Android Cihazları Root Yapma Artık Garantiden Çıkarmayacak!

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Chainfire, Android 6.0 Marshmallow sürümüyle birlikte, artık Root yapma işleminin cihazları garanti dışı bırakmayacağını söylüyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Android akıllı telefonları diğer işletim sistemini kullanan cihazlardan ayıran en büyük faktörlerin başında, işletim sisteminin açık kaynaklı olup, fonksiyonel tabanının oldukça geniş imkanlar sağlıyor olmasıdır.

Bu geniş imkan ve özgürlükleri çok daha sınırsız hale getiren işlemin adına da ROOT denildiğini artık bir çoğumuz biliyoruz. Öyle ki, kullanıcılar cihazın sistem verilerine dahi ulaşma imkanına sahip olabilmekteler. Bu konuda aşağıdaki yazılarımız ilginizi çekebilir.

  • Root nedir? Root Erişimi ve Yararları
  • Android Cihazlar Nasıl Root Yapılır? En Kolay Root Yapma Yöntemi

Malum olduğunuz üzere, Root erişimi veya diğer tabirle Root yapma, cihazınızın garanti dışı kalmasına sebep oluyordu. Getirdiği imkanlar bir çok kullanıcıyı cezbetse de, bazıları garantinin iptal olmasını göze alırken, bir çok kullanıcı ise, gerek garanti gerek ise Root işleminin karmaşık olduğunu düşünmesi sebebiyle cihazlarını Root yapmıyorlardı.

root

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Şimdi tüm Android kullanıcılarını ilgilendiren ve bu konuda tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. SuperSU uygulamasını da yapan ünlü geliştirici Chainfire, yeni Android 6.0 sürümüyle birlikte, artık Root işlemi için gerekli olan /system dosyalarındaki değişikliğe ihtiyaç kalmadığını ve sistem dosyalarında değişiklik yapılmadığı için de, artık Root yapma işleminin cihazların garanti dışı kalmasına yol açmayacağını belirtti.

Henüz geliştirme aşamasında olan, garanti dışı bırakmayan yeni Root yapımı yönteminin, sistem dosyalarında değişiklik yapılmadan gerçekleşeceği için, Root erişimi, cihaz her yeniden başladığında kayboluyor. Ancak Chainfire, bu işlemin kolayca yapılması için bir uygulama geliştirdiğini duyurdu. Cihazın Root erişimini kaldırmak için ise, fabrika ayarlarına sıfırlamanız yeterli olacak.

Bu gelişmenin, tüm Android kullanıcıları için hayırlı olmasını diler, hayırlı Cumalar dileriz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak