Bir sonraki Android versiyonun adı netleşti, buna sevineceksiniz!

Google şeker mi şeker bir sonraki yeni Android versiyonun isminin, Google'un başkan yardımcılarından biri tarafından Android 8.0 Oreo olacağına dair paylaşım yapıldı.

Bir sonraki Android versiyonun adı netleşti, buna sevineceksiniz!
müşteri hizmetleri

Android işletim sisteminin ilk çıktığı günden beri her versiyonunda alfabetik olarak bir şekerlerme ismi kullanan Google, son olarak geçtiğimiz yılın Mart ayında yapılan Google I/O'da tanıtılan Android 7.x ile birlikte Nougat yani nuga veya diğer adıyla koz helvasıyla ağzımızı sulandırmıştı. Alfabeye göre sıradaki versiyonun"O" harfi ile başlayacağı bilinirken, henüz hangi şekerleme adının kullanılacağına dair bilgiler ortaya çıkmamıştı. Ta ki bugüne kadar.

Android 8.0 Oreo

Android versiyonları

Google'ın Andorid, Chorome OS ve Play servislerinde Başkan Yardımcısı olan Hiroshi Lockheimer tarafından Twitter hesabında yapılan paylaşımda, bir sonraki Android versiyonun adına atıfta bulunarak Oreo kekinin yer aldığı bir gif yayınlandı.

Android 8.0 Oreo sürümü

Mart ayında yapılacak olan yeni Google I/O etkinliğine günler kala, Google'ın yöneticilerinden birinin bu görüntüyü paylaşması, Android 8.0 Oreo isminin geliyor olduğuna işaret niteliği taşıyor. Şimdiden bir sonraki Android O versiyonuna yönelik isimler tartışılmaya başlanırken, son Android 7.x Nougat versiyonunun bile henüz tüm Android kullanıcıları arasındaki kullanım oranının sadece %1.2 olması ise, güncelleme problemindeki vahim boyutları gösteriyor.

Android versiyon kullanım oranları

Umarız, yeni versiyonların piyasaya sürülmesi için harcanan çabanın küçük bir kısmı dahi olsa eski versiyon kullanan kullanıcılar için güncelleme yayınlama hızı konusunda da çabuk davranılır. Elbette belirtelim ki bu problem daha çok OEM üreticilerin daha fazla cihaz satma arzularından kaynaklanıyor. 

Aşağıda iştahınızı kabartacak Android versiyonlarına yönelik özet tarihçenin yer aldığı videoyu izleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2017, 17:10