduğu arayüzün büyük etkisi var.

Stok Android’te ise durum daha farklı ve her yeni sürümde stabilite daha da artmakta. Android 4.1 Jelly Bean’e geçildiğinde Project Butter kapsamında yağ gibi akan pürüzsüz ve hızlı bir arabirim sağlandı. İşte CyanogenMod ekibi, son sürüm Android versiyonun kaynak kodları yayınlanır yayınlanmaz ROM inşasına başlar ve birçok kullanıcısına sürekli son sürüm Android deneyimi yaşatır. Kararlı sürümün hazırlanması kimi zaman aylar sürebilir fakat yine üreticiden daha hızlı bir çalışma sergilenmekte. Sony Xperia S, Android 4.1 Jelly Bean’e resmi olarak kavuşmak için tam bir yıl bekledi.

4.Kullanılabilir İnce Ayarlamalar

CyanogenMod stok Android’e dayalı olsa da , sistem üzerinde ince ayarlamalar yapmamıza olanak sağlar. Telefon özelleştirmeleri, bildirim çubuğunu genişletme ya da daraltma, özelleştirilebilir durum çubuğu (farklı renklerde temalar oluşturulabilir), yüzdeli batarya simgesi, gelişmiş kamera uygulaması bunlar arasında sayılabilir.

3. Yeni Özellikler

Yukarıda saydığımız ince ayarların yanı sıra geliştirici ekip, yakın zamanda hazırladığı yazılımlarda bildirim çubuğunda kamera önizleme uygulamasına, HDR video kayıt desteğine ve ayarlanabilir deklanşör hızı gibi özel yenilikler de sunacak. Yine günlük yaşamda çok kullanışlı olan kilit ekranı kısa yolları, bildirim çubuğunda hızlı geçiş, gelişmiş güç menüsü, son aramalar uygulama arayüzü ve hızlı başlatma kısa yolları yazılımda yer bulan yeni özellikler oldu. En yararlı özelliklerin biri de Paranoid Android ROM’larda yer alan PIE kontroller oldu. Ekrandaki navigasyon tuşları sayesinde kaydırma hareketlerine olanak sağlanır. Yazılım tuşları kullanılmadığı durumlarda ise gizleniyor. Daha fazla detay için alt bölümde yer alan videoya göz atabilirsiniz.

DxdK_H-CCwA” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

2. Özelleştirmeler

CyanogenMod tarafından hazırlanan yazılımların en önemli özelliklerinden biri de özelleştirilebilir bir yapıda olmasıdır. Yukarıdaki bazı başlıklar altında da söz ettiğimiz gibi kullanıcı dilerse hızlı ayarlar menüsüne yeni kısa yıllar atayabilir ya da mevcut kısa yollardan bazılarını çıkarabilir. Gezinti çubuğuna ekstra tuşlar ekleyebilirsiniz ya da yazılım için sunulan birçok tema seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Eğer stok Android ikonları ya da teması hoşunuza gitmiyorsa, geliştirici ekip Play Store’da ücretli ve ücretsiz birçok temayı kullanıcıların hizmetin sunmuş durumda. Üstelik güncel modeller olan Xperia Z, Optimus G, Galaxy S4 ve HTC One gibi modellerde yer alan temalar da mevcut. Bu seçenekler ilk bakışta önemli görünmeyebilir fakat bir telefonda birden fazla arayüzün kullanılmasına olanak tanınıyor. Bu da arayüzden çabuk sıkılanlar için önemli olsa gerek.

1.Hız

CyanogenMod yazılımlarda sağlanan önemli bir gelişme de hızdır. Stok Android’e dayanan yazılımlarda üreticinin sunduğu ekstra uygulamalar yoktur. Böylece performans iyileştirmeleri sağlanır ve stabilite üst seviyede olur. Üreticilerin sunmuş olduğu uygulamalar sisteme ağır bir yük getirirken, dört çekirdekli güçlü işlemcilere sahip telefonlarda bile şişme olarak tabir ettiğimiz takılmalar ya da uygulama sonlandırılması yaşanabiliyor.

Oysa CyanogenMod tarafından oluşturulan yazılımlar giriş ve orta seviye telefonlarda bile yüksek performansta akıcı bir şekilde çalışır. Zaten yüksek performans isteyen kullanıcıların büyük bölümü başta CyanogenMod olmak üzere özel yazılımlara başvurur.

Sonuç

Görüldüğü üzere CyanogenMod yazılımlar kullanmak için birçok sebebimiz var. Ancak cihazınız için uygun ya da kararlı CyanogenMod ROM bulamayabilirsiniz. Özellikle Exynos ve Tegra 2 işlemcili telefonlarda yazılımlar hala kararlı sürüme geçmiş değil. Bu sebeple kullanım esnasında zayıf pil ömrü ya dar rastgele yeniden başlatmalar yaşayabilirsiniz.

Yine de CyanogenMod yazılımlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle Galaxy S, Ace serisi, 2011 yılı Xperia cihazları ya da LG ve HTC’nin güncellemeden mahrum bıraktığı cihazları kullanıyorsanız kesinlik CyanogenMod yazılımları denemelisiniz. Android zaten birçok noktada özgürlük sunuyor, CyanogenMod ise söz konusu özgürlükleri bir adım daha ileri taşıyor.


kaynak: Androidbeat

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir