Android En Popüler Mobil İşletim Sistemi!

Android mi daha iyi iOS mu daha iyi bir işletim sistemi tartışması yıllarca sürüp gidebilir, ancak iki işletim sistemi için bir çift laf etmek gerekirse; Android özelleştirilebilirlik (daha özgür bir sistem) noktasında iOS’un bir adım önünde, iOS ise basit kullanımı ve stabil çalışma yapısı sayesinde bir adım öne çıkıyor. Nexus cihazlar da stabilite anlamında dikkat çeken modeller olsa da, sınırlı sayıda üretilmesi ve arayüz sebebiyle pek tercih edilmemesi telefonları referans olmaktan öteye götürmüyor. Her iki işletim sisteminin hanesine artı ve eksi olarak yazabileceğimiz sayısız özellik var ve bunlar kişiden kişiye değişecektir, ancak ortada bazı rakamlar var ve rakamlar malumunuz nesnel bilgilerdir.

Andronova

IDC tarafından yayınlanan son rapora göre Android geride bıraktığımız yılda en çok tercih edilen işletim sistemi oldu. Her geçen yıl yıldızını parlatmayı sürdüren Android yayımlanan son raporda yer aldığı üzere kullanım oranını %78.6 seviyesine yükseltti. Bu oran 2012 yılında %69, 2011 yılında ise %49.2 seviyesindeydi. Birçok üreticinin Android’i tercih etmesi, üstelik her bütçeye uygun her seviyeden akıllı telefonun satışa sunuluyor olması, Android’in bu başarısındaki temel etken olarak gösteriliyor.

iOS başka bir ifadeyle iPhone tarafında ise telefon satışlarındaki artışa rağmen pazar payında düşüş söz konusu. 2011 yılında %18.8 olan kullanım payı, 2012 yılında %18.7’ye, 2013 yılında ise %15.2’ye gerilemiş durumda. Apple’ın da bütçe dostu ve büyük ekranlı iPhone’larla pazar payını ciddi manada artırabileceği ifade ediliyor.

Windows Phone tarafına baktığımızda 2011 yılında %1.8 olan pazar payı 2013 yılında %3.3 seviyesine yükselmiş durumda. Uzun bir süredir kötü gidişatı durduramayan BlackBerry’nin durumunu en iyi alt bölümde yer alan ve sürekli aşağıya doğru giden yüzdelik dilim net şekilde ortaya koyuyor. 2011 yılında %10.3 olan pazar payı, 2014 yılında %1.9 seviyesine geriliyor ki, bu düşüşün yeni yılda da devam etmesi bekleniyor.

Diğer işletim sistemlerinde de ciddi manada bir düşüş söz konusu. Symbian ve Bada’nın mobil dünyasında artık yer almıyor olması düşüşteki temel etken.

20140212_smartphonemarkt

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.