Android Cihazlarda Güvenlik Açığını Tarayın!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android Cihazların Büyük Bölümünde Yer Alan Güvenlik Açığı İçin Cihazlarınızı Tarayın!

Andronova

Android cihazların büyük bölümünü risk altında tutan güvenlik açığı için Google’ın bir yama hazırladığını ve söz konusu yamayı üreticilere sağladığını haberimizde aktarmıştık. Bluebox adlı güvenlik araştırmaları ekibi tarafından ortaya çıkarılan güvenlik açığının dört yıldır var olduğu açıklanmıştı.

Normal uygulamaları kötü amaçlı yazılım haline dönüştüren güvenlik açığı için üreticilerin yayınlayacakları güncellemeye dair henüz bir açıklama yapılmış değil. Bu noktada Google da Nexus cihazlar için de oluşturan yamanın ne zaman yayınlayacağını henüz bildirmedi.

Sızıntıyı bulan Bluebox adlı ekip, güvenlik açığında oluşan riski yönetebilsinler diye  tüketiciler ve kuruluşlara yardım amaçlı ücretsiz bir uygulama yayınladı. Araştırma ekibi tarafından hazırlanan uygulama, kullanıcının telefon üreticisi ya da mobil operatör ile temas kurma zahmetinden kurtararak, Android cihazınızda güvenlik açığı için yama olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca bu güvenlik açığından yararlanmak isteyen cihazınızda yüklü herhangi bir uygulama olup olmadığı kontrolü de sağlar.

Android Cihazlarda Güvenlik Açığını Tarayın!

Bluebox Security Scanner adlı uygulama halihazırda Play Store ve Amazon App Store’a ücretsiz olarak yayınladı. Uygulamayı indirerek gerekli olan taramaları yapabilirsiniz.

Not: Söz konusu uygulamayı telefonuma indirerek gerekli taramaları yaptım. Telefonumda herhangi bir güvenlik yamasının olmadığı uyarısını aldım. Bunun yanı sıra  telefonumda herhangi bir zararlı yazılım bulunamadı.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.