Android Emulator apk dosyaları silme nasıl yapılır

Andronova
3 Minimum Okuma

Android' de Emulator içerisinde yer alan apk dosyalarını nasıl kaldırılır maddeler halinde yazacağız. Bazıları bunu dahili apk dosyalarını kaldırmayla karıştırıyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Android Emulator için detaylar Bir önceki yazımızda .apk dosyalarını nasıl Android Emulator’e yükleyip açacağımızı öğrenmiştik. Bu yazıda ise .apk dosyalarını nasıl Android Emulator’den kaldırabileceğimizi öğreneceğiz.

Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için doğal olarak Android SDK’ya yüklü emulatore ihtiyacımız olacak. Eğer Android SDK sisteminizde kurulu değil ise, daha önce nasıl kurulduğu hakkında makale hazırlamıştık. Detaylara sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bu bilgiler 11 yıl öncesine ait ve ek olarak bir kaç hususu eklemek istedik. İşlemlerde yapılamadı hatası çıkanlar veya apk silinmiyor şeklinde yazacaklara şimdiden denemeleri gereken notları aşağıya bırakıyoruz.

Emulator’den .apk dosyalarını silme nasıl yapılır?

Evet, Android SDK’mız da olduğuna göre şimdi konuya geçelim;

1. İlk olarak emulatoru çalıştırın ve açıldıktan sonra tuş kilidinden çıkarın

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

2. Başlat menüsünden çalıştır’ ı açıp cmd komutu ile komut sistemini çalıştırın

3. Komut sisteminde Android SDK Root (bir önceki yazımızda Root dizininin SDK’nın bulunduğu ana dizin olduğunu belirtmiştik) dizinindeki Tools klasörüne geçin. Ornek olarak: X:android-sdk-windowstools

4. Tools dizininde adb shell rm data/app/$APK komutunu çalıştırın. ($APK yerine kendi apk dosyanızın adını yazın) Ornek olarak: abd shell rm data/app/Snake.apk

5. Tebrikler! .apk dosyasını başarı ile kaldırmayı bitirdiniz.

APK dosyaları nasıl silinir?

Kalıntı apk dosyalarını kaldırmak adına Astro ve ES dosya yöneticisi uygulamalarından yararlanınız. Ya da benzeri olanlara bakabilirsiniz. Önemli olan işe yarıyor olması ve yorum alanındakilerin okunması.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Cihazınızda dosyaları kalıcı silmeniz adına, Secure Wipe ve Delete programlarından yararlanmanızı de önerebiliriz. Tabi zamanla kaldırılabilir veya isimleri değişimebilir. Önemli olan aynı işlevi yerine getirenlerin araştırılması.

APK dosyalarını silemiyorum diyenlerin, öncelikle cihazının root yetkisini kontrol etmelerini öneriyoruz. Bazı cihazlarda geliştirici adlı bölüme 10-11 kez dokunarak açıldığını biliyoruz. Tabi bu işlemin yapılmasının dış etkenlerden daha hızlı etkilenmesine neden olacağını söyleyelim. İşnizi gördükten sonra açık kapıları kapatmanızı öneriyoruz.

Android Emulator apk dosyaları silme nasıl yapılır

silinmeyen Android apk dosyaları silme

Silinmeyen APK dosyalarını silmek içinse;

Uninstaller” uygulamasını kullanarak işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun dışında “Dosya yönetici” uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bunların görevi cihazın içerisinde gözle göremediğiniz ve erişemediğiniz dosyalara ulaşmanızı sağlar.

İşleminizi yapmadan önce, kaldırmak istediğiniz şeyin ne işe yaradığınız Google’ dan bakmadan işleme almayınız. Önemli sistemle alakalı bir şeyin silinmesi demek sonrasında bir şeylerin çalışmayacağı anlamını taşıyabilir. Tekrardan yazılıma yönelmeniz gerekebilir. Bu dac büyük ihtimal dahilinde her şeyin silinmesiyle sonuçlanacağı anlamını taşır diye düşünmekteyiz.


Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2021, 15:29

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir